Emerytura do 500 zł. Niepokojące informacje z ZUS
Po tegorocznej waloryzacji wzrosła liczba osób pobierających bardzo niskie świadczenia emerytalne. 30,1 tys. osób pobierało emerytury do 500 zł, o 8,7 proc. więcej niż rok wcześniej - poinformował ZUS w analizie rozkładu wypłaty świadczeń po marcowej waloryzacji.
Liczba osób pobierających emerytury niższe od ustawowej emerytury minimalnej w marcu 2026 r. wyniosła 462,8 tys. osób, wobec 437,9 tys. rok wcześniej, co oznacza wzrost o 5,7 proc.
Wśród emerytur poniżej minimum zwiększa się także liczba najniższych świadczeń.
Co grozi Polsce ze strony Rosji? Ekspert: Są dwa scenariusze
W marcu 2026 r. 30,1 tys. osób pobierało emerytury do 500 zł, o 8,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Z tej grupy 8,8 tys. świadczeniobiorców otrzymywało emeryturę nieprzekraczającą 100 zł.
Jednocześnie rośnie liczba wysokich świadczeń. W marcu 2026 r. emerytury powyżej 7 tys. zł pobierało 800,3 tys. osób, czyli o 28,5 proc. więcej niż rok wcześniej.
Emerytury kobiet i mężczyzn. Duże różnice
Emerytury przekraczające 10 tys. zł otrzymywało 188,5 tys. osób, w tym 12,4 tys. świadczeniobiorców pobierało emeryturę powyżej 15 tys. zł.
Największy odsetek emerytów - 9,2 proc. - otrzymywał świadczenia w przedziale od 3 000,01 zł do 3 400,00 zł. Oznacza to, że tegoroczna waloryzacja podniosła przeciętne świadczenie o około 260 zł miesięcznie.
ZUS po raz kolejny pokazuje również duże różnice między emeryturami kobiet i mężczyzn. Świadczenie do 3,2 tys. zł pobiera 44,2 proc. kobiet, a kolejne 20 proc. mieści się w przedziale 3200,01-4 tys. zł, co oznacza, że niemal dwie trzecie kobiet nie przekracza 4 tys. zł. Wśród mężczyzn emeryturę powyżej 4 tys. zł pobiera 70,9 proc., a świadczenie wyższe niż 5 tys. zł otrzymuje 50,6 proc.
źródło: PAP