Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Emerytura częściowa. Kto może się o nią ubiegać i jak to zrobić?

1
Podziel się:

O emeryturę częściową można ubiegać się przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Wtedy oprócz pensji otrzymywanej w pracy, taka osoba otrzyma też świadczenie z ZUS. Zobacz, jak otrzymać emeryturę częściową.

Osoby, którym przysługuje emerytura częściowa, mogą ją pobierać do ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego
Osoby, którym przysługuje emerytura częściowa, mogą ją pobierać do ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego

Kilka lat temu podniesiono wiek emerytalny. Osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, mogą skorzystać z możliwości przejścia na częściową emeryturę, zanim ukończą podwyższony wiek emerytalny. Dotyczy to więc kobiet, które skończyły 62 lata i mężczyzn powyżej 65 roku życia. Żeby z takiego przywileju skorzystać i otrzymać emeryturę częściową, muszą udowodnić odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. W przypadku kobiet jest to co najmniej 35 lat, a w przypadku mężczyzn 40 lat.

Jeśli ZUS wyda decyzję, na mocy której osoba może otrzymać emeryturę częściową to można złożyć wniosek do ZUS-u o zawieszenie takiego świadczenie. Taki wniosek trzeba złożyć w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji.

Jak liczy się okresy składkowe i nieskładkowe?

Przy emeryturze częściowej trzeba wykazać okresy składkowe i nieskładkowe. Trzeba wiedzieć, że ustalając staż emerytalny, okresy nieskładkowe są uwzględnianie jako maksymalnie 1/3 okresów składkowych. W sytuacji, gdy okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze niż wymagany okres, to mogą one być uzupełnione okresami pracy w gospodarstwie rolnym lub okresem, w którym pobierana była renta z tytułu niezdolności do pracy

Emerytura częściowa – dokumenty

Żeby otrzymać emeryturę częściową, trzeba złożyć do ZUS-u kilka dokumentów:

  • dokument potwierdzający datę urodzenia;
  • kwestionariusz, który określa okresy składkowe i nieskładkowe;
  • świadectwa pracy albo zaświadczenia wydane przez pracodawców, które potwierdzają okresy zatrudnienia;
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu wystawione na druku RP-7;
  • legitymację ubezpieczeniową;
  • książeczkę wojskową;
  • dyplomy ukończenia studiów wyższych.

Ważne, by pamiętać, że do wniosku o emeryturę częściową, trzeba koniecznie dostarczyć dokumenty w formie oryginałów. Gdy ZUS wyliczy świadczenie, to zatrzyma jedynie dokumenty, które potwierdzają wysokość wynagrodzenia.

Wysokość emerytury częściowej

Emerytura częściowa to połowa kwoty emerytury, która jest obliczona według nowych zasad. Nie podlega ona podwyższeniu do kwoty najniższej emerytury. Jeśli więc np.* emerytura minimalna* wynosi 1000 zł, a częściowa – według wyliczeń – to 900 zł, to ZUS wypłaci właśnie 900 zł i nie podniesie jej do kwoty najniższej emerytury.

Warto też pamiętać, że emerytura częściowa może być wypłacona przez ZUS, nawet jeśli emeryt ma wciąż stosunek pracy. Nie obejmuje jej zawieszenie, jeśli emeryt osiąga przychody i to bez względu na to, jak wysoki jest ten przychód. Jeśli emeryt złoży wniosek do ZUS-u o zamianę emerytury częściowej na normalną, to można to zrobić. Trzeba będzie jednak spełnić jeden warunek: rozwiązać stosunek pracy. Gdy taki warunek nastąpi, to częściowa emerytura nie jest wypłacana. Wtedy przysługuje już "normalna" emerytura.

Przy obliczaniu pełnej emerytury obniża się podstawę obliczenia tej emerytury o wartość tego, co zostało już wypłacone z emerytury częściowej. Gdy emerytura powszechna będzie przyznana, emeryt może na nowo rozpocząć pracę i dorabiać.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Salis
10 miesięcy temu
Nie rozumię dlaczego osoby, które nie tkneły pracy i miały 4 dzieciaków dostają pieniądze tak jakby pracowały. Gro osób pracowało na śmieciówkach , więc nie mają opłacanych składek ZUS. Więc miały dochody. Na dzieciach też ciąży obowiązek alimentacyjny, więc najtrudniej bedzie 1 lub 2 dziciom utrzymać rodzica. A co to dla 4-ki lub więcej dzieciaków dobrze zaopiekowanych bo rodzice nie pracowali zrzucić się po 300-500zł?