Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Co to jest cash flow, czyli rachunek przepływów pieniężnych

0
Podziel się:

Firmy prowadzące pełną księgowość mają wiele obowiązków związanych z prezentowaniem danych finansowych. Ze sprawozdań finansowych i bilansu dowiadujemy się sporo o kondycji danego przedsiębiorstwa. Do czego dokładnie służy analiza cash flow?

Cash flow pozwala określić, jaki jest stan płynności finansowej danej firmy
Cash flow pozwala określić, jaki jest stan płynności finansowej danej firmy (pixabay.com / CC0)

Płynność finansowa, czyli możliwość regulowania na bieżąco wszystkich zobowiązań jest jednym z najważniejszych wskaźników pokazujących, czy firma jest w dobrej, czy w złej kondycji. W dużych firmach, które stosują określone standardy rachunkowości, a ich sprawozdania finansowe są kontrolowane przez biegłych, używają często analizy cash flow do sprawdzenia stanu finansów przedsiębiorstwa. Analiza rachunku przepływów pieniężnych jest bardzo dobrym źródłem informacji o kondycji firmy dla banków, czy firm, które finansują albo mają zamiar finansować takie przedsiębiorstwa.

Co to jest cash flow?

Cash flow, czyli rachunek przepływów pieniężnych, to jeden z elementów sprawozdania finansowego. Cash flow bardzo często uzupełnienia bilans oraz rachunek zysków i strat. Pozwala jednak w sposób bardziej przejrzysty niż tamte dokumenty ocenić stan płynności finansowej firmy i jej zyskowność.

Kto musi sporządzać rachunek przepływów pieniężnych? Przede wszystkim te firmy, których sprawozdania finansowe muszą być badane zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości. Sprawozdanie finansowe poddawane jest corocznemu badaniu biegłych, którzy porównują kondycję firmy w porównaniu z latami ubiegłymi.

Bilans albo rachunek zysków i strat w dużej mierze opiera się na szacunkach, dlatego dane te mogą być mylące. Całkiem inaczej jest w przypadku rachunku przepływów pieniężnych. Analizując firmę z perspektywy cash flow, bierzemy pod uwagę faktyczne przepływy. Jest to więc zdecydowanie dokładniejsza metoda oceny potencjału firmy. Wszystko dlatego, że rachunek przepływów pieniężnych pokazuje rzeczywiste przepływy w konkretnym czasie. Jest więc bardzo dobrym uzupełnieniem sprawozdania finansowego.

Analiza cash flow

Dzięki analizie cash flow możemy uzyskać informacje na temat wypłacalności firmy, a także płynności. Rachunek przepływów pieniężnych pokazuje też zmiany wielkości bilansowych, a także pozwala oszacować płynność finansową w przyszłości.

Gdy bada się przepływy pieniężne, bierze się pod uwagę trzy segmenty:

  • działalność operacyjną,
  • działalność inwestycyjną,
  • działalność finansową.

W znacznej mierze to działalność operacyjna jest główną częścią każdej firmy. Obejmuje ona produkcję, a także sprzedaż towarów albo usług. Gdy badamy przepływy pieniężne w tym segmencie, sprawdzamy, jaką kondycję ma działalność podstawowa. Przy okazji nie są brane pod uwagę zdarzenia jednorazowe i inwestycje.

Działalność inwestycyjna to te koszty, które w przyszłości mają przynieść zysk firmie. Zaliczamy do nich zakup udziałów, kupno środka trwałego albo udzielone pożyczki.

Działalność finansowa to wszystkie przychody i koszty, które wiążą się z finansowaniem firmy. Mogą to być spłacone kredyty, pożyczki czy dywidendy.

To, w jaki sposób konkretne przepływy zostaną sklasyfikowane, zależy od polityki rachunkowości konkretnej firmy. Jeśli jakieś zdarzenia mają wpływ na majątek przedsiębiorstwa, ale bezpośrednio nie oddziałują na przepływy finansowe, to wykazuje się je w tzw. informacji dodatkowej. Chodzi tutaj np. o umowy leasingowe.

Kto korzysta z cash flow?

Analiza przepływów pieniężnych przydaje się do oceny kondycji firmy. Korzystają z niej np. banki, oceniając możliwości udzielenia danej firmie kredytu; potencjalni inwestorzy, którzy sprawdzają kondycję przedsiębiorstwa i to jakie przepływy może generować w przyszłości, a także kontrahenci. Dla nich rachunek przepływów pieniężnych może być źródłem oceny przedsiębiorstwa, gdy chcą mu udzielić, np. kredytu kupieckiego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)