Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Czternasta emerytura. Rząd mówi co dalej z projektem ustawy

149
Podziel się:

Projekt w sprawie czternastych emerytur jest na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Chcemy, by Sejm zajął się nim w maju – powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że czternastki trafią do seniorów jesienią.

Czternasta emerytura. Rząd mówi co dalej z projektem ustawy
"Na pełną kwotę "czternastek" będą mogły liczyć osoby, których świadczenie podstawowe, np. emerytura i renta, nie przekroczyła 2900 zł brutto (Licencjodawca, ZOFIA BAZAK)

Wiceminister Stanisław Szwed poinformował, że projekt w sprawie "czternastek" jest już gotowy i niedługo zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów.

-Projekt jest na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów. W kwietniu zajmie się nim Rada Ministrów. Chcemy, żeby na majowym posiedzeniu Sejmu czternaste emerytury były przegłosowane - zapowiedział.

- Na jesieni "czternastki" trafią do seniorów - dodał wiceminister.

Czternasta emerytura. Oto szczegóły projektu

Projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o wprowadzeniu corocznej wypłaty czternastej emerytury, trafił w marcu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Babciowe". Platofrma Obywatelska podaje wyliczenia

Z zamieszczonej informacji wynika, że na pełną kwotę czternastek (równą minimalnej emeryturze - 1588,44 zł) będą mogły liczyć osoby, których świadczenie podstawowe, np. emerytura i renta, nie przekroczyła 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2900 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Takie same zasady obowiązywały przy wypłacie tego świadczenia w 2022 r.

Wiceszef MRiPS poinformował, że według szacunków pełną kwotę świadczenia otrzyma około 7 mln osób. Łącznie - jak dodał - do czternastek uprawnionych jest około 8,5 mln osób.

Rekordowa waloryzacja emerytur

Wiceminister przekazał, że na waloryzację świadczeń oraz na trzynastą i czternastą emeryturę przeznaczano łącznie ponad 74 mld zł.

- To jest dobre i potrzebne wsparcie. Wiemy, że mamy wysoką inflację, dlatego ta pomoc jest znaczna. Nigdy w historii takiego wsparcia nie było - podkreślił Szwed.

- W tym roku mamy rekordową waloryzację na poziomie prawie 15 proc., z gwarantowaną kwotą podwyżki 250 zł brutto. Do tego w tym miesiącu wypłacana jest trzynasta emerytura w wysokości najniższego świadczenia 1588 brutto, a na rękę – 1445 zł - zaznaczył Szwed.

Przypomniał też o emeryturze bez podatku do 2,5 tys. zł. - To też rocznie jest ponad 2 tys. zł w kieszeniach emerytów - powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(149)
Boguśka
miesiąc temu
Uważam , że emeryci ciągle są poszkodowani , bo albo pracujemy na emeryturze aby przeżyć albo mamy głodowe emerytury i możemy się tylko modlić aby przeżyć od wypłaty do wypłaty
Rester
5 miesięcy temu
Inflacja zwalnia a 14-stka się urealnia. Czyli robi się optymistycznie.
Rester
5 miesięcy temu
Ważne, że czternastka będzie.
Emeryt
5 miesięcy temu
Jak czytam pomysły Lewicy w aspekcie wyższego świadczenia dla wdowy czy wdowca to należy popatrzeć na sytuację emeryta z wysokim świadczeniem około średniej krajowej zarobków a jego trudną sytuacją rodzinną. Przy limicie trzech średnich emerytur. Po jego zgonie żona zostanie ż z niecałą emerytury męża mając na utrzymaniu sprawy bytowe nie tylko że związku ale często rodziny ( niepełnosprawność, brak świadczenia dziecka czy niskie świadczenie rentowe , wsparcie matki czy nawet rodziny z dziećmi przy ich marnych zarobkach.. Nie jestem za zmianą ustawy o rentach rodzinnych przy tak niskim progu wysokości jej wypłacaniu. Osobiście żona będzie miała gorzej. A jak ja przeżyje to poemeryturze żony nie będę miał nic. Bo poprostu renta rodzinna będzie mi obniżała świadczenie .
Emeryt
5 miesięcy temu
Przyzwyczailiśmy się, że emeryt jest bikedny. To pracownik na emeryturze. Wiele osób z wyższymi emeryturami to konsekwencja sytuacji rodzinnej. Często pracowali więcej szukając pieniędzy na utrzymanie dużej rodziny czy niepełnosprawnych . Wypracowując większą emeryturę mogą wcale nie mieć lepiej. A nawet gorzej bo wprawdzie nie muszą a czasem nie mogą dalej pracować bo są wypaleni . To świadczenie nie zapewni dochodów jak przy zatrudnieniu . To jest około 1/3 dochodow mniej . Nikt o tym nie pisze bo patrzy się na sprawy bytowe nie przez rodzinę a przez indywidualnego emeryta . Duża grupa żyjących w niedostatku to takie rodziny często z osobami niepelnosprawnymi czy wykluczonymi czy z niską emerytura lub bez wspołmauzonka bo dzieci było troje czy czworo. Taki emeryt staje się bogatym a ubogim jednocześnie. Chyba, że porzuci wszystko i ucieknie ścigany w celach alimentacyjnych . Pozory często są mylące przy ustalaniu zasad wsparcia finansowego. A nawet nie do przeskoczenia ze względu na zasady prawa w obrębie ubezpieczeń czy rodziny. Miłej niedzieli w te trudne czasy dla wszystkich emerytów bez względu na świadczenie.
...
Następna strona