Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

Ministerstwo Przedsiębiorczości chce obowiązku zaliczek. Firmy odetchną

15
Podziel się:

Jeśli kontrakt będzie trwał dłużej niż 12 miesięcy, zamawiający ma płacić firmom zaliczki - takich zmian w prawie chce Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Dzięki temu wykonawcy nie będą musieli zaciągać kredytów.

Wprowadzenia zmian ma chcieć m.in. resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz
Wprowadzenia zmian ma chcieć m.in. resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz (Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Dziś trudno znaleźć w Polsce przetargi, w których przewidziano płatności częściowe lub wypłacanie zaliczek, ale to ma się zmienić - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Zmian chcą Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Urząd Zamówień Publicznych.

Nowe prawo miałoby narzucać takie formy płatności przy kontraktach, które trwają dłużej niż 12 miesięcy. Dzięki temu odetchnąć mają finanse wykonawców. Dziś są oni zazwyczaj w całości obciążeni kosztami inwestycji, a pieniądze otrzymują dopiero po skończonej pracy. To sprawia, że są zmuszani do brania kredytów, a wszelkie opóźnienia grożą im finansową katastrofą.

Zobacz także: Zobacz też: Firmy budowlane bankrutują. Powodem drożyzna, brak pracowników i odwrócony VAT

Nowe prawo sprawi, że pracy przybędzie zamawiającym. Zleceniodawca kontraktu będzie musiał - chcąc nie chcąc - przy wypłacaniu pieniędzy sprawdzać bieżący postęp prac. Co jednak - jak zauważa "DGP" - daje większą kontrolę nad prawidłowym wykonaniem umowy.

Dziś obowiązek częściowych wypłat dotyczy już branży budowlanej, choć jak czytamy w dzienniku, "można przypuszczać, że nawet tu jest często ignorowany".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
Anagram88
5 lata temu
Kolejne łatanie dziury budżetowej. Szybciej wpłynie im VAT
odrobina mózg...
5 lata temu
No i kolejny bubel pisowski. Typowe dla pisu jest to że jest producentem bubli i podróbek na skalę chińską . To wszystko aby gawiedź i ludzie niczego nie świadomi myśleli jak to dbają o firmy,gospodarkę i ludzi a jest dokładnie odwrotnie. Głupie ustawy kosztują krocie i zamiast pomagać przeszkadzają i kosztują coraz więcej i więcej aż się zacznie lawina upadłości i o to chodzi w komuniźmie. Wtedy powiedzą w Unii że firmy same padły i już nie ma w Polsce nic oprócz firm pisowskich,klerycznych i solidarnościowych . Zaliczki do 12 miesięcy trwania kontraktu ......... a jak kontrakt będzie trwał 36 miesięcy to podpiszą trzy umowy na kolejne etapy i po ustawie.
Tylko pytam
5 lata temu
Rozumiem, że rząd również będzie płacił zaliczki, jeżeli umowa o realizację inwestycji będzie zawarta na dłuższy okres niż 12 miesięcy ?
Miro
5 lata temu
A zamawiający nie będzie musiał zaciągać pożyczki ? Ciekawe jak długo nad tym myślała. I co będzię jak dostawca się nie wywiąże z kontraktu ? Ministerstwo będzie gwarantem ?
Do Gregorowic...
5 lata temu
[QUOTE] Prawo prawem a duzi dyktowali warunki. Wolny rynek nie wszystko rozwiąże. [/QUOTE] Ty chyba maly jesteś. ?