Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Amortyzacja jednorazowa

0
Podziel się:

Amortyzacja jest formą rozliczania kosztów związanych ze środkami trwałymi w firmie. Zwykle odpisów amortyzacyjnych dokonuje się co miesiąc. W określonych wypadkach można to jednak zrobić jeden raz.

Amortyzacja jednorazowa objęta jest określonymi odgórnie limitami
Amortyzacja jednorazowa objęta jest określonymi odgórnie limitami

Amortyzacja środków trwałych

Samochód czy maszyna z perspektywy przedsiębiorcy jest środkiem trwałym. Jeśli są wykorzystywane dla potrzeb firmy, nadają się do użytku, a są własnością przedsiębiorcy i okres ich użytkowania trwa dłużej niż rok, to można je rozliczać w formie amortyzacji. Amortyzacja to w największym możliwym uproszeniu rozliczenie utraty wartości danego środka trwałego.

Ustawa o podatku dochodowym przewiduje, że dla określonych środków trwałych możliwa jest jednorazowa amortyzacja. Chodzi tutaj przede wszystkim o nowe maszyny, urządzenia i samochody, czyli środki trwałe.

Definicja fabrycznie nowego środka trwałego mówi, że jest to sprzęt, który nigdy wcześniej nie był używany ani przez przedsiębiorcę, ani innego podatnika.

Limit jednorazowej amortyzacji

W jednym roku można skorzystać z jednorazowej amortyzacji do określonej kwoty. Aktualny limit wynosi 100 000 zł. Żeby skorzystać z możliwości jednorazowej amortyzacji, trzeba spełnić kilka warunków:

środek trwały jest wart przynajmniej 10 000 zł lub łączna wartość przynajmniej dwóch; środków trwałych wynosi minimum 10 000 zł, a każdy z nich jest wart więcej niż 3 500 zł.

Jeśli środek trwały ma wartość niższą niż 10 000 zł, to podatnicy mogą odpisać amortyzację jednorazowo. Można to zrobić albo w miesiącu, w którym rozpoczęto używać danego środka trwałego albo w następnym miesiącu. Warto zdawać sobie sprawę, że przepis, który na to pozwala, dotyczy jakichkolwiek środków trwałych, których wartość początkowa jest niższa niż 10 000 zł.

Jednorazowa amortyzacja a pomoc de minimis

Jednorazowa amortyzacja dotyczy też małych podatników albo tych, którzy dopiero rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej. Mogą oni zastosować amortyzację jednorazową dla środków trwałych, których wartość w danym roku nie jest wyższa niż 50.000 euro (w 2018 roku to 216 tys. zł). Małym podatnikiem, zgodnie z przepisami jest przedsiębiorca, który osiągnął w danym roku przychody ze sprzedaży nie większe od równowartości 1 200 000 euro.

Przepisy określają wyraźnie, które środki trwałe można odliczyć w ramach jednorazowej amortyzacji z pomocy de minimis. Na pewno nie będą to samochody. Odliczenia można natomiast dokonać, używając:

  • kotłów i maszyn energetycznych;
  • specjalistycznych maszyn i urządzeń;
  • narzędzi, przyrządów i wyposażenia;
  • środków transportu z wyłączeniem samochodów osobowych.

Jednorazowa amortyzacja w ramach pomocy de minimis – jak z niej skorzystać?

To od decyzji podatnika zależy, czy będzie korzystał z jednorazowej amortyzacji w ramach pomocy de minimis, czy też nie. Nie musi występować z żadnym wnioskiem o jej zastosowanie.

Można jednak poprosić urząd skarbowy, by ten wydał zaświadczenie, że zastosował ją, a także w jakiej kwocie. To potwierdzenie przyda się, gdy będzie wnioskował o kolejną pomoc. Gdy urząd skarbowy otrzyma wniosek w tej sprawie, sprawdza, czy podatnik spełnił wymogi, które pozwalają skorzystać z takiej pomocy.

Jeśli przedsiębiorca stara się o udzielenie pomocy de minimis, składając wniosek o to, by urząd wydał mu w tej sprawie zaświadczenie, musi dodać do wniosku dodatkowe dokumenty. Będą to:

  • faktura albo inny dokument, który potwierdza zakup środka trwałego wraz z dowodem zapłaty;
  • ewidencja środków trwałych;
  • dowód potwierdzający dokonanie odpisów amortyzacyjnych (np. kopia KPiR);
  • oświadczenie o tym, jaka metoda amortyzacji byłaby przyjęta dla środka trwałego. W sytuacji, gdyby nie była zastosowana jednorazowa amortyzacja;
  • kopie zaświadczeń o już uzyskanej pomocy de minimis w bieżącym roku, a także z dwóch poprzednich lat lub oświadczenie o tym, że podatnik nie korzystał z takiej pomocy.

Przepisy o pomocy de minimis mówią, że przez 3 lata kwota pomocy nie przekracza łącznie 200.000 euro. Dla firm transportowych będzie to 100 000 euro.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)