Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: Sytuacja przedsiębiorstw relatywnie dobra

0
Podziel się:

W III kwartale oceny kondycji ekonomicznej pozostały na relatywnie dobrych poziomach - pisze NBP.

NBP: Sytuacja przedsiębiorstw relatywnie dobra
(Benis Arapovic/Dreamstime.com)

W III kwartale cząstkowe oceny bieżącej kondycji ekonomicznej pozostały na relatywnie dobrych poziomach - wynika z badań koniunktury przeprowadzonych przez NBP. Wyniki badania pokazują jednak narastanie obaw dotycząca możliwości pogorszenia koniunktury pod koniec roku.

_ Cząstkowe oceny bieżącej kondycji ekonomicznej pozostały w III kw. na relatywnie dobrych poziomach. Wyniki badania pokazują jednak narastanie obaw odnośnie możliwości pogorszenia koniunktury pod koniec roku _ - napisano w opublikowanym w piątek raporcie.

_ Drugi kwartał z rzędu wyraźnie obniżył się optymizm oczekiwań, w tym przede wszystkim w obszarze popytu i produkcji. W efekcie mniej firm podejmie decyzje o zwiększeniu zatrudnienia, niskie pozostało również zainteresowanie rozbudową potencjału wytwórczego. Przedsiębiorstwa rzadziej zamierzają podnosić ceny, przy malejących oczekiwaniach inflacyjnych, choć wolniej niż w poprzednim kwartale _ - dodano.

Zdaniem autorów raportu spadek optymizmu w odniesieniu do kierunku zmian w IV kw. tego roku był widoczny w większości analizowanych klas, poza wyspecjalizowanymi eksporterami i firmami budowlanymi.

_ Pogarszające się perspektywy popytu pociągnęły za sobą dalszy spadek optymizmu w odniesieniu do kierunku zmian sytuacji w IV kw. Tego rodzaju obawy widoczne były w większości analizowanych klas. Wyjątek stanowili wyspecjalizowani eksporterzy oraz firmy budowlane _ - napisali autorzy raportu.

Według wyników badań koniunktury wśród przedsiębiorców przeważyły plany redukcji liczby etatów.

_ Spadek optymizmu prognoz sprzedaży, przy utrzymującej się niepewności w odniesieniu do koniunktury w kraju miały niekorzystny wpływ na popyt na pracę. Wskaźnik prognoz zatrudnienia obniżył się i przyjął niewielką wartość ujemną, a więc przeważyły plany redukcji liczby etatów _ - napisano.

_ W ślad za zmniejszeniem popytu na pracę, ankietowane przedsiębiorstwa rzadziej planują podnosić płace swoim pracownikom. Jednocześnie nieznacznie wzrosła średnia planowana podwyżka płac. Wzrost przeciętnej podwyżki zaobserwowano głównie w dużych przedsiębiorstwach _ - dodano.

Nastroje w firmach w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t139930.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie;firmy;sa;zdrowe;i;gotowe;na;kryzys,203,0,942539.html) Tak dobrze z polskimi firmami jeszcze nie było Przedsiębiorstwa mają dużo gotówki, pensje wypłacają na czas, w dodatku rośnie ich produkcja i osiągają rekordowe zyski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t127700.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/banki;komercyjne;nie;chca;pomocy;nbp,191,0,937919.html) Z tej oferty NBP nikt nie chce skorzystać Nie zgłaszają popytu na linie swapowe. Bank centralny w razie potrzeby jest gotów udostępnić ten instrument - poinformował wiceprezes NBP Witold Koziński.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)