Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Koncesja na alkohol. Jakie warunki trzeba spełnić i ile zapłacić?

0
Podziel się:

Zobacz, jak nie doprowadzić do takiej sytuacji.

Koncesja na alkohol. Jakie warunki trzeba spełnić i ile zapłacić?
(Ostalski/Reporter)

Koszt legalnego sprzedawania napojów alkoholowych to przynajmniej 3 tysiące złotych rocznie. Nie opłaca się jednak oszczędzać na koncesji i handlować nielegalnie. Może to skutkować grzywną dla przedsiębiorcy w wysokości 720 tysięcy złotych lub konfiskatą całego towaru.

Warunki przyznawania zezwoleń na detaliczną dystrybucję alkoholu określa ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz uchwały gminne. Te ostatnie regulują na przykład liczbę punktów sprzedaży oraz ich minimalne odległości od obiektów szczególnie chronionych, takich jak szkoły i przedszkola.

Zdarza się jednak często, że właściciele sklepów _ obchodzą _ ten przepis i przed wejściem do lokali stawiają swoisty labirynt stworzony z barierek, który sztucznie wydłuża drogę do wejścia.

Organem wydającym koncesje na sprzedaż detaliczną jest: wójt, burmistrz lub prezydent miasta, u którego przedsiębiorca składa wniosek, zawierający:

 • oznaczenie rodzaju zezwolenia,
  • oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres,
  • numer w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej,
  • przedmiot działalności gospodarczej
  • adres punktu sprzedaży
  • adres punktu składowania napojów alkoholowych.

Wniosek nie ma żadnego narzuconego z góry szablonu, przedsiębiorca może go napisać od początku do końca samodzielnie. Należy do niego dołączyć:

 • zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego,
  • dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu, w którym ma być prowadzona sprzedaż alkoholu (na przykład umowa najmu, dzierżawy),
  • pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeśli punkt sprzedaży mieści się w wielorodzinnym budynku mieszkalnym,
  • decyzję inspektora sanitarnego o spełnianiu przez lokal warunków higieny pracy.

W przypadku sprzedaży hurtowej alkoholu wniosek kieruje się do marszałka województwa (dla alkoholi do 18 procent włącznie) lub Ministra Gospodarki (dla napojów powyżej 18 procent).

Opłaty zależą od rodzaju sprzedawanych trunków

Organ gminny wydaje trzy typy koncesji na handel detaliczny. Pierwsza (typu A) dotyczy sprzedaży napojów o zawartości alkoholu poniżej 4,5 procent oraz piwa, druga (typu B) – powyżej 4,5 procent, ale nie wiecej niż 18 procent (z wyłączeniem piwa) , a trzecia (typu C) pozwala na sprzedaż trunków wysokoprocentowych (powyżej 18 procent).

Przedsiębiorca po raz pierwszy ubiegający się o zezwolenie musi uprzednio wpłacić na rachunek bankowy gminy kwotę zależną od rodzaju koncesji, o jaki się stara. Jeśli zamierza sprzedawać wszystkie rodzaje alkoholi, musi wnieść opłatę za każdy z nich. Poza tym, co roku musi również oddawać gminie procent od sprzedaży poszczególnych napojów ponad wyznaczony limit.

Opłaty wstępne i roczne w zależności od wnioskowanego typu koncesji
Typ koncesji Opłata wstępna Opłata roczna
źródło: Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
Roczny limit sprzedaży Opłata poniżej limitu Opłata powyżej limitu
A 525 złotych 37500 złotych 525 złotych 1,4% sprzedaży
B 525 złotych 37500 złotych 525 złotych 1,4% sprzedaży
C 2100 złotych 77000 złotych 2100 złotych 2,7% sprzedaży

Opłata roczna jest rozłożona na trzy jednakowe raty i musi być wpłacona za poprzedni rok obrotowy do 31 stycznia, 31 maja oraz 30 września.

Koncesja nie na zawsze

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu jest wydawane na czas określony. Zależy on od rodzaju prowadzonej działalności. W przypadku lokali gastronomicznych nie może być krótszy niż cztery lata, natomiast dla sklepów – musi wynosić przynajmniej 2 lata. Zwykle gminy wydają koncesję na okres pięcioletni. Po jego upływie przedsiębiorca zwraca się do organu gminy z wnioskiem o przedłużenie zezwolenia.

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta cofa pozwolenie na sprzedaż alkoholu na przykład w sytuacji, gdy:

 • przedsiębiorca sprzedaje go nieletnim lub nietrzeźwym,
  • sprzedawany alkohol pochodzi z nielegalnych źródeł,
  • sprzedaż alkoholu wiąże się z zakłócaniem porządku publicznego, a prowadzący ją nie zawiadamia o tym odpowiednich organów,
  • przedsiębiorca, w celu obniżenia opłaty rocznej, przedstawi fałszywe zdanie w corocznym oświadczeniu o dokonanej sprzedaży.

Kary za sprzedaż bez zezwolenia

Jeśli przedsiębiorca nie posiada zgody na dystrybucję alkoholu, a mimo to go sprzedaje, popełnia przestępstwo zagrożone karą grzywny w wysokości od 10 do 360 stawek dziennych (wielkości, które w założeniu mają odwzorowywać dzienne zarobki)
. Ich wysokość ustala sąd w granicach od 10 do 2000 złotych w zależności od dochodów sprawcy, warunków rodzinnych i sytuacji majątkowej. Grzywna może zatem wynieść od 100 złotych do nawet 720 tysięcy.

Ponadto sąd może w takim przypadku zasądzić przepadek, czyli przejęcie alkoholu przez Skarb Państwa oraz zakazać przedsiębiorcy prowadzenia w przyszłości działalności polegającej na sprzedaży lub podawaniu alkoholu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/m37255.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/swiadczenie-przedemerytalne-kto-moze-sie-o,226,0,1633250.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zakład pracy upadł? Zobacz, co da Ci ZUS Zobacz, jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać świadczenie emerytalne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/m322911.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/podatek-od-darowizny-zobacz-jak-wypelnic-i,239,0,1633519.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Darowizna? Nigdy nie przyjmuj jej w gotówce Jeśli popełnisz błąd lub spóźnisz się z deklaracją, może cię to kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/m319476.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/zus-zua-zobacz-jak-wypelnic-i-zglosic,199,0,1631175.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bez tego nie będziesz ubezpieczony Zobacz, jak poprawnie wypełnić specjalny druk zgłoszeniowy.
giełda
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)