Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Aniołowie biznesu

0
Podziel się:

Aniołowie biznesu to prywatni inwestorzy. Swój kapitał inwestują w przedsiębiorstwa na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Nie jest to pożyczka. W zamian za pieniądze obejmują część kapitału firmy.

Aniołowie biznesu inwestują w firmy, które mają dobre prognozy na przyszłość
Aniołowie biznesu inwestują w firmy, które mają dobre prognozy na przyszłość

Kim są aniołowie biznesu?

Specyfiką działania aniołów biznesu jest anonimowość. Raczej nie ujawniają projektów, w które się angażują. Aniołowie biznesu wspierają przede wszystkim przedsiębiorców z niewielkim stażem, którzy mają innowacyjne pomysły i rozpoczęli już działanie na rynku, ale potrzebują pieniędzy, by się rozwinąć.

Aniołowie biznesu to zwykle przedsiębiorcy i biznesmeni ze sporym doświadczeniem biznesowym. To inwestorzy prywatni, którzy dysponują sporym kapitałem. Aniołowie biznesu, gdy angażują się w firmę, to przejmują w niej część udziałów, ale w przeciwieństwie do cichych wspólników często dość aktywnie angażują się w działalność firmy, w którą zainwestowali, wykorzystując swoją wiedzę i pomysły. Aniołowie biznesu mogą zainwestować oszczędności nawet w przedsięwzięcia, które są na bardzo wczesnej fazie rozwoju, a nawet są rozpisanym pomysłem. Chodzi im o to, by mogły przynieść ponadprzeciętną stopę zwrotu.

Aniołowie biznesu zapewniają firmie nie tylko kapitał, ale przede wszystkim sporą wiedzę merytoryczną i kontakty biznesowe.

Finansowanie projektów odbywa się zwykle przez objęcie udziałów. Zdarza się, że dodatkowo anioł biznesu udziela firmie pożyczki. Dzięki temu ma ona kapitał, który wystarcza, by wystartować z projektem.

Jakie firmy wybierają aniołowie biznesu?

Przede wszystkim angażują się w projekty, które dają szanse na osiągnięcie bardzo wysokiego zysku. Bardzo często aniołowie biznesu to osoby, które są już na "biznesowej emeryturze", więc mają czas, by zaangażować się w tematykę, która ich wyjątkowo interesuje.

Aniołowie biznesu działają bardzo podobnie jak venture capital, czyli firmy, które powstały, by inwestować w bardzo młode projekty w wyjątkowo ryzykownych dziedzinach. Chodzi o to, że produkty oferowane przez firmy, w które inwestują, są wciąż mało znane na rynku.

Aniołowie biznesu skupiają się na firmach, które są innowacyjne i mają dobre prognozy na przyszłość. Aniołowie biznesu podpisują zwykle umowy trwające od 3 do 7 lat. Jeśli przedsięwzięcie jest udane, firma wchodzi na giełdę, a inwestor "business angel" wychodzi z inwestycji.

W Polsce aniołowie biznesu często zrzeszają się w grupy inwestorskie tak, by ukrywać swoją tożsamość indywidualnie. Aniołowie inwestują przede wszystkim własne pieniądze, więc decyzja inwestycyjna podejmowana jest wyłącznie przez nich.

Jakimi kwotami wspierają przedsiębiorców aniołowie biznesu?

Nie ma określonej kwoty minimalnej, którą w inwestycję angażują aniołowie biznesu. Zwykle jest to jednak przynajmniej 100 tys. zł.

Jakich zysków oczekuje anioł biznesu? Inwestorowi prywatnemu nie zależy na wyjmowaniu z firmy zysku rok w rok w formie dywidendy. Chodzi mu raczej o to, by zwiększyć znacząco wartość całej firmy i zbudować ją tak, by za 5–7 lat sprzedać udziały, osiągając bardzo wysoki zysk z inwestycji.

Ile kosztuje pozyskanie anioła biznesu?

Koszt może być uzależniony od kwoty finansowania. Może on być zerowy, ale często grupy, w których są skupieni aniołowie biznesu, mogą pobierać opłatę w formie "success fee".

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)