Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Firmy rodzinne w Polsce. "Są podstawą naszej ekonomii i gospodarki"

22
Podziel się:

- Firma rodzinna - oparta na zasadach i na wartościach - to jest podstawa polskiej ekonomii i gospodarki - powiedziała w sobotę premier Beata Szydło.

Firmy rodzinne w Polsce. "Są podstawą naszej ekonomii i gospodarki"
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Firma rodzinna - oparta na zasadach i na wartościach - to jest podstawa polskiej ekonomii i gospodarki. Obowiązkiem państwa jest te firmy wspierać - powiedziała w sobotę premier Beata Szydło w Toruniu.

Aktualizacja 13:11

Premier wskazała, że firmy rodzinne oparte są na zasadach i na wartościach. - To nie są bezduszne korporacje, w których trwa tylko i wyłącznie walka o zysk, o ciągłe kariery, o osiąganie wyższych celów - mówiła szefowa rządu podczas swojego wystąpienia na konferencji "Firmy rodzinne szansą polskiej gospodarki" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Według niej firmy rodzinne "to jest coś więcej". - To jest krwioobieg tych lokalnych gospodarek - stwierdziła.

- Uważam, że my jeszcze zbyt mało robimy dla firm rodzinnych i na pewno to jest nasze wyzwanie i zadanie, z którym powinniśmy się zmierzyć - dodała. - Naszym obowiązkiem, obowiązkiem państwa jest te firmy wspierać. Tworzyć takie zasady, tworzyć taki system, by z małych mogły stawać się średnimi, a ze średnich dużymi - wskazała premier Szydło.

W jej ocenie - "jeśli zadbamy o te firmy rodzinne, jeżeli stworzymy system, który będzie je preferował, który je będzie umacniał, będzie dawał im szanse rozwoju, to stworzymy zdrową, polską gospodarkę opartą na zasadach, na wartościach, a to jest największym naszym osiągnięciem" - podkreśliła szefowa rządu. - To jest przyszłość - zaznaczyła.

- Firma rodzinna to nie tylko miejsce pracy i troski o majątek, lecz także miejsce przekazywania m.in. wartości rodzinnych i zawodowych oraz zachowania odpowiedzialności społecznej - powiedziała w sobotę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska przypomniała, że za firmę rodzinną uważa się przedsiębiorstwo, w którym udziałowcem większościowym jest rodzina założycieli i gdzie większość decyzji strategicznych podejmowana jest przez fundatorów bądź ich krewnych.

Wskazała, że firmy rodzinne w Polsce to głównie mikro- i małe przedsiębiorstwa, lecz - jak podkreśliła - część z nich ma już rozpoznawalną markę i znaczący udział w swoich branżach, także na rynkach międzynarodowych. Udział firm rodzinnych w polskiej gospodarce, zależnie od definicji, szacowany jest na 30-40 proc., podczas gdy przeciętnie w UE jest to 70 do 80 proc. - powiedziała.

- W przypadku firm rodzinnych zauważalne jest większe zaangażowanie członków rodziny w działalność i pomyślny rozwój firmy oraz większe zaufanie współpracowników. W sposób naturalny tworzą się także warunki do rozwoju i zachowania rodzinnych wartości i przygotowania młodego pokolenia do sukcesji - wskazała Rafalska.

- Firma rodzinna nie opiera się na założeniu, że jest to tylko i wyłącznie miejsce pracy i miejsce troski o majątek i potrzeby finansowe, ale funkcjonuje jako sposób przekazania zapału do realizacji pewnych planów, projektów, umiejętności, połączenia czynników wyznaczających wartości rodzinne i wartości zawodowe tak, aby powstały dobra materialne, a równocześnie zachowana została ważna dla nas odpowiedzialność społeczna - zaznaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Anna
6 lat temu
Ładnie brzmi ,w tym politycy i urzędnicy są rzeczywiście dobrzy,mają lata praktyki i prawie żadnych hamulców . Ciekawe że nigdy nie mówią o honorze .
hORnET
6 lat temu
Kolejne bicie piany po kwocie wolnej, podatku cit i zusie. Nie cały lud jest ciemny.
jolka
6 lat temu
Czyj znajomek nie chce konkurancji?
jolka
6 lat temu
Czyj znajomek nie chce konkurencji?
kj
6 lat temu
firmy dla znajomych
...
Następna strona