Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrola podatkowa - pracodawcy mają nowe prawa

0
Podziel się:

Zmiany wprowadzone 1 stycznia 2009 r. dotyczą reprezentanta na czas kontroli i nowej instytucji zawiadomienia o zamiarze kontroli.

Kontrola podatkowa - pracodawcy mają nowe prawa
(Redbaron/Dreamstime.com)

Zmiany wprowadzone 1 stycznia 2009 r. dotyczą reprezentanta na czas kontroli i nowej instytucji zawiadomienia o zamiarze kontroli.

Podatnicy, płatnicy, inkasenci oraz następcy prawni mogą wyznaczyć osobę fizyczną, która będzie upoważniona do ich reprezentowania w zakresie kontroli podatkowej. Jest to przywilej tych osób, który ma ułatwić kontakt kontrolerów z podmiotem kontrolowanym.

Reprezentanta ustanawia się w formie pisemnej, zgłaszając taką osobę naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym, wójtowi, burmistrzowi czy prezydentowi miasta. Przed nowelizacją wyznaczyć można było jedną taką osobę, co sprawiało problemy w przypadku jej choroby, nieobecności spowodowanej sytuacją losową albo nawet zwykłym planowym wyjazdem urlopowym, który zbiegł się z terminem kontroli.

*Od 2009 r. można wyznaczyć kilka takich osób. *Warto zastanowić się czy nie warto jednej z nich wyznaczyć jako właściwej do doręczeń. Jeżeli nie dokonacie takiego wyboru, organ podatkowy będzie doręczać pisma wybranej przez siebie osobie.

Organy podatkowe zawiadamiają o zamiarze wszczęcia kontroli

To niewiarygodne jeszcze kilka lat temu uprawnienie kontrolowanych. Pozwala spokojnie przygotować się do kontroli w zakresie przykładowo przygotowania miejsca pracy dla kontrolerów, wydzielenia interesującej ich dokumentacji, jeszcze raz sprawdzenie jej pod kątem kompletności, ściągnięcia do firmy osób, których wiedza obejmuje obszar kontroli.

Ordynacja wyznacza 2 ważne terminy:

  • *1) *termin najwcześniejszy od doręczenia zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kontroli, kiedy mogą się rozpocząć czynności kontrolne,
    • *2) *termin, kiedy nie można już wszcząć kontroli z uwagi na zbyt długi upływ czasu od doręczenia zawiadomienia.

| Uwaga! |
| --- |
| Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia. |

Jest możliwe, że kontrola odbędzie się wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia.


Podstawa prawna

§ Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).

§ Ustawa z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 209, poz. 1318).


Autorka jest specjalistką w zakresie podatków


porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)