Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Ważą się losy europejskiej emerytury. Sejm zdecyduje

134
Podziel się:

Na polskim rynku ma pojawić się w końcu nowy produkt emerytalny - OIPE - nazywany europejską emeryturą. 16 sierpnia posłowie będą głosować nad uchwałą Senatu. Rząd PiS popiera to rozwiązanie. Natomiast senatorom nie spodobała się wrzutka do ustawy, która z europejską emeryturą nie ma nic wspólnego.

Ważą się losy europejskiej emerytury. Sejm zdecyduje
Dlaczego Senat chce odrzucenia ustawy o europejskiej emeryturze? Nie chodzi wcale o nią (PAP, Radek Pietruszka)

Tzw. europejska emerytura, czyli OIPE (Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny), ma uzupełniać podstawowe systemy emerytalne takie jak ZUS, IKE i IKZE. Ma pomóc mieszkańcom UE w zapewnieniu dodatkowego dochodu na jesień życia - obok emerytury państwowej i filarów.

To rozwiązanie wprowadzane przede wszystkim z myślą o tych osobach, które pracują za granicą.

Ale skorzystać z niego będzie mógł każdy mieszkaniec UE, w tym pracownicy firm międzynarodowych, freelancerzy czy samozatrudnieni. Po OIPE będą mogły sięgnąć także: osoby bezrobotne, przebywające na urlopie macierzyńskim, a nawet studenci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja jednocyfrowa jeszcze w tym roku. Członek RPP: martwi nas inny odczyt

Warto podkreślić, że nikt nikogo nie będzie w Polsce zmuszał do europejskiej emerytury. Założenie konta w OIPE i wpłacanie pieniędzy ma być dobrowolne.

Co daje europejska emerytura?

OIPE to odpowiedź Unii Europejskiej na niski odsetek osób, które odkładają część zarobków na emeryturę.

Wprowadzenie nowego ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego, którym jest OIPE ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także przenoszenie (zgromadzonych pieniędzy - przyp. red.) przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE - czytamy w projekcie, którym ma zająć się Sejm.

By to wszystko było możliwe, posłowie muszą przyjąć odpowiednie przepisy. I tu zaczynają się schody. 7 lipca rządowy projekt ustawy o OIPE został przyjęty przez posłów i trafił do Senatu. Pod koniec lipca Senat wniósł jednak o odrzucenie ustawy w całości. W najbliższą środę Sejm ma głosować nad senacką uchwałą - przypomina portalsamorzadowy.pl.

Dlaczego Senat chce odrzucenia ustawy o europejskiej emeryturze? Nie chodzi wcale o nią. Projekt ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym wprowadza również zmiany dotyczące działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK-i).

I właśnie wrzutka dotycząca SKOK-ów (według senatorów planowane przepisy poszerzają ich kompetencje bez objęcia SKOK-ów systemem nadzoru) była jednym z powodów, dla których Senat - większością głosów opozycji - podjął uchwałę, w której wnosi o odrzucenie ustawy w całości - przypomina portalsamorzadowy.pl.

Jak będzie działać OIPE?

Europejska emerytura to po prostu nowy produkt emerytalny. Nie będzie go oferował rząd czy ZUS, a prywatni dostawcy, czyli banki oraz inne instytucje finansowe. Każdy obywatel kraju należącego do UE będzie mógł założyć subkonto po ukończeniu 18. roku życia (lub już w wieku 16 lat, jeśli będzie zatrudniony).

"OIPE w Polsce będzie bazował na przepisach, które określają funkcjonowanie rozwiązań takich jak Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Dokładniejsze wczytanie się w przepisy pozwala wyciągnąć wniosek, że OIPE będzie podobne przede wszystkim do IKE" - tłumaczył kilka miesięcy temu Michał Żuławiński, redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych.

Oszczędzając w ramach OIPE, nie będzie trzeba płacić podatku od zysków kapitałowych. To, ile będzie można wpłacać na przyszłą emeryturę, będzie ograniczone limitem (trzykrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej).

Zgromadzone fundusze będą mogły być dziedziczone. A wypłacić je będzie można po ukończeniu 60 lat lub pięć lat wcześniej - w przypadku osób, które będą miały już wtedy uprawnienia emerytalne - wskazał ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
oszczędzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(134)
Wyborca
8 miesięcy temu
Zamiast uczciwie pracować do 45 lat wszyscy to jakieś alpejskie kombinacje tak jakby mieli wiecznie rządzić ???a za parenaście dni wybory
Marek 1968
8 miesięcy temu
Tylko emerytura obywatelska.......najbardziej sprawiedliwa .
Stanisław
8 miesięcy temu
TO JA DECYDUJĘ KIEDY I ILE BĘDZIE MI WYPŁACAŁO KRAJ W KTÓRYM PRACUJE I KRAJ NAZYWANY POLSKA.... CO JUŻ RZĄD PIS Z WĘŻY DODATKOWE PIENIĄŻKI.... WAŁA JAK POLSKA CAŁA PRECZ OBY DO WYBORÓW ZARAZ WAM PODZIĘKUJĘ..... PISOWCY.... JESZCZE CHWILE ZA POLSKI ŁAD...... W SWOIM ŚRODOWISKU NIE ZNAM NIKOGO ŁĄCZNIE Z CZTEREMA EMERYTAMI A WY CHCIELI GŁOSOWAĆ NA PIS MACIE PRZEKICHANE SZANOWNI PAŃSTWO ZA DROŻYNĘ DROŻYZNĘ....DROŻYZNĘ...I JESZCZE RAZ DROŻSZĘ..... I ROZDAWANIE NASZYCH CIĘŻKO ZAROBIONYCH PIENIĘDZY WSZYSTKIM NIEROBOM....
Loki
8 miesięcy temu
To ja już wolę po staremu to co należy mi się w Polsce płaci nasz ZUS a z zagranicy urząd zagraniczny na konto w funtach lub euro i ja sobie zadecyduje kiedy zamienię pieniądze na złotówki
Miron
8 miesięcy temu
Normalka Pisiorowa ,robią ustawę a po cichutku dopinają to co im jest na rękę . To jest właśnie demokracja według pisiorow
...
Następna strona