Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Emerytury rolników. Resort chce podnieść im podstawy

35
Podziel się:

Resort rolnictwa chce podwyższyć emeryturę podstawową służącą do wyliczeń świadczeń rolnych. Obecnie emerytura podstawowa to 1084,58 zł, a najniższa emerytura - 1338,44 zł. Nowe przepisy mają rozwiązać m.in. problem niewystarczającego poziomu waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych.

Emerytury rolników. Resort chce podnieść im podstawy
Wysokość emerytury podstawowej ma być powiązana z emeryturą minimalną (Unsplash.com)

Wysokość emerytury podstawowej, na podstawie której wyliczane są rolne świadczenia emerytalno-rentowe, ma być powiązana z emeryturą minimalną - wynika z projektu, nad którym pracuje resort rolnictwa. Obecnie emerytura podstawowa to 1084,58 zł, a najniższa emerytura - 1338,44 zł - podano.

W środę w wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano o pracach nad projektem noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jak wyjaśniono, nowe przepisy mają rozwiązać m.in. problem niewystarczającego poziomu waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych.

Projekt ma na celu zmianę przepisów w zakresie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. Proponowana zmiana sprowadza się do powiązania wysokości emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych - wskazano.

Jak wyjaśniono, emerytura podstawowa stanowi podstawę wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych, ponieważ świadczenia te wypłaca się w kwocie odpowiadającej iloczynowi wskaźnika wymiaru ustalanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników i aktualnej emerytury podstawowej.

Obecna emerytura

"Obecnie emerytura podstawowa (od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1084,58 zł) jest znacząco niższa od najniższej emerytury (od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1338,44 zł). Zaproponowane w przedmiotowym projekcie ustawy rozwiązanie pozwoli zrekompensować świadczeniobiorcom ich oczekiwania, w trakcie przyszłorocznej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych" - poinformowano.

Projekt przewiduje także możliwość uzyskiwania dodatku do emerytur rolniczych na zasadach zbliżonych do tych, na jakich jest ustalana wysokość części składkowej świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych.

Rozwiązanie to czyni zadość licznym postulatom zgłaszanym przez rolników i organizacje rolnicze, których zdaniem krzywdzące jest to, iż osoby opłacające podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub składkę dodatkową z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych, nie uzyskują z tego tytułu rekompensaty podczas ustalania prawa do emerytury rolniczej - podano.

W wykazie poinformowano ponadto, że nowe przepisy mają być przyjęte przez rząd w czwartym kwartale br.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
Jha1235
2 miesiące temu
A jak na czarnych w sukienkach Państwo płaci zdrowotne emerytalne orientalne kwoty rocznie tj 220mld za nic pasożyty przecież nic nie robią to dobrze A jak rolnikom mają dołożyć to problem A żywią nas praca świątek piątek A oni też mają ziemię i mogą płacić sami za siebie bo płatności kościół też bierze i czemu o tym jest cicho banda złodzieje
Polak
2 miesiące temu
Jak słyszę,że emeryci otrzymają rekordowe podwyżki ,to szlag mnie trafia.Jakie rekordowe? Inflacja 20%- 30% lub więcej,podwyżki wszystkiego astronomiczne ,a oni dadzą 13% podwyżki. Emeryci mi dajmy się zrobić w konia. Ci co przepracowali 40-50 lat nic im się nie należy,a ci co przepracowali więcej pod budką z piwem,lub w Niemczech na czarno,lub obiboki to teraz otrzymują wszystko,bo mają małe emerytury.A czemu mają małe,gdzie byli wcześniej,czemu nie pracowali,czemu cwaniaki się obijały.Teraz trzeba im podwyższyć,dać dopłaty,pomoc z MOPS-u ,żarcie całymi paletami z Caritasu.Tak właśnie wygląda opieka nad Polakami -leserami.Natomiast ci co harowali wiele lat,wypracowywali dochód narodowy,rząd ma ich w dupie. Dlaczego pomoc nie jest uzależniona od lat pracy? Czy tak nie byłoby sprawiedliwie? To rząd dzieli Polaków i popiera obiboków i leserów,bo uważają ,że to słabi ludzie potrzebujący pomocy.Nie chcemy już więcej finansować cwaniaków.
Rolnik
2 miesiące temu
Jestem za tym żeby podnieść składki wtedy 1milion pseudo rolników wreszcie ujawniło by się i zostali by tylko Ci którzy faktycznie pracują. Tylko tu jest problem rządów ponieważ to jest milion wyborców plus ich rodziny
Cezary
2 miesiące temu
Renta chorobowa w tej chwili dla rolnika to 430 zł więc zapraszam wszystkich którzy uważają że na wsi tak dobrze zobaczycie jak to jest super A co krusù owszem składka niska ale co z tego rolnik sam musi stworzyć sobie warsztat pracy kupić maszyny itd i nigdy nie ma pewności co za ile sprzeda i czy mu starczy do następnych zbiorów gdyby nie my to nie mieliście by co do gara włożyć trochę szacunku tu się nie pracuje 8 godzin tylko 16 albo więcej
Kris
2 miesiące temu
Może nie wszyscy mądrzy inaczej wiedzą że jak rolnik zachoruje to dostaje 10 zł dniówki chorobowego
...
Następna strona