Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Jeździsz prywatnym samochodem w celach służbowych? Fiskus ma na ciebie oko

34
Podziel się:

Nie w każdej sytuacji pracownik wsiada za kółko służbowego samochodu. Czasem łatwiej mu załatwić sprawy firmy prywatnym pojazdem. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą muszą jednak pamiętać o tym, jak rozliczać się z takich podróży z fiskusem.

Jeździsz prywatnym samochodem w celach służbowych? Fiskus ma na ciebie oko
Prywatnym samochodem załatwiasz służbowe sprawy? Musisz potem rozliczyć się z urzędem (WP, Tomasz Budzik)

O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna", który przypomina, że jeżeli pracownik wykorzystuje prywatny samochód do służbowych obowiązków, to powinien otrzymać za to zwrot kosztów z tym związany. Najczęściej przyjmuje się dwa rodzaje rozliczeń: ryczałt lub tzw. kilometrówkę.

Sam przedsiębiorca natomiast rozlicza się z tych wypłat z fiskusem. Przeważnie może tę kwotę umieścić w kosztach podatkowych, ale tylko w wysokości limitowanej w sposób określony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Najczęściej jednak rozliczenie bazuje na iloczynie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu, która jest ustalona na podstawie prowadzonej przez pracownika ewidencji przebiegu pojazdu.

Zobacz także: Pytanie o podwyżkę. To dobry moment? "Opada covidowy kurz, czas podwyżek"

Jeżeli takowej ewidencji nie ma, to pracodawca nie może zaliczyć tego wydatku do kosztów podatkowych. To samo dotyczy się nadwyżki, w przypadku, gdy przedsiębiorca zwróci pracownikowi kwotę wyższą, niż przewidziana w przepisach — czytamy w "DGP".

Nieco inaczej jest w przypadku, gdy pracownik pojedzie w podróż służbową prywatnym samochodem osobowym. Tę kwestię reguluje rozporządzenie w sprawie podróży służbowej, które nakazuje przedsiębiorcy zwrot kosztów przejazdu w formie kilometrówki. Podstawą do wypłaty środków jest ewidencja przebiegu pojazdu.

Limit górny

Tutaj jednak również istnieje limit górny. Jeżeli przedsiębiorca zwróci pracownikowi więcej, niż wynika z kilometrówki ustalonej na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu, nadwyżka nie podlega rozliczeniu w firmowych kosztach podatkowych — podaje gazeta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Adaś
2 lata temu
To jest pole do nadużyć, szczególnie jak w ten sposób finansuje się swój dojazd do pracy.
Konik polny
2 lata temu
Polscy przedsiębiorcy kupują auta na firmę, aby uciec z podatkiem i je amortyzować, a głównie używają je do celów prywatnych. Fiskus już dawno powinien wziąć się za ten proceder.
z daleka
2 lata temu
Mieszkam dość daleko od Polski, nawet bardzo daleko. Prowadzę własną firmę, całkiem dobrze mi się wiedzie. Jak czytam teksty o prawie, podatkach i zachowaniach fiskusa w Polsce, to chyba bym wolał żebrać niż w Ojczyźnie firmę założyć.
zcx
2 lata temu
To do pana panie Andruszkiewicz i pana kolegów.
prac. Szpital...
2 lata temu
właśnie !! od lat jeżdżę prywatnym autem do pracy i żądam 500+ za ten wyczyn.
...
Następna strona