Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Negocjacje zakończone się fiaskiem. Tak wzrosną emerytury

325
Podziel się:

Negocjacje zakończyły się fiaskiem. Związki zawodowe nie przekonały rządu do tego, by w 2023 r. mocniej podnieść emerytury i renty dziewięciu milionów seniorów. Podwyżka będzie na poziomie ustawowego minimum. Tak liczona waloryzacja świadczeń może wynieść ok. 14,2 proc. - pisze "Fakt".

Negocjacje zakończone się fiaskiem. Tak wzrosną emerytury
Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. będzie zwiększony na poziomie ustawowego minimum. Na zdjęciu minister rodziny Marlena Maląg (East News, Wojciech Olkusnik)

Rada Dialogu Społecznego (RDS) nie wypracowała zgodnego stanowiska w sprawie przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur. Związkowcy chcieli podniesienia świadczeń nie tylko o inflację, ale też o 50 proc. wzrostu płac. Do porozumienia jednak nie doszło.

W efekcie wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. będzie na poziomie ustawowego minimum, czyli inflację i tylko 20 proc. wzrost płac. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano już projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emeryci niesłusznie tracą na Polskim Ładzie? "Błędy się zdarzają"

Waloryzacja rent i emerytur

Jakich podwyżek mogą więc spodziewać się emeryci?

Rząd zakładał, że o 9,6 proc. Te plany są już nieaktualne. Patrząc na najnowsze prognozy Narodowego Banku Polskiego, można spodziewać się ok. 14,2 proc. podwyżek dla emerytów i rencistów od marca 2023 r. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę, że prognozy NBP mówią o tym, że wzrost cen na początku 2023 r. może wynieść nawet 26 proc., to raczej nie - podaje "Fakt".

Dziennik dodaje, że rząd spodziewa się rekordowej waloryzacji emerytur. "Doliczając trzynastki i zapowiedziane czternastki, wydatki na świadczenia przekroczą 40 mld zł. Podniesienie waloryzacji o kolejne punkty to przy 9 mln emerytów i rencistów oznacza wydatki idące i setki milionów złotych" - czytamy.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(325)
Emeryt polski
2 lata temu
Ten rząd to oszuści i złodzieje. Inflacja znacznie przekroczyła 7% jakie dali emerytom waloryzując emerytury. Wiedzieli, że ta waloryzacja nie pokryje wzrostu kosztów utrzymania. Ani też 13 i 14 emerytura. I w dodatku nie wszyscy tę 14 dostali. NSZZ Solidarność powinny wyprowadzić emerytów na ulicę. Dosyć okradania emerytów, zbyt szybko odchodzą, żeby jeszcze nie mogli godnie i spokojnie żyć.
Edyta
2 lata temu
Bieda polskich emerytów bardzo się pogłębi. Jeżeli mają dostać waloryzację na poziomie 1/3 rzeczywistej, życiowej inflacji, to czarno widzę życie polskich emerytów. A swoją drogą jak to jest, że na wszystko jest, tylko nigdy nie ma dla emerytów.
iga
2 lata temu
na emeryturę trzeba wcześniej oszczędzać bo nikt nie wie jakie będa w przyszłości a to co odłożysz sobie na ppk zawsze się przyda, nawet jak wykorzystasz te pieniądze w innym celu niż emerytalny
Kakaka
2 lata temu
Po obaleniu komunizmu lata 80-te zaczęło się źle w Polsce. A tak gadali że za komuny źle było. A co jest teraz? Jeszcze gorzej niż za komuny! Brawo komuna. Wszystko drogie i same problemy w Polsce a to przez brak komunizmu z lat 80tych.
eugenia
2 lata temu
to dopiero w przyszlym roku a za co zyc w tym roku??
...
Następna strona