Chwila nieuwagi i już dwa samochody biorą udział w stłuczce. Niestety stres dość łatwo daje się w takiej sytuacji we znaki i nie wiemy co zrobić. Jeśli sytuacja nie jest poważna, wystarczy spisać oświadczenie i rozjechać się do domu.
Najważniejsze będzie oświadczenie sprawcy kolizji, w którym bardzo wyraźnie i bez wątpliwości przyznaje się on do spowodowania kolizji. Dzięki temu proces likwidacji szkody, a co za tym idzie, wypłata odszkodowania będzie szybsza. Oto, w jaki sposób dobrze jest przygotować oświadczenie sprawcy kolizji.
Jak przygotować oświadczenie sprawcy szkody?
Najważniejszym elementem są dane sprawcy. Warto zwrócić uwagę, że takie dane mogą być różne od tych w dowodzie rejestracyjnym. Mogą być różne, bo np. sprawca użytkuje akurat samochód należący do kogoś innego. Stąd w oświadczeniu trzeba koniecznie wpisać: imię i nazwisko, adres, pesel, serię i numer dowodu osobistego, kategorię, serię i numer prawa jazdy, telefon kontaktowy, a także dane z polisy ubezpieczeniowej OC. Ten element powinien mieć zarówno nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, a także dokładny numer polisy i okres ubezpieczenia.
Trzeba pamiętać, że jeśli pojazd nie jest własnością sprawcy, trzeba też do oświadczenia dodać informacje o właścicielu pojazdu. Można je znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Potrzebne dane to przede wszystkim imię i nazwisko, adres, nr pesel, a także seria i numer dowodu osobistego.
Koniecznie trzeba też wpisać do oświadczenia sprawcy kolizji dane samochodu, który brał udział w zdarzeniu. Wpisujemy więc markę pojazdu, a także model i typ. Dobrze jest też wpisać kolor samochodu. Obowiązkowo wpisujemy numer rejestracyjny.
Drugim elementem są dane osoby poszkodowanej. Powinna ona podać swoje imię i nazwisko, adres, numer pesel, a także serię i numer dowodu osobistego. Nie obejdzie się bez podania danych z prawa jazdy. Chodzi tu o kategorię prawa jazdy, serię i numer. Nie można zapomnieć o telefonie kontaktowym.
W sytuacji, gdy ktoś inny jest właścicielem pojazdu, koniecznie trzeba takie informacje wpisać w oświadczeniu. Dopisujemy również, tak jak w przypadku sprawcy, markę pojazdu, jego model i typ, a także numery rejestracyjne.
Jak opisać zdarzenie?
Ważnym punktem oświadczenia jest przygotowanie opisu całego zdarzenia. Trzeba tutaj podać czas zdarzenia, miejsce, dokładne dane sprawcy i opisać uszkodzenia, do jakich doszło w pojeździe poszkodowanego, a także sprawcy. Koniecznie trzeba też dodać informację, czy był ktoś ranny. Często dodaje się również szkic, na którym nakreśla się przebieg zdarzenia, a na rysunki opisuje uszkodzenia.
Bardzo ważne jest to, żeby na oświadczeniu znalazł się podpis sprawcy. W przypadku gdy do kolizji nie będzie wezwana policja, dokument oświadczenia będzie stanowił podstawę wypłaty odszkodowania dla firmy ubezpieczeniowej.
W sytuacji, gdy podczas zdarzenia ktoś ucierpiał, koniecznie wezwij policję.