Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Premier chce pomóc byłym PGR-om. Znamy szczegóły rządowego planu

270
Podziel się

Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc dla "wsi dotkniętych niesprawiedliwością polskiej transformacji". Co to oznacza? Na pewno powrotu PGR-ów nie będzie, mimo wcześniejszych zapowiedzi. Za to byli rolnicy mogą liczyć na docieplenie bloku, a czasem nawet na nowe mieszkanie.

Premier chce pomóc byłym PGR-om. Znamy szczegóły rządowego planu
Premier zapowiada pomoc dla polskiej wsi. Ale o powrocie PGR-ów nie ma mowy (PAP, PAP/Tomasz Wojtasik, Tomasz Wojtasik)
bCYmYrSJ

- Polskie rolnictwo i polski rolnik stali zawsze na straży polskości – mówił w wielkopolskim Bralinie premier Morawiecki. I przyznał, że polska transformacja nie zawsze była uczciwa wobec rolników. Zwłaszcza wobec tych związanych niegdyś z PGR-ami.

Jak więc będzie wyglądała pomoc dla wsi, które niegdyś żyły z państwowych gospodarstw? Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z money.pl tłumaczy, że samorządy będą mogły zgłaszać zapotrzebowanie na nowe inwestycje. A rozdzielał je będzie prawdopodobnie nowy fundusz. Kiedy powstanie? Ma się to stać "niebawem", prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Na co będą szły środki? Rzecznik rządu nie wskazuje tu głównego celu - pieniądze mają po prostu trafiać na te inwestycje, które będą akurat potrzebne w danej wsi czy gminie.

bCYmYrSL

Obejrzyj także: Kruszyniany. Tak wygląda najbardziej tatarska wieś w Polsce

- Chodzi przede wszystkim o "małą architekturę". Czyli na przykład o docieplenia bloków czy ich remonty. Rolnicy, którzy żyli niegdyś z PGR-ów, żyją często w naprawdę fatalnych warunkach - słyszymy od osoby, która jest zaangażowana w projekt.

Jak dodaje, czasem może się jednak okazać, że kluczowa dla danej gminy będzie na przykład budowa nowej drogi czy żłobka - wtedy pieniądze z nowego funduszu mogą pójść właśnie na ten cel.

Zadzwoniliśmy do Urzędu Gminy Barlin. Czyli tam, gdzie premier ogłaszał swoje plany - i to tam jest sporo popegeerowskich wsi. - Żłobki mamy, drogi również. Natomiast pieniądze na remonty bloków rzeczywiście bardzo by się przydały - usłyszeliśmy.

bCYmYrSR

Czasem remonty bloków mogą się jednak nie opłacać, bo niektóre z nich są w fatalnym stanie. Być może w takich przypadkach będą budowane od nowa osiedla dla byłych pracowników PGR-ów i dla innych mieszkańców takich miejscowości. Pierwsze takie bloki już wybudował koszaliński oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zachodniopomorskim Tychowie. Niebawem mają się do nich wprowadzić pierwsze osoby.

Powrotu PGR-ów nie będzie

Jak się dowiadujemy od przedstawicieli Kancelarii Premiera, nie będzie natomiast samej rewitalizacji idei PGR-ów. A zapowiedzi były. W 2017 r. były już minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel ogłosił, że chce przekazywać "niewykorzystane budynki będące w gestii Agencji Nieruchomości Rolnych", które niegdyś służyły PGR-om. Wszystko, aby "aktywizować" obszary dawnych gospodarstw.

Co sami zainteresowani myślą o planach rządu? Mieczysław Burek z Podkarpackiego Związku Byłych Pracowników PGR mówi, że to krok w dobrym kierunku.

bCYmYrSS

- Bloki stawały niegdyś w środku pola, bez dostępu do infrastruktury. Do wielu z nich dziś po prostu nie da się dojechać. Nie mówiąc już o tym, że bardzo potrzebują remontów - mówi w rozmowie z money.pl.

Dodaje jednak, że to nie wystarczy. Przypomina, że po likwidacji PGR-ów, rolnicy zostali po prostu zostawieni sami sobie - w przeciwieństwie do górników, którzy mogli liczyć na rządowe wsparcie i mogli liczyć na emerytury pomostowe.

