Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy ewidencję czasu pracy można zastąpić listą obecności?

0
Podziel się:

Jeśli wszystkie godziny i dni pracy, urlopy, zwolnienia i nieobecności będą odnotowywane w prowadzonej ewidencji, to będzie ona właściwa.

Czy ewidencję czasu pracy można zastąpić listą obecności?
(Creo77/Dreamstime.com)

Sam sposób prowadzenia ewidencji czasu pracy pracowników pozostawiony został decyzji pracodawcy. Jeśli wszystkie godziny i dni pracy, urlopy, zwolnienia i nieobecności będą w niej odnotowywane to będzie ona właściwa.

Pracodawca jest obowiązany prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą oraz udostępniać tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie. Nie ewidencjonuje się godzin pracy w stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej (art. 149 kp).

Zakres ewidencji czasu pracy szczegółowo określa § 8 pkt 1 rozporządzenia o aktach osobowych. Powołany przepis obliguje pracodawcę do założenia i prowadzenia odrębnie dla każdego pracownika karty ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym: pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a także dyżury, urlopy, zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy; w stosunku do pracowników młodocianych pracodawca uwzględnia w ewidencji także czas ich pracy przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.

Podstawa prawna

  • Art. 149 Kodeksu pracy.
    • § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 ze zm.); w tekście: rozporządzenie o aktach osobowych.
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t77990.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jak;prowadzic;ewidencje;czasu;pracy,116,0,656756.html) Jak prowadzić ewidencję czasu pracy? Obowiązek prowadzenia ewidencji ma nawet przedsiębiorca zatrudniający jednego pracownika.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t77906.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/za;sobote;w;pracy;dodatek;do;pensji;czy;dzien;wolny,204,0,679884.html) Za sobotę w pracy dodatek do pensji czy dzień wolny? Nawet, jeżeli praca trwała tylko godzinę, pracownik może domagać się w zamian pełnego dnia wolnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t90772.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dyzury;domowe;-;jak;zachowac;odpoczynek;dobowy;i;tygodniowy,213,0,673749.html) Dyżury domowe - jak zachować odpoczynek dobowy i tygodniowy Dyżur domowy musi się zakończyć tak, aby do ponownego rozpoczęcia pracy pozostało co najmniej 11 godzin.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)