Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lokaty nocne dla firm. Czy to się opłaca?

0
Podziel się:

Minimalne kwoty nocnych lokat są w większości przypadków poza zasięgiem przedsiębiorców z niewielkimi dochodami.

Lokaty nocne dla firm. Czy to się opłaca?
(MichaelDeLeon/iStockphoto)

Lokaty overnight dla przedsiębiorców proponuje większość banków. Niestety, ich oprocentowanie pozostawia wiele do życzenia. Do tego minimalne kwoty nocnych lokat są w większości przypadków poza zasięgiem przedsiębiorców z niewielkimi dochodami.

Nocne lokaty wydają się być optymalnym rozwiązaniem dla firm, które mają nadwyżki finansowe i nie mogą lokować środków – w obawie przed utratą płynności finansowej – na dłuższy okres czasu. _ _

_ Ty śpisz i odpoczywasz, a Twoje pieniądze zarabiają _ – tak do lokat overnight zachęca jeden z banków. I taka jest idea tworzenia tego typu lokat: pod koniec dnia roboczego środki z bieżącego konta firmy trafiają na rachunek overnight, a rano wracają na nie wraz z odsetkami. Dzięki takiej konstrukcji firmowe pieniądze przynoszą dodatkowy zarobek, a jednocześnie przedsiębiorca ma do nich łatwy dostęp każdego dnia.

Problem polega jednak na tym, że lokaty overnight w większości przypadków dostępne są tylko dla dobrze zarabiających firm. Spośród 18 banków, które odpowiedziały na ankietę Tax Care, ponad połowa wymaga minimalnej kwoty lokaty na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. A to sprawia, że są one niedostępne dla wielu małych firm z niewielkimi dochodami.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/na;czym;polega;karta;podatkowa,157,0,801693.html) Na czym polega karta podatkowa

Z drugiej strony, niskie oprocentowanie lokat overnight, oscylujące najczęściej wokół 1 – 3 proc. w skali roku powoduje, że zakładanie ich na mniejsze, nieprzekraczające kilku tysięcy złotych kwoty przyniosłoby znikomy zysk.

Na krociowe zyski nie mają jednak co liczyć także zamożni przedsiębiorcy. Inwestując 50 tys. zł (na 2 proc. w skali roku), na ich konto wraca następnego dnia kapitał powiększony o 2,7 zł odsetek brutto.

Niskie oprocentowanie lokat overnight to między innymi cena, jaką przedsiębiorca płaci za to, że nie ryzykuje utraty odsetek z powodu zerwania lokaty przed czasem – tak jak ma to miejsce w przypadku lokat terminowych z dłuższym horyzontem inwestycyjnym. Niższym oprocentowaniem banki rekompensują sobie to, że pieniądze klientów nie są zamrażane na długi okres czasu, przez co nie mogą swobodnie nimi obracać.

Przedsiębiorcy, którzy myślą o lokacie overnight, powinni zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie oraz minimalną kwotę, która musi znajdować się na ich koncie. Ważne jest także, by lokata nie wiązała się z ponoszeniem dodatkowych kosztów (niektóre banki każą sobie za taką usługę płacić, co zmniejsza zyski).

Powinna być także zakładana automatycznie, w przeciwnym razie przedsiębiorca będzie musiał pilnować, by wydać w odpowiednim czasie stosowną dyspozycję. Z ankiety Tax Care wynika, że większość instytucji finansowych przewiduje automatyczną obsługę lokat overnight, są jednak i takie, które wymagają w tej sprawie kontaktu z bankiem.

Za lokatami overnight, choć nie przynoszą satysfakcjonujących zysków, przemawia z pewnością jedno: jeśli przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na założenie depozytu długoterminowego, nocne oszczędzanie na niewielki procent będzie i tak lepsze, niż trzymanie pieniędzy na nieoprocentowanym bieżącym rachunku firmowym. A na takie skazują firmy niemal wszystkie banki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t26366.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/zobacz;najlepsze;lokaty;dla;przedsiebiorcow,106,0,788586.html) Zobacz najlepsze lokaty dla przedsiębiorców Lokaty dla przedsiębiorców są zazwyczaj gorzej oprocentowane niż dla klientów indywidualnych, zdarzają się jednak wyjątki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t26684.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/jakie;sa;rodzaje;opodatkowania;dochodow;firm,158,0,801694.html) Jakie są rodzaje opodatkowania dochodów firm Dobra znajomość przepisów o PIT, CIT i VAT ułatwia przedsiębiorcy prowadzenie działalności gospodarczej. Często bowiem to właśnie do niego samego należy wybór konkretnej formy opodatkowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t75902.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/przedawnienie;dlugu;w;obrocie;gospodarczym,159,0,801695.html) Przedawnienie długu w obrocie gospodarczym Prawo umożliwia dłużnikom stałe uchylanie się od płatności. Co więcej, mogą oni całkowicie uniknąć odpowiedzialności karnej za swoje zobowiązania finansowe.

Autorka jest analitykiem Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)