Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Niewykorzystany urlop. Prawo mówi jasno, co się dzieje z zaległym wolnym

6
Podziel się:

Nie wykorzystałeś urlopu w całości w ubiegłym roku? Teoretycznie pracodawca powinien go udzielić do 30 września. Wariantów i furtek jest jednak znacznie więcej.

Niewykorzystany urlop. Prawo mówi jasno, co się dzieje z zaległym wolnym
Niewykorzystany urlop. Prawo mówi wprost, czy przepda, czy nie. (WP, Kinga Jurga)

Urlop to niezbywalne prawo pracownika. Nie może nikomu oddać przysługujących mu dni wolnych, a do tego pracodawca nie może odmówić pracownikowi urlopu. Pracownik nie może zrezygnować z urlopu w zamian za pieniądze otrzymane od pracodawcy.

Czym innym jednak jest ekwiwalent za niewykorzystany urlop w przypadku, gdy rozwiązaniu bądź wygaśnięciu ulegnie stosunek pracy. Można go wypłacić w sytuacji, gdy współpraca pracownika z firmą ma się wkrótce zakończyć, a okres wypowiedzenia jest tak krótki, że pracownik nie zdąży wykorzystać należnych mu dni wolnych.

A co w przypadku, gdy nadal pracujemy w tym samym miejscu i nie zanosi się na zmiany? Prawo pracy nakazuje, by pracodawca udzielił zaległego urlopu do 30 września następnego roku kalendarzowego. Nie jest to jednak obligatoryjny termin.

Zobacz także: Zobacz: Usługi cyfrowe zdrożeją? "Konsument końcowy nie zapłaci więcej za abonament"

- Jeżeli urlop nie zostanie wykorzystany w terminie do 30 września następnego roku kalendarzowego, nie powoduje to utraty prawa do urlopu. Roszczenia ze stosunku pracy, w tym roszczenie dotyczące zaległego urlopu, ulegają przedawnieniu po trzech latach od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne - tłumaczy w rozmowie z Radiem Zet Piotr Kuźmiński, prawnik w DAS Towarzystwo Ubezpieczeń Prawnych.

A czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop? Tak, ale w ściśle określonych przypadkach. Jednym z nich jest właśnie niewykorzystany urlop.

Wykorzystywanie zaległego wolnego zmieniła też tzw. tarcza antykryzysowa. Jej czwarta odsłona pozwoliła pracodawcom wysyłać pracowników na zaległe wakacje.

"W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika […] urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu" - tak brzmi jeden z zapisów tarczy 4.0.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Olga
2 lata temu
Cieszę się, że udało nam się kupić mieszkanie w Rowach w Apartamenty Lubicz, bo teraz każdy wyjazd tam jest dla nas jak urlop. I to jest chyba pierwszy raz, w którym nie będę miała zaległego urlopu w pracy.
demokracja
2 lata temu
pamiętajcie, prawo oparte o Talmud jest dla władzy okupacyjnej i prawników, nie dla mas
Zagłoba
2 lata temu
NIC DZIWNEGO PRZECIEŻ SYSTEM RTZADZENIA PISU SKŁADA SIE Z SAMYCH FURTEK W KTÓRE WCHODZA W JEDNE SWOI A W DRUGIE TA RESZTA=ZNOWU CHYBA WYMYSLAJA JAK NAS OKRAŚĆ BO WYDATKI SA OGROMNE A DO0CHODY MARNE=??
xyz
2 lata temu
Tarcza kryzysowa zamiast wspomagać przedsiębiorców i gospodarkę reguluje kwestie, które nie mają absolutnie żadnego wpływu na stan ekonomiczny.
ekonom
2 lata temu
długi trzeba spłacić za PIS