Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pięć dni, które wstrząsnęły rynkiem. Tanie mięso już jedzie do Polski

Do Niemiec w końcu dotarł wirus afrykańskiego pomoru świń. Efekt? W Niemczech momentalnie staniała wieprzowina, a polscy hodowcy i przetwórcy zaczęli bać się o swoje zyski. Czy w sklepach odczujemy spadek cen?

Podziel się
Dodaj komentarz
(pxhere.com)

Kilka dni temu – 10 września – w Niemczech stwierdzono przypadek ASF. Potem sprawy potoczyły się błyskawicznie, a reperkusje odnalezienia wirusa w tkankach martwego dzika są dosłownie globalne. O zyski zaczęli się bać polscy rolnicy i hodowcy. Dlaczego?

Jeden martwy dzik był jak lawina dla cen na Zachodzie – zaczęły lecieć w dół. W ciągu kilku dni spadły o 20 eurocentów na kilogramie. Ta suma wydaje się niewielka, ale oznacza spadek cen o niemal 15 proc. – z 1,47 euro do 1,27 euro. A to rodzi poważne reperkusje dla polskiego rynku wieprzowiny.

Obejrzyj także: Na wsi szaleją dwa wirusy. "Państwo jest bezsilne"

– Hodowcy w Niemczech, szczególnie ci mniejsi, którzy traktują trzodę chlewną jedynie jako część biznesu i nie mają dostępu do tanich kredytów, już dziś zaczynają zwijanie tego interesu. Boją się, że pojawi się ASF, wtedy ceny spadną, a produkcja stanie się nieopłacalna. W przeciągu pół roku może więc dojść do sytuacji odwrotnej – że mięsa wieprzowego na rynku po prostu zabraknie – mówi w rozmowie z money.pl Rafał Moczkowski z firmy Europig.

W efekcie rynek zalewa tanie mięso z Niemiec oraz innych krajów zachodu Europy. Strach przed ASF spowodował spadek cen i olbrzymią podaż taniej wieprzowiny. Rolnicy po prostu wyprzedają świnie, bojąc się, że w niedalekiej przyszłości ceny spadną jeszcze bardziej. A to uderza również w polski rynek.

Płot ma zatrzymać migrację dzików i powstrzymać rozwój ASF
Walka z ASF. Powstaje ponad stukilometrowy płot

– Dla polskich producentów trzody chlewnej jest to duży problem. 20 centów to mniej więcej złotówka mniej za kilo. Już widzimy, że w Polsce oferuje się obecnie ok. 60–80 groszy mniej za kilogram wieprzowiny. To już jest trzecia taka sytuacja w tym roku, gdy producenci tuczników dokładają do interesu. To jest niebezpieczna sytuacja, można dołożyć raz czy dwa, ale na dłuższą metę to może oznaczać koniec płynności finansowej. I nie będzie już z czego dokładać – przestrzega Moczkowski.

Dodaje, że spadek cen wieprzowiny w skupie nie musi się przełożyć na tańsze mięso w sklepach.

– Czy ceny w sklepach spadną? Wcale nie jestem tego taki pewien, bo tegoroczne doświadczenia wskazują na to, że takich odczuwalnych spadków cen nie ma. Być może trafią się promocje w supermarketach, gdy akurat przyjedzie tańsze mięso. Takie oferty pewnie będą, ale generalnie spadków się nie spodziewajmy – przestrzega Rafał Moczkowski.

A załamanie na niemieckim rynku może być potężne. Niemcy są największym w UE producentem i eksporterem mięsa wieprzowego, a także drugim (po Hiszpanii) unijnym dostawcą do Chin. Ich udział w unijnej sprzedaży do tego kraju w eksporcie z UE wyniósł aż 22 proc. Chiny odpowiadają za blisko 55 proc. unijnego eksportu. Dzięki dynamicznemu wzrostowi sprzedaży do Chin (+75 proc. r/r), unijny eksport wieprzowiny utrzymał wysokie tempo wzrostu (wg KE +11 proc. r/r). Analitycy PKO BP przestrzegają przed możliwą nadpodażą wieprzowiny na unijnym rynku.

Płot ma zatrzymać migrację dzików i powstrzymać rozwój ASF
Do Niemiec mógł dotrzeć ASF. Możliwe, że chorobę przeniosły dziki z Polski. Płot na granicy nie pomógł?

Podobnego zdania są analitycy Credit Agricole, ale oni przewidują szybką stabilizację. Przypominają, że deficyt wieprzowiny w Chinach jest olbrzymi i będzie musiał zostać zrekompensowany.

"W naszej ocenie perspektywy dla światowego popytu na wieprzowinę pozostają dobre ze względu na utrzymujący się deficyt mięsa wieprzowego w Chinach. Tym samym uważamy, że w kolejnych miesiącach obserwowany będzie wzrost cen wieprzowiny, choć najprawdopodobniej nie powrócą one już do rekordowych poziomów sprzed pandemii" – piszą w raporcie rynkowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-09-2020

ANGRYDlaczego rzad nie zablokuje importu takiego mięsa

14-09-2020

Sok Super nic tylko kupować i jeść skażone mięso!! Nie jeść tego

14-09-2020

Ja kupię zagraniczneNiestety dobre, zdrowe bo polskie .. to hasło z przeszłości, teraz króluje chciwość i oszustwo.

Rozwiń komentarze (223)