Notowania

emerytury
14.02.2020 11:29

Waloryzacja rent i emerytur na 2020 podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie o emeryturach i rentach ustalające zasady waloryzacji świadczeń w 2020 roku. Podwyżka nie może być niższa niż 70 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Podwyżka ren i emerytur w tym roku nie może być niższa niż 70 zł. (Fot: Piotr Polak)

Świadczenia emerytów i rencistów wypłacane od 1 marca 2020 r. wzrosną o 3,56 proc. Jednocześnie wzrost nie może być mniejszy niż 70 zł. Zatem 70 zł to minimalna gwarantowana podwyżka rent i emerytur.

Nowelizacja zakłada ponadto - jak przypomina w komunikacie Kancelaria Prezydenta - że najniższa emerytura oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniesie 1200 zł miesięcznie, najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 900 zł miesięcznie, zaś świadczenie przedemerytalne - 1210,99 zł.

W budżecie na 2020 rok waloryzacja została zaplanowana na poziomie 103,24 proc. - a to oznacza, że świadczenia miały być podniesione dokładnie o 3,24 proc. Jednak ostatecznie jest wyższa z powodu danych o wzroście pensji Polaków, które podaje Główny Urząd Statystyczny.

Tutaj sprawdź o ile wzrosną świadczenia:

Waloryzacja w 2020 roku zaskoczy nie tylko seniorów - zaskoczony będzie też rząd, który planował niższy wzrost świadczeń
Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku zaskoczyła. Będzie wyższa niż planował to rząd

Wskaźnik waloryzacji odpowiada bowiem inflacji - czyli wzrostowi cen towarów i usług konsumpcyjnych - w poprzednim roku kalendarzowym, a do tego dochodzi co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (również w poprzednim roku kalendarzowym). Inflacja emerycka (bo tak nazywa się podwyżka cen dla seniorów), która jest co roku podawana przez Główny Urząd Statystyczny, wyniosła 2,6 proc. Z kolei wzrost wynagrodzeń w 2019 roku wyniósł 4,8 proc. 20 proc. z tego to 0,96 proc. A to oznacza, że działanie jest proste: 2,6 proc. + 0,96 proc. = 3,56 proc.

Sposób ustalania wysokości emerytur i rent określa ustawa o emeryturach i rentach z FUS. Podstawowym celem waloryzacji jest utrzymanie tego, co emeryci już dostają - więc świadczenie podnoszone jest o wartość inflacji, by koszyk w sklepie wypełnić w takim samym stopniu. Tylko niewielka część to dodatek, który mogą traktować jako podwyżkę.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, rząd wybrał model waloryzacji procentowo-kwotowej. Oznacza to, że świadczenie rosną według wskaźnika, ale nie mniej niż... W tym roku jest nie mniej niż wspomniane już 70 zł.

Zobacz: Nie uczą się, nie pracują. Ma tak milion młodych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, świadczenia, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-02-2020

HektorSuper. Kodowcy Peowcy nie mogą znieść że można ludziom pomóc. Moim marzeniem jest żeby nigdy do władzy nie powrócili. Osiem lat rządzenia i nie … Czytaj całość

14-02-2020

oburzonynie kupią mojego głosu za żadne pieniądze.

14-02-2020

SPDziękuję ci Duda! Co w najbliższym czasie podrożeje? Pozdrawiam gestem pewnej posłanki.

Rozwiń komentarze (155)