Notowania

ppk
26.06.2019 06:35

PPK chce oferować już 17 instytucji

17 instytucji finansowych zostało już wpisanych do ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Firmy, które zatrudniają co najmniej 250 osób zaczną podlegać ustawie o PPK od 1 lipca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Premier Mateusz Morawiecki na tle logotypu PPK (Fot: Rafał Guz)

Wpisanie do ewidencji PPK oznacza, że zarządzane przez te instytucje finansowe mogą brać udział w systemie Pracowniczych Planów Kapitałowych, a pracownicy mogą wybrać je do oszczędzania.

Wśród tych instytucji znalazły się: Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne, PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Pocztylion – Arka Powszechne Towarzystwo Emerytalne, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU, Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, NN Investment Partners TFI, Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, AXA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Aegon Powszechne Towarzystwo Emerytalne, AXA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Allianz Polska, Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, ESALIENS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

PPK. Na czy tym to polega?

PPK to nowy sposób oszczędzania na przyszłość. Zapisani do niego automatycznie zostaną pracujący w wieku od 18 do 55 lat m.in. pracujący na etat czy umowę zlecenie. W sumie to 11,5 mln Polaków. Powyżej tego wieku zapis do PPK ma być dobrowolny, a powyżej 70 roku życia – niemożliwy.

W ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych to pracownik, pracodawca i państwo mają wspólnie zrzucać się na naszą finansową przyszłość. Przykład?

Na PPK Kowalski co miesiąc będzie odkładał 50 zł - zarabia 2,5 tys. zł brutto. Dlaczego? Bo w wersji podstawowej pracownik od pensji odda właśnie 2 proc. (liczone od pensji brutto, pobierane od pensji netto).

(Materiały prasowe)

Efekty? Po dwóch dekadach takiego oszczędzania na jego prywatnym koncie pojawi się dokładnie 46 164 zł. Ale środki wpłacone przez pracownika to zaledwie 16 tys. zł. Kolejne tyle dokłada od siebie pracodawca - daje blisko 12 tys. zł. Blisko 5 tys. zł dorzuca państwo w formie bonusów. Reszta? To już wypracowany zysk.

Gdyby na PPK odkładać po 100 zł (tyle da zarabiający 5 tys. zł brutto) to w ciągu dwóch dekad można uzbierać 84 977 zł. Ci, którzy odłożą po 200 zł (czyli zarabiają 10 tys. zł brutt) w sumie uzbierają 162 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ppk, emerytura, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-06-2019

zizłodzieje, złodzieje.....

26-06-2019

barwil61Oby młodzi nie dali się okraść tak jak my przez OFE

26-06-2019

KMMMTych pieniędzy nie zobaczę dziś a co dopiero za dekadę ciemna strona zyski dla graczy.

Rozwiń komentarze (244)