Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy warto wziąć leasing z pełną obsługą?

0
Podziel się:

Leasing z zarządzaniem flotą samochodową umożliwia łatwe planowanie kosztów i zabezpiecza przed ryzykiem nagłych wydatków.

Czy warto wziąć leasing z pełną obsługą?
(Joe Crawford/CC/Flickr)

Leasing z zarządzaniem flotą samochodową dzięki stałej racie, uwzględniającej całość obsługi technicznej, ubezpieczenie, przeglądy, naprawy oraz auto zastępcze umożliwia łatwiejsze planowanie kosztów.

Przedsiębiorca unika dzięki temu ryzyka związanego z przypadkami losowymi (awaria samochodu), nie musi też finansować jednorazowo większych wydatków, które są rozłożone w miesięcznych ratach (wymiana opon, zapłata polisy).

Car Fleet Management (CFM, czyli zarządzania flotą samochodową) występuje też pod nazwami Full Service Leasing (FSL) oraz wynajem długoterminowy.

Plusem takiego rozwiązania jest też uproszczenie księgowości, dzięki zbiorczym fakturom od firmy zarządzającej flotą. Rozwiązanie to - w dużym uproszczeniu - obniża koszty w przedsiębiorstwach, poprawia płynność finansową firmy oraz minimalizuje kilka rodzajów ryzyk (m.in. utraty wartości pojazdu, kosztów serwisowych).

W ostatnich latach, wraz ze wzrostem potrzeb i świadomości Klientów, usługa Full Service Leasingu rozwinęła się znaczący sposób. Powodem zwiększonego zainteresowania tą formą finansowania i zarządzania były także zmieniające się rozwiązania prawne i podatkowe oraz większa skłonność polskich firm do outsourcingu czynności niezwiązanych z główną działalnością oraz ryzyk związanych z flotą.

FSL w ujęciu podatkowym (CIT) to leasing operacyjny, pozwalający zaliczyć całą ratę (bez ograniczeń) w koszty uzyskania przychodu. Jest to także leasing operacyjny w ujęciu rachunkowym, a więc nie obciąża bilansu oraz poprawia wskaźniki ROE, ROA. Ponadto, dzięki takiej konstrukcji, klient spłaca kapitał jedynie w wysokości różnicy między ceną zakupu a szacowaną wartością rynkową, nie zaś 100 proc. wartości jak w przypadku leasingu finansowego. Rata leasingu jest zawsze 30-50 proc. niższa od raty popularnego leasingu finansowego (mylnie zwanego również operacyjnym).

Wiadomo, ile trzeba będzie zapłacić

Proces tworzenia budżetu na obsługę floty w sytuacji, gdy firma finansuje samochody za własne środki lub w formie _ zwykłego _ leasingu finansowego, bez usług dodanych, wiąże się z wieloma niewiadomymi. Nieprzewidywalne jest przy nim zapotrzebowanie na gotówkę. Służby administracyjne przygotowują prognozy, analizy, a margines błędu jest potężny ze względu na zmieniające się warunki rynkowe.

ZOBACZ TAKŻE:
Serwis specjalny msp.money.pl - Wszystko o leasingu
Tymczasem w przypadku korzystania z Full Service Leasingu sytuacja jest odmienna. Tworzenie budżetu powstaje na podstawie szacowania sumy stałych rat (zarówno za finansowanie jak i utrzymanie z ubezpieczeniem pojazdów!) i oszacowania kosztów paliwa. Klient otrzymuje ustaloną z góry na 3-4 lata ratę leasingu na stałym oprocentowaniu, z pokryciem ryzyka wartości końcowej przez firmę CFM.

Rata miesięczna za serwis oraz ubezpieczenie, która co ważne jest stała, pokrywa wszelkie koszty wynikające z normalnej eksploatacji, a więc przeglądy i naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne, koszty części oraz robocizny, jak również koszty zakupu, wymiany i przechowania opon, assistance oraz pełne ubezpieczenie.

Nie trzeba mieć samochodu, żeby go używać

Celem klienta korzystającego z usługi firmy CFM nie jest samo posiadanie pojazdów i traktowanie ich za wszelką cenę jako majątku firmy, ale raczej ich użytkowanie oraz korzystanie z samochodu jako narzędzia pracy. Dlatego też klient zwykle nie jest zainteresowany odkupywaniem auta po okresie leasingu, choć istnieje zawsze taka możliwość.

Warto podkreślić, że Full Service Leasing pozwala pracować nad kosztami uwzględniając TCO (z ang. Total Cost of Ownership), a więc całkowity koszt utrzymania floty.

Jak wyliczana jest rata?

Czynsz serwisowy zostaje ustalony na podstawie estymacji kosztów przeglądów gwarancyjnych i pogwarancyjnych oraz przewidywanego kosztu napraw wynikającego z normalnego użytkowania samochodu.

Żadna inna metoda finansowania i zarządzania flotą nie daje takiej możliwości przed rozpoczęciem użytkowania samochodu. Proste zapytanie ofertowe do firmy CFM pozwala ocenić koszty 3-5 letniego utrzymania samochodów różnych marek. Przeprowadzenie tych szacunków na etapie tworzenia oferty dla klienta wymaga od firmy CFM wiedzy, znajomości marki i dobrego wyczucia w biznesie motoryzacyjnym. Doświadczenia firm CFM w postaci współpracy z różnymi przedsiębiorstwami pozwalają przewidywać pewne sytuacje oraz wdrażać sprawdzone systemy rozwiązań. To jedna z ważniejszych wartości dodanych usług FSL.

Nie trzeba śledzić zmian prawnych

Do prowadzenia zarządzania flotą firmową potrzeba mocnej orientacji w zagadnieniach podatkowych, znajomości praktyk rynkowych oraz wiedzy strategicznej, odmiennej od tej potrzebnej do operacyjnego zarządzania flotą. Skorzystanie z zewnętrznego wsparcia i usług firm CFM pozwala na wdrożenie profesjonalnego modelu zarządzania flotą, dobranego do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Autorem artykuł jest General Manager KBC Autolease Polska

auto w firmie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)