Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekwiwalent za ubranie służbowe a podatek

0
Podziel się:

Przepisy nie określają, co należy rozumieć pod pojęciem ubioru służbowego bądź umundurowania.

Ekwiwalent za ubranie służbowe a podatek
(nyul/iStockphoto)

Gdy osobie zatrudnionej na stanowisku księgowej został przyznany ekwiwalent za ubiór, a w firmie nie obowiązują wewnętrzne uregulowania w zakresie ubioru służbowego, wypłacony ekwiwalent nie jest zwolniony od podatku, jak również składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawy wymiaru nie stanowią przychody wymienione w rozporządzeniu składkowym. Na podstawie § 2 ust.1 pkt. 10 tego rozporządzenia wartość ubioru służbowego (umundurowania), którego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalent pieniężny za ten ubiór, jest zwolniony od składek. Natomiast na podstawie art. 21 pkt. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość ubioru (umundurowania) lub ekwiwalent za ubiór jest zwolniony od podatku.

Przepisy nie określają, co należy rozumieć pod pojęciem ubioru służbowego bądź umundurowania. Mundurem - w świetle ustawy o odznakach i mundurach - jest ubiór lub jego części służące oznaczeniu przynależności do określonej jednostki organizacyjnej lub wykonywania określonych funkcji albo służby. Obowiązek noszenia munduru mają m.in. policjanci, strażacy.

Pojęcie _ ubiór służbowy _ jest jednak szersze niż mundur i obowiązek jego używania nie musi wynikać z regulacji ustawowej. Jego podstawą mogą być wewnętrzne ustalenia danej firmy bądź umowa o pracę. Oczywiście konieczność używania danego stroju musi wynikać ze specyfiki wykonywanej pracy.

Uwaga!

Podstawa prawna:

  • § 2 ust. 1 pkt. 10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz.1106 ze zm.),
  • art. 21 pkt. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).
Czytaj więcej o prowadzeniu kadr
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t46602.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/odpowiedzialnosc;pracodawcy;za;niewykorzystany;urlop;pracownika,132,0,823684.html) Odpowiedzialność pracodawcy za niewykorzystany urlop pracownika Nieudzielenie zaległego urlopu do końca I kw. następnego roku grozi zarzutem działania sprzecznego z przepisami Kodeksu pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t98008.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jak;liczyc;ekwiwalent;za;urlop;w;2011;r;,147,0,747155.html) Jak liczyć ekwiwalent za urlop w 2011 r. W 2011 roku zmienia się współczynnik stosowany przy liczeniu wartości ekwiwalentu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t86296.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kiedy;dochodzi;do;zalamania;tajemnicy;przedsiebiorstwa,177,0,978609.html) Kiedy dochodzi do załamania tajemnicy przedsiębiorstwa Jeśli pracownik ujawni lub wykorzysta tajemnicę przedsiębiorstwa byłego pracodawcy, zagrażając jego interesom, może być pociągnięty do odpowiedzialności.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)