Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
15.05.2019 07:22

Na emeryturze będziemy głodować. To poważny problem

Zaledwie jedna czwarta ostatniej płacy – tak niska może być za 40 lat przeciętna emerytura. Świadczenie wypłacane przez ZUS będzie nie tylko jednym z najniższych w całej Unii, ale też będzie najszybciej się obniżało – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rośnie liczba głodowych emerytur. Najniższe to kilka groszy miesięcznie

Wszystko dlatego, że nasze społeczeństwo szybko się starzeje. Instytut Badań Strukturalnych radzi, by powiązać wiek emerytalny z przewidywaną długością życia, a emeryturę minimalną z wysokością minimum socjalnego.

Eksperci przekonują też, że trzeba zachęcać osoby starsze do jak najdłuższej aktywności zawodowej.

ZUS
Emerytura. Nie opłaca się przechodzić na nią w czerwcu

Obecnie na każde 100 osób w wieku produkcyjnym przypada 20 osób w wieku poprodukcyjnym, a aż 70 ma przypadać w 2060 roku.

Rośnie liczba głodowych emerytur

Co szósty Polak, który przeszedł na emeryturę w 2018 roku, otrzymuje świadczenie poniżej ustawowego minimum. Powodem jest brak składek i wystarczającego stażu pracy – tak wynika z raportu ZUS.

Aż 227 tysięcy emerytów pobiera świadczenia w wysokości "niższej niż najniższa", czyli otrzymują mniej niż wynosi minimalna emerytura gwarantowana przez państwo. Obecnie jest to 1100 złotych brutto miesięcznie (934,60 zł na rękę). W ciągu ośmiu lat liczba najniższych świadczeń wzrosła ponad dziewięciokrotnie.

Najniższa emerytura w ubiegłym roku wyniosła 2 grosze. Takie świadczenie otrzymała mieszkanka Lubelszczyzny. Udowodniła jeden dzień ubezpieczenia. W tym roku najniższe emerytury to kwoty w wysokości: 4, 5 i 6 groszy miesięcznie. Z czego wynikają tak niskie emerytury? W przypadku 51,6 procent emerytów niskie świadczenia to efekt nie odprowadzania składek na ZUS po 1998 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, wiadomości, zus
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-05-2019

,,,,,,2......Jest tak pieknie jak nigdy dotad--------a bedzie jeszcze piekniej jak mowi Pinokio i cala dojna zmiana.

15-05-2019

przyszly emerytza 40 lat nie bedziemy wydawac na rydzyka i kasa sie znajdzie

15-05-2019

Mistrz PolikarpZUS to większy przekręt niż holocaust

Rozwiń komentarze (396)