Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Ruszają wypłaty 14. emerytury. Wiadomo, ile wypłaci ZUS

159
Podziel się:

We wrześniu emeryci i renciści mogą spodziewać się na swoich kontach bankowych wyższych niż zwykle przelewów. Oprócz świadczenia podstawowego otrzymają bowiem również kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. czternastą emeryturę. Wypłaty 14. emerytury do pierwszych seniorów trafią już 1 września.

Ruszają wypłaty 14. emerytury. Wiadomo, ile wypłaci ZUS
Minister rodziny Marlena Maląg i prezes ZUS Gertruda Uścińska (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Dodatkowe świadczenie dostanie ponad 8,8 mln seniorów, a pierwsze przelewy Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomi już w najbliższy piątek, 1 września.

Ruszają wypłaty 14. emerytury. Oto ile można zyskać

Kolejne terminy wypłat to 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września.

Czternasta emerytura wynosi 2650 zł brutto. Na pełną kwotę czternastki mogą liczyć osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS prostuje swoje słowa. "Złapaliśmy ich na gorącym uczynku"

- Mimo że w tym roku przeciętna emerytura przewyższa o 550 zł próg 2900 zł, to przeciętny emeryt otrzyma ok. 762 zł brutto więcej niż rok temu. Przeciętna emerytura w czerwcu br. wynosiła ok. 3450 zł. Przeciętna emerytura rok wcześniej wynosiła ok. 2900 zł. W ubiegłym roku przeciętny emeryt mógł zatem liczyć na prawie pełną kwotę czternastki (1338,44 zł), a w tym roku na 2100 zł - wyliczył rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

14. emerytura. Nie wszyscy dostaną świadczenie

Dodatkowe świadczenie otrzymają osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Będzie można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki zostanie podzielona każdemu uprawnionemu po równo. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka będzie wolna od wszelkich innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, o alimenty czy o 500 plus dla niesamodzielnych.

Szacunkowo kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln emerytów i rencistów ze wszystkich organów rentowych. W tym ok. 6,8 mln osób otrzyma czternastkę w pełnej wysokości, a w przypadku ok. 2 mln osób świadczenie będzie pomniejszone zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Jak podał ZUS, wydatki na świadczenia wyniosą 20,7 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(159)
Wkurzona
2 miesiące temu
Brednie podają odnośnie kwoty netto 14. Wypłacają ją razem z emeryturą, czyli doliczają do emerytury stawkę brutto 14. Od całej zsumowanej kwoty brutto ( Emerytura + 14) odliczają 9% składki zdrowotnej i 12% podatku, odejmujac za całość jedynie raz 300 zł wolne od podatku. I tak oto po wszystkich odliczeniach tracisz na 14 około 300 zł od podanej kwoty netto. To się nazywa mydlenie oczu. Mnie wypłacili we wrześniu emeryturę za sierpień i wrzesień +dodali 14. Z całości brutto z 2 miesięcy i z 14 potrącili 9% składki zdrowotnej i 12%podatku, tylko że odjeli 300 zł wolne od podatku jeden raz. I takim sposobem dostałam "14" o 300 zł mniej. Albo jak kto woli jedną emeryturę bez kwoty zwolnienia od podatku. Brak słów.... Zawsze znajdą sposób żeby się odkuć Czemu nie zapłacą każdej części osobno? Bo by na tym nie zatobili
Ewelina
2 miesiące temu
Jeśli mam rentę rodzinną w wysokości 1600 na syna po ojcu z ZUS To ile powinnam dostać
Lidia
3 miesiące temu
Jak zwykle oszukali. Miało być 2200 netto, a pomniejszyli o składkę zdrowotną i podatek, czyli zapłaciliśmy dwa razy składkę zdrowotną+dodatkowy podatek.
wkurzony emer...
3 miesiące temu
14 emerytura 2200 dla każdego to kpina. Zapomnieli dodać , że pobierają od tego składkę zdrowotną, którą już pobierają od emerytury Czyli emeryt płaci składkę dwa razy , a jak jeszcze pracuje to pobierają 3 razy . i to jest sprawiedliwość według .......pisu:)) okrać emeryta
Zdzich
3 miesiące temu
Jaka 14 emerytura - to nędzna zapomoga.A może by rządzący co miesiąc dorzucili do emerytury 300 zł. - tak jak bachorom.
...
Następna strona