Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Będą kolejne ułatwienia dla firm. Emilewicz zapowiada

38
Podziel się:

Do końca kadencji przyjęte zostaną kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców. - Będą to m. in. ustawa o prostej spółce akcyjnej, przepisy, które pomogą w zwalczaniu zatorów płatniczych oraz reforma Prawa zamówień publicznych - mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Minister przedsiębiorczości chwali dotychczasowe dokonania swojego rządu i zapowiada kolejne ułatwienia dla firm
Minister przedsiębiorczości chwali dotychczasowe dokonania swojego rządu i zapowiada kolejne ułatwienia dla firm (Artur Szczepanski/REPORTER)

Minister Emilewicz powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że w resorcie szykowane są przepisy, mające ułatwić życie przedsiębiorcom. I obiecała, że uda się je wprowadzić jeszcze przed końcem kadencji, który przypada za rok.

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii wykorzystała jednak rozmowę z PAP, by przypomnieć zmiany, które rząd już zdążył wprowadzić.

Mowa tu o trzech najważniejszych blokach reform: pakiet 100 zmian dla firm, Konstytucji Biznesu oraz Pakiecie MŚP. - To są bardzo duże zmiany regulacyjne, które zostawią w horyzoncie najbliższych 10 lat wiele miliardów złotych w kieszeniach przedsiębiorców - podkreśliła Emilewicz.

Na pakiet 100 zmian dla firm składa się m. in. nowela KPA i ustawa o sukcesji firm rodzinnych, która zaczęła obowiązywać 25 listopada. Jest to także wchodząca w życie 1 stycznia 2019 roku ustawa dotycząca tzw. e-akt, zakładająca m.in. elektronizację i skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych. PAP przypomina, że kolejne ustawy z tego zestawu to pakiet wierzycielski i tzw. ustawa deregulacyjna.

Zobacz także: Zobacz także: Rząd chce zlikwidować zatory płatnicze

Konstytucja dla biznesu zastąpiła w kwietniu ustawę o swobodzie działalności gospodarczej sprzed blisko 15 lat. Nowe przepisy przewidują m. in., że najmniejsi przedsiębiorcy nie muszą rejestrować działalności i płacić składek. Ponadto ulga na start, czyli zwolnienie ze składek ZUS przez pierwsze pół roku. Wreszcie zasada: co nie jest zabronione, jest dozwolone.

- Sama tylko ulga na start przyniesie przedsiębiorcom ponad 7 mld zł oszczędności w ciągu najbliższych 10 lat jej obowiązywania - mówi Emilewicz.

Z kolei pakiet MŚP został przyjęty przez rząd jesienią tego roku. Jedną z głównych zmian w pakiecie jest wprowadzenie statusu tzw. małego podatnika w PIT i CIT. Będzie dotyczył firm o sprzedaży do 2 mln euro rocznie, gdzie obecnie było to 1,2 mln euro.

Ponadto wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu. Do tego jednorazowo można będzie rozliczyć stratę podatkową do wysokości 5 mln zł. Więcej na ten tematpisaliśmy w money.pl już kilkukrotnie.

Minister zapewnia, że w ciągu najbliższego roku uchwalone zostaną kolejne korzystne zmiany. Będzie to m.in. wpierająca start-upy ustawa o prostej spółce akcyjnej, która ma być elementem pakietu 100 zmian dla firm. Projekt ten, dodaje szefowa MPiT, jest na końcowym etapie prac rządowych.

- Będą to także przepisy, które pomogą w zwalczaniu zatorów płatniczych, a także wyrównująca szanse MŚP i wspierająca innowacyjność reforma Prawa zamówień publicznych - puentuje Emilewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(38)
Piotr
2 lata temu
Jadwiga Szyler vel Emilewicz, i wszystko jasne.
Schab
3 lata temu
klamie. kazde tzw ulatwienie to zaewaluowana furtka do sciagania wiekszej kasy i walenie kar. Klamie po prostu
dramat_polski
4 lata temu
Na razie tylko Jpk, ograniczenia przy rozliczeniu samochodów i droższa księgowość... A reszta to propaganda, ktora dotyczy kilku % firm...
tomson
4 lata temu
Dobrze, niech się biorą za zatory. Ja już nie pamiętam kiedy ostatnio miałem taki miesiąc w firmie, żeby nie musieć korzystać z NFG. Zamieniam faktury na gotówkę przez internet . Dla mnie to jest mega ułątwienie
Thaddex
4 lata temu
Kolejne kłamstwa i obiecanki PIS. Każde niby ułatwienie pod pretekstem którego ukryte są kolejne opłaty i podatki, a niby ułatwienie staje się jeszcze lepszym dostępem do naszej inwigilacji. Uwierzyłbym każdej innej opcji, ale nie PISowi. Jeżeli chcą naprawdę ułatwić, to dlaczego tworzą przepisy nie zgodnie z prawem, bez konsultacji społecznych, bez odpowiednich procedur. Wszystko co robią, to tylko i wyłącznie, po to, żeby mieć całkowitą kontrolę nad ludźmi, i jak najwięcej wyciągnąć od nich pieniędzy, którymi będą następni mogli kupować, delikatnie mówiąc, poparcie. W obecnej sytuacji uszczelnienia podatków i gdyby rozsądnie wydawano zgromadzone finanse, spokojnie powinny być podatki systematycznie obniżane. Jednak jesteśmy ograbiani z zarabianych pieniędzy, płacimy coraz większe podatki i opłaty. Dojdzie do tego, że zostanie zachwiana równowaga budżetu, jeśli już się to nie stało. Rabunkowe zarządzanie zasobami ludzkimi, rozdawnictwo, doprowadzi do kryzysu gospodarczego i politycznego.
...
Następna strona