- Czasem rolnicy wykupywali obligacje swoich gospodarstw. A te gospodarstwa potem padły. I rolnicy stracili pieniądze. Może warto pomyśleć tu o odszkodowaniach? - mówi Mieczysław Burek.

bCYmYrST
bCYmYrTm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(270)
Konrad555
1 tyg. temu
W PGR pracowali parobki nie rolnicy i czesto rolnicy nimi gardzili bo nie czuli "przywiozania do ziemi" oraz kradli w PGR i sprzedawali np nawozy a teraz im Mateusz funduje mieszkania i remonty
ala
1 tyg. temu
zamiast pgr-ów mateuszek stworzy pisgeery zarządzane przez "rodzinę soprano na swoim"
ala
1 tyg. temu
ale w PGR-ach nie pracowali tylko rolnicy. Moja matka była zootechnikiem, a ojciec mechanikiem maszyn i urządzeń rolniczych, pomagał tez kosić kombajnem. Ale swojej ziemi nie mamy, nie jesteśmy rolnikami. Czy to oznacza wykluczenie z programu???
bCYmYrTn
ben😂
1 tyg. temu
hehehe oj chłopstwo ciężko się zdziwi ,znowu Was wydmuchają jak zwykle bo łykacie te kłamstwa..
PL
1 tyg. temu
A co z małymi mastami, gdzie po transformacji ustrojowej, zrównano z ziemnią całe zakłady pracy w których pracowały całe te miasteczka i raptem ludzie popadli w nędze i na pastwe losu. Nie zapomnimy!
Najnowsze komentarze (270)
PODATNIK
5 dni temu
ja już nie daję rady
patk
5 dni temu
Rolnicy żyją lepiej niz ludzie w miastach,miasteczkach,tylko lubia narzekać i płakać.W miastach musmy płacić wysokie czynsze,jedzenie z chemią.Jeśli chodzi o prace,to też nieporównalne,też pracujemy po 10 -12 godzin za niskie pensje,oni maja wszyskie artykuły żywnościowe ekologicznie zdrowe(dla siebie),MOGĄ SAMI SPRZEDAWAĆ ŻYWNOŚC!pati
koma
5 dni temu
Większość byłych pracowników pegerów już nie żyje
Hahahaha
5 dni temu
Ludzie przestanmy pracować,mamy cudowny rząd ,który nam na wszystko da !
.....
5 dni temu
Kto pisowcom zabroni na
logiczny
6 dni temu
Na początek ocieplą domy w PGR-ch + rozbierając w nich piece węglowe ;))) Jeżeli myślicie , że komunizm ma granice absurdu to się mylicie ! "Holender" jeszcze tylko brakuje na stanowisku prezydenta Zandberga ! ;)))
Marcin
6 dni temu
Mam już dość płacenia podatków za które PIS kupuje głosy leniwych ludzi ze wsi.
Marcin52
6 dni temu
Cały PiS. Na teraz przywalimy wam w związku z miłością do zwierząt, niezgólstwo w transferach z funduszy unijnych, a kieeeeeeedyś tam uruchomimy projekt i jak się spełni milion pięc warunków to będzie można złożyć wniosek i co 500 będzie rozpatrzony.
bCYmYrTf
orlowo
6 dni temu
Tylko ci co nie mieli do czynienia z pgr-ami mogą takie bzdury wypisywać.Tu pfracowali normalni ludzie co też mieli marzenia,chcieli normalnie jak gdzie indziej żyć.Polityka państwa doprowadziła do tego,że pgr-y były przystanią nie rzadko dla marginesu,bo tam właśnie najlepiej i najłatwiej było ukryć bezrobocie,oraz wszelkie niedomagania społecznego systemu.Potem jednym podpisem zlikwidowano te zakłady rolne,a te co miały się dobrze sprzedano za grosze nowobogackim z Warszawy i okolic.Nikogo nie obchodziło co mają ze sobą zrobić ludzie wyrzuceni na bruk,a co niektórzy prześmiewczy pseudo dziennikarze i fotoreporterzy nagrywali filmy typu Arizona i naśmiewali się z tych ludzi.
Nie budujmy
6 dni temu
bloków na wsi. Postawmy je na obrzeżach miast. Byli pracownicy PGR w większości już dawno pracują poza rolnictwem. Przeważnie w miastach.
A co ?
6 dni temu
A w miastach instalować windy w blokach powyżej 3 pięter ?
nn
6 dni temu
Wraca PRL w wydaniu PIS
Hgh
7 dni temu
Bardzo często ludzie z pgr dostawali palace do zamieszkania, ktore dzieki nim popadly w totalną ruinę
kolo
7 dni temu
obiecanki cacanki
...
Następna strona