Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Odsetki podatkowe od zaległości podatkowych. Kiedy powstają i jak można je umorzyć?

0
Podziel się:

Odsetki podatkowe, zwane czasami odsetkami budżetowymi, to kwoty pieniędzy, które wynikają z zaległości podatkowych. Dotyczą one tych wszystkich podatników, którzy nieprawidłowo naliczyli i zapłacili należne dla państwa podatki. W takim przypadku odsetki podatkowe od zaległości podatkowych zostaną naliczone i trzeba je zapłacić, aby nie mieć nieprzyjemności.

Umorzenie odsetek podatkowych jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach
Umorzenie odsetek podatkowych jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach (Shutterstock.com, oszczędzanie)

Czym są odsetki podatkowe?

Odsetki podatkowe opłacane są przez wszystkich podatników, którzy dokonali nieterminowych wpłat swoich zobowiązań. Stawki dotyczące odsetek budżetowych są ustalane corocznie. Ogłasza je Minister Finansów na łamach Monitora Polskiego. Są one zmienne, ponieważ stanowią 200 procent podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego.

Zapłacone odsetki podatkowe nie wliczają się do kosztów uzyskania przychodu. W rachunkowości zalicza się je do kosztów finansowych.

Wzór na wyliczanie odsetek nie jest skomplikowany. Należy w nim pomnożyć kwotę zaległości przez liczbę dni zwłoki, która liczona jest od następnego dnia po terminie zapłaty do dnia zapłaty włącznie oraz przez stawkę odsetek. Wynik dzieli się na 365. Jest to kwota odsetek, którą następnie należy zaokrąglić do pełnych złotych.

Niskie i obniżone odsetki podatkowe

W przypadku bardzo małych odsetek, to znaczy takich, których wartość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polską za wysłanie listu poleconego, rezygnuje się z nich. Obecnie jest to suma 8,70 złotych. Dzięki temu można uniknąć płacenia odsetek podatkowych, jeżeli kwota zaległości jest niewielka, tak samo jak czas zwłoki.

Odsetki podatkowe mogą być również niższe, jeżeli przedsiębiorca samodzielnie złoży korektę deklaracji w terminie do sześciu miesięcy od terminu złożenie deklaracji i do tego opłaci należne zaległości w terminie tygodnia od chwili złożenia tej korekty, wówczas stosuje się obniżoną stawkę, która wynosi połowę stawki podatkowej. Jest to 4%. Takie obniżone odsetki podatkowe stosowane mogą być bez względu na to, ile wynoszą ujawnione odsetki.

Podstawowa kwota odsetek wynosi obecnie 8% i to ona jest podstawą do obliczania podwyższonej oraz obniżonej wysokości odsetek.

Podwyższone odsetki podatkowe

Mają zastosowanie także podwyższone odsetki podatkowe. Stosuje się je wówczas, gdy zaległości w podatku od towarów i usług powstały w odniesieniu do podatku akcyzowego lub ceł. W tym momencie podwyższona stawka odsetek podatkowych wynosi 150% stawki podstawowej, a więc 12%. Dzieje się tak wówczas, jeżeli w trakcie kontroli organ podatkowy wykryje zaniżenie należnego podatku w wysokości powyżej 25% kwoty należnej faktycznie do zapłaty oraz wyższej od pięciokrotności pensji minimalnej.

Kalkulator odsetek podatkowych jest narzędziem, które znacząco ułatwi wyliczenie tego, jakiej wysokości odsetki należy zapłacić do urzędu skarbowego. Pomoże on wszystkim osobom, które czują się niepewnie i nie chcą popełnić żadnego błędu z obawy przed finansowymi konsekwencjami.

Umorzenie odsetek podatkowych

Istnieją sytuacje, w których zaległe odsetki są podatnikowi umarzane. Dzieje się tak na wniosek podatnika. Umorzenie ma jednak miejsce tylko w szczególnych sytuacjach i jest starannie analizowane. Pod uwagę brany jest stan materialny podatnika, jego możliwości zarobkowania, źródła dochodów. Dzieje się tak najczęściej ze względu na interes publiczny lub ważny interes podatnika.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)