Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Premier chce pomóc byłym PGR-om. Znamy szczegóły rządowego planu

271
Podziel się:

Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc dla "wsi dotkniętych niesprawiedliwością polskiej transformacji". Co to oznacza? Na pewno powrotu PGR-ów nie będzie, mimo wcześniejszych zapowiedzi. Za to byli rolnicy mogą liczyć na docieplenie bloku, a czasem nawet na nowe mieszkanie.

Premier chce pomóc byłym PGR-om. Znamy szczegóły rządowego planu
Premier zapowiada pomoc dla polskiej wsi. Ale o powrocie PGR-ów nie ma mowy (PAP, PAP/Tomasz Wojtasik, Tomasz Wojtasik)

- Polskie rolnictwo i polski rolnik stali zawsze na straży polskości – mówił w wielkopolskim Bralinie premier Morawiecki. I przyznał, że polska transformacja nie zawsze była uczciwa wobec rolników. Zwłaszcza wobec tych związanych niegdyś z PGR-ami.

Jak więc będzie wyglądała pomoc dla wsi, które niegdyś żyły z państwowych gospodarstw? Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z money.pl tłumaczy, że samorządy będą mogły zgłaszać zapotrzebowanie na nowe inwestycje. A rozdzielał je będzie prawdopodobnie nowy fundusz. Kiedy powstanie? Ma się to stać "niebawem", prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Na co będą szły środki? Rzecznik rządu nie wskazuje tu głównego celu - pieniądze mają po prostu trafiać na te inwestycje, które będą akurat potrzebne w danej wsi czy gminie.

Zobacz także: Obejrzyj także: Kruszyniany. Tak wygląda najbardziej tatarska wieś w Polsce

- Chodzi przede wszystkim o "małą architekturę". Czyli na przykład o docieplenia bloków czy ich remonty. Rolnicy, którzy żyli niegdyś z PGR-ów, żyją często w naprawdę fatalnych warunkach - słyszymy od osoby, która jest zaangażowana w projekt.

Jak dodaje, czasem może się jednak okazać, że kluczowa dla danej gminy będzie na przykład budowa nowej drogi czy żłobka - wtedy pieniądze z nowego funduszu mogą pójść właśnie na ten cel.

Zadzwoniliśmy do Urzędu Gminy Barlin. Czyli tam, gdzie premier ogłaszał swoje plany - i to tam jest sporo popegeerowskich wsi. - Żłobki mamy, drogi również. Natomiast pieniądze na remonty bloków rzeczywiście bardzo by się przydały - usłyszeliśmy.

Czasem remonty bloków mogą się jednak nie opłacać, bo niektóre z nich są w fatalnym stanie. Być może w takich przypadkach będą budowane od nowa osiedla dla byłych pracowników PGR-ów i dla innych mieszkańców takich miejscowości. Pierwsze takie bloki już wybudował koszaliński oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zachodniopomorskim Tychowie. Niebawem mają się do nich wprowadzić pierwsze osoby.

Powrotu PGR-ów nie będzie

Jak się dowiadujemy od przedstawicieli Kancelarii Premiera, nie będzie natomiast samej rewitalizacji idei PGR-ów. A zapowiedzi były. W 2017 r. były już minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel ogłosił, że chce przekazywać "niewykorzystane budynki będące w gestii Agencji Nieruchomości Rolnych", które niegdyś służyły PGR-om. Wszystko, aby "aktywizować" obszary dawnych gospodarstw.

Co sami zainteresowani myślą o planach rządu? Mieczysław Burek z Podkarpackiego Związku Byłych Pracowników PGR mówi, że to krok w dobrym kierunku.

- Bloki stawały niegdyś w środku pola, bez dostępu do infrastruktury. Do wielu z nich dziś po prostu nie da się dojechać. Nie mówiąc już o tym, że bardzo potrzebują remontów - mówi w rozmowie z money.pl.

Dodaje jednak, że to nie wystarczy. Przypomina, że po likwidacji PGR-ów, rolnicy zostali po prostu zostawieni sami sobie - w przeciwieństwie do górników, którzy mogli liczyć na rządowe wsparcie i mogli liczyć na emerytury pomostowe.

- Czasem rolnicy wykupywali obligacje swoich gospodarstw. A te gospodarstwa potem padły. I rolnicy stracili pieniądze. Może warto pomyśleć tu o odszkodowaniach? - mówi Mieczysław Burek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(271)
miodek
rok temu
Żygać mi sie chce jak czytam te bzdury ,przepracowałem w PGR 30 lat- sobota ,niedziela, świątek, piątek po 14 godzin na dobe ,podczas gdy miastowi po 15tej w krawacie kończyli prace ,wieczorem szli na .miasto myśmy tyrali żeby w sklepach coś bylo oczywiście u górnikow sklepy zawsze byly pelne ,Mylone jest pojecie bogaty rolnik ,sprawa dotyczy bylych pracowników PGR a nie rolnikow którzy wykupili ziemie pgr-owską za kilkaset zlotych a teraz sprzedają ją po kilkadziesiąt tysiecy za dzialkę stąd sie biorą wypasione bryki .nam pracownikom PGR nie wolno bylo kupic ani ara gruntu ,puszczono nas w skarpetkach boskich golych i wesolych ,jakos nie bylo chetnych pracowac w rolnictwie (żeby nie śmierdzieć gnojem )teraz nam sie obiecuje inwestycje ,przepraszam jakie ? scieszke rowerową? ja na wózku inwalidzkim takowej nie potrzebuje nam są potrzebne realne pieniądze żebysmy w ostatnich dniach naszego katorżniczego życie poczuli sie chociaż trochę usatysfakcjonowani
PODATNIK
2 lata temu
ja już nie daję rady
patk
2 lata temu
Rolnicy żyją lepiej niz ludzie w miastach,miasteczkach,tylko lubia narzekać i płakać.W miastach musmy płacić wysokie czynsze,jedzenie z chemią.Jeśli chodzi o prace,to też nieporównalne,też pracujemy po 10 -12 godzin za niskie pensje,oni maja wszyskie artykuły żywnościowe ekologicznie zdrowe(dla siebie),MOGĄ SAMI SPRZEDAWAĆ ŻYWNOŚC!pati
koma
2 lata temu
Większość byłych pracowników pegerów już nie żyje
Hahahaha
2 lata temu
Ludzie przestanmy pracować,mamy cudowny rząd ,który nam na wszystko da !
...
Następna strona