Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
21.08.2019 12:34

Waloryzacja emerytur i rent. Seniorzy mogą spodziewać się rekordowej podwyżki?

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest co roku, by zrekompensować seniorom m.in. inflację. Najbliższa podwyżka świadczeń zaplanowana została na marzec 2020 r. Sprawdź, pierwsze szacunki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r.

Waloryzacja emerytur i rent odbywa się corocznie 1 marca. Wzbudza ona niemałe zainteresowanie wśród seniorów, dotyczy ona bowiem niemal 10 mln Polaków.

Zgodnie z pierwszymi szacunkami podwyżka rent i emerytur w 2020 r. może być rekordowa. W marcu br. wskaźnik waloryzacji świadczeń wyniósł 2,86 proc. Emerytury seniorów wzrosły więc o podany wskaźnik, zgodnie z zapowiedziami także nie mniej niż 70 zł brutto (zgodnie z zasadą waloryzacji mieszanej, kwotowo-procentowej).

Jak wynika z szacunków ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, przyszłoroczna waloryzacja emerytur i rent może być rekordowa i zamknie się na poziomie 3,24 proc.

Zobacz: Waloryzacja emerytur i rent na nowych zasadach. ZUS zdąży się przygotować?

Wyliczenia resortu pracy dają seniorom przy średniej emeryturze ok. 67 zł podwyżki co miesiąc. Seniorzy z minimalną wypłatą 1,1 tys. zł mogą liczyć na ok. 35 zł więcej. Natomiast emeryt otrzymujący dziś 3 tys. zł w przyszłym roku zyska ok. 97 zł.

Z kolei Ministerstwo Finansów w Wieloletnim Planie Finansowym zakłada, że inflacja za 2019 r. wyniesie 1,8 proc., a podwyżka pensji w ciągu roku zamknie się w granicach 5,7 proc.

Daje to podwyżkę rent i emerytur o 2,94 proc. Przeciętnie oznacza to wyższą kwotę przelewu o około 63 zł miesięcznie.

Do wyliczenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent analizowane się dwa główne czynniki. Realny wzrost płac, czyli dane o realnym wzroście płac pracowników oraz inflacja w gospodarstwach emeryckich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-08-2019

AntyzCzy to pokryje połowę inflacji ? Sądzę, że nie i PiS o tym doskonale wie. Rekordowa inflacja od conajmniej 20 lat to najwieksze osiągnięcie Prezesa i … Czytaj całość

21-08-2019

EmerytWaloryzacja to nie podwyźka!!!

21-08-2019

EmerytEmerytury winne być bez podatku

Rozwiń komentarze (4)