Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrola skarbowa bez prawa do wszelkich danych

0
Podziel się:

Przepis dający kontrolerom skarbowym nieograniczone prawo do zbierania wszelkich danych o podatnikach jest niezgodny z konstytucją.

Kontrola skarbowa bez prawa do wszelkich danych

Przepis dający kontrolerom skarbowym nieograniczone prawo do zbierania wszelkich danych o podatnikach jest niezgodny z konstytucją. Nie mogą oni także żądać takich danych od administratorów danych - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał rozpatrywał skargę RPO - czytamy w _ Gazecie Prawnej _. Nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej, dała organom kontroli skarbowej istotne uprawnienia dotyczące prawa żądania i przetwarzania danych obywateli bez ich wiedzy i zgody.

Trybunał przyznał, że przepis ten narusza konstytucję. Zaznaczył, jednocześnie, że państwo musi posiadać pewne instrumenty kontroli i nadzoru, zwłaszcza w tak ważnej dla niego sferze jak ochrona praw majątkowych. Państwo ma więc prawo, a nawet obowiązek, przeciwdziałać nadużyciom. Jednak sposób, w jaki to robi, musi być zgodny z konstytucją - cytuje gazeta.

Za niekonstytucyjnością tego przepisu przemawia m.in. zbyt szeroki zakres przedmiotowy i podmiotowy, ogólne odesłanie - przez co przepis staje się nieprecyzyjny. Wyrok jest ostateczny - podaje dziennik. .

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)