Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
WS
|
aktualizacja

Nieoczekiwany efekt decyzji rządu. Mniejsze podwyżki dla emerytów

224
Podziel się:

Rządowa tarcza antyinflacyjna według ostatniej zapowiedzi Mateusza Morawieckiego ma zostać przedłużona do końca roku. Takie działania, jak szacują politycy, mają doprowadzić do obniżenia o 3 punkty procentowe wysokości średniorocznej inflacji. Efektem ubocznym będzie zmniejszenie w przyszłym roku skali waloryzacji rent i emerytur.

Nieoczekiwany efekt decyzji rządu. Mniejsze podwyżki dla emerytów
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przedłużenie tarczy antyinflacyjnej, co wpłynie na wysokość waloryzacji rent i emerytur (Agencja Wyborcza.pl, Sławomir Kamiński)

Jak podał "Fakt", wyliczenia rządu wskazują, że dzięki tarczy wysokość inflacji uda się zredukować nawet o 2-3 p.p. To przełoży się bezpośrednio na skalę waloryzacji rent i emerytur, która zależna jest od dwóch wskaźników - inflacji i realnego wzrostu płac.

Biorąc pod uwagę jedynie inflację, która bez wprowadzonej tarczy wyniosłaby 15 proc., średni zysk netto wyliczony przez gazetę przy emeryturze wynoszącej 2 tys. zł brutto wyniósłby 273 zł. Kiedy jednak po wprowadzeniu tarczy ten wskaźnik zostanie obniżony do 12 proc., zysk netto po waloryzacji wyniósłby 218,4 zł.

Aby zapobiec takiej sytuacji, należałoby zmienić zasady waloryzacji emerytur, o czym mówił dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z "Faktem". – Od początku prac nad budżetem na 2023 rok mówiliśmy rządowi w Radzie Dialogu Społecznego, że w czasie wysokiej inflacji należy wypracować nowe wskaźniki waloryzacji – powiedział podkreślił i dodał, że uzależnienie wysokości waloryzacji od inflacji jest błędne.

Przypomnijmy, że obecnie tarcze antyinflacyjne obowiązują do 31 października 2022 roku. W ramach działań podjętych przez rząd stosowana jest m.in. niższa stawka VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło 5 proc., a na gaz 0 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(224)
GPT
2 miesiące temu
Tak trzeba zabrać rencistom i emerytom, aby sobie podwyżki zrobić co kwartał o co najmniej 1400 zł
wick
2 miesiące temu
Musi kasy nazbierać dla siebie, ministrów i pozostałych pisowców
Pfff
2 miesiące temu
"Europejskie sądy uznały Izbę Dyscyplinarną za nielegalną, zaś Komisja Europejska zażądała jej likwidacji, uzależniając od tego wypłatę środków pomocowych. Z dużą niechęcią Kaczyński się na to zgodził, ale oczywiście nie pozwoli nominatom PiS z Izby Dyscyplinarnej zginąć — mogą zostać w Sądzie Najwyższym, albo odejść w stan spoczynku. Spoczynek okazał się bardzo popularny — kilku zmęczonych nieróbstwem 40-latków odejdzie na przyspieszone emeryturki na nasz koszt. Dostaną po 20 tys. miesięcznie, czyli do osiągnięcia prawdziwej emerytury uskłada się ponad 5 mln zł na łebka! Jeden z nielicznych, niepodważalnych sukcesów Izby Dyscyplinarnej to zawieszenie prokuratora, który biegał nago po Świdnicy.Szóstka wspaniałych, którzy wybrali stan spoczynku. W nawiasach kolejno wiek, ile lat będą na spoczynkowym i kwoty w milionach — tyle wedle dzisiejszych stawek zapłacimy im do emerytury. Prosimy o brawa. Jarosław Duś (46 lat; 18 lat i 10 miesięcy stanu spoczynku; zainkasuje 5,3 mln)Piotr Niedzielak (56 lat; 8 lat i 6 miesięcy stanu spoczynku; zainkasuje 2,5 mln)Adam Tomczyński (56 lat, 8 lat i 5 miesięcy stanu spoczynku, zainkasuje 2,5 mln)Jacek Wygoda (57 lat, 7 lat i 6 miesięcy stanu spoczynku; zainkasuje 2,2 mln)Konrad Wytrykowski (46 lat, 18 lat i 9 miesięcy stanu spoczynku, zainkasuje 5,3 mln)Paweł Zubert (46 lat, 18 lat i 5 miesięcy stanu spoczynku, zainkasuje 5,2 mln zł). W sumie za nic nierobienie przez 90 lat zapłacimy tym gościom prawie 23 miliony. "
ogórek
2 miesiące temu
Podobno we wrześniu sejm będzie głosował prawa wyborcze dla nowych posiadaczy peseli z u.
Miriam
2 miesiące temu
Rządzący mają emerytury i pensje poselskie i ciągle im mało a co mają powiedzieć zwykli emeryci dla których ciągle brakuje.Każdy rząd patrzy na siebie.
...
Następna strona