Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Posiłki na wynos opodatkowane 8-procentową stawką VAT

0
Podziel się:

Wątpliwości dotyczyły dotychczas ustalenia, czy mamy do czynienia ze świadczeniem usług czy też dostawą towarów.

Posiłki na wynos opodatkowane 8-procentową stawką VAT
(avlxyz/CC/Flickr)

Dotychczas w orzecznictwie organów podatkowych prezentowane było stanowisko, iż poszczególne świadczenia wykonywane w ramach prowadzonej działalności gastronomicznej podlegają opodatkowaniu według różnych stawek podatku VAT.

Przykładowo, wydanie gotowego posiłku do spożycia w restauracji (na miejscu), któremu towarzyszy szereg dodatkowych czynności (jak: nakrycie do stołu, doradzenie klientowi, posprzątanie po posiłku) klasyfikowane było jako usługa związana z wyżywieniem, podlegająca opodatkowaniu według 8-procentowej stawki podatku VAT. Jednocześnie, działalność związaną z dostawą towarów (tj. gotowych dań - przyprawionych, ugotowanych, zamrożonych lub pakowanych, etykietowanych oraz przeznaczonych do sprzedaży w stanie nieprzetworzonym) należało opodatkować według preferencyjnej stawki VAT 5 procent (tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 06.04.2011 r., sygn. ILPP4/443-55/11-2/EWW).

Kontrowersje budziła natomiast kwestia zakwalifikowania (a tym samym: opodatkowania) _ sprzedaży gotowych posiłków oferowanych na wynos _ (np. pizza, sałatka, obiad). Wątpliwości dotyczyły ustalenia, czy w tym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem usług (a tym samym stawką 8 procent) czy też dostawą towarów (i stawką 5 procent).

Zgodnie z pierwszym stanowiskiem, czynność ta stanowi usługę związaną z wyżywieniem i podlega opodatkowaniu 8-procentowym VAT. Tak uznał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w interpretacji indywidualnej z dnia 5.05.2011 r. (sygn. ILPP4/443-111/11-4/ISN), w której czytamy, że w przypadku sprzedaży na zamówienie (np.: telefoniczne), z dostawą do domu lub firmy, podstawą usługi jest dostarczenie określonego dania pod wskazany adres – zatem czynność ta ma charakter usługi przygotowywania i dostarczenia żywności, do której zastosowanie znajdzie stawka VAT w wysokości 8 procent. Analogicznie stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w interpretacji indywidualnej z dnia 17.11.2011 r. (sygn. IBPP2/443-901/11/BW).

Zgodnie natomiast z drugim poglądem, wyrażonym m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24.05.2011 r. (sygn. IPPP1/443-260/11-4/AS), sprzedaż posiłków gotowych i dań oferowanych na wynos – stanowi dostawę towarów, która zgodnie z załącznikiem nr 10 do ustawy o VAT opodatkowana jest stawką VAT w wysokości 5 procent. Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28.02.2012 r., sygn. IPPP3/443-1530/11-3/KT) oraz w interpretacji indywidualnej z dnia 19.02.2008 r. (sygn. IPPP1/443- 605/07-4/IG).

Wydaje się, że wątpliwości organów podatkowych (w szczególności w zakresie zakwalifikowania sprzedaży posiłków na wynos) rozwiewa wyrok WSA w Rzeszowie z 24.04.2012 r. (sygn. I SA/Rz 176/12), w którym Sąd jednoznacznie uznał, iż sprzedaż gotowych posiłków i dań na wynos, przygotowanych w restauracji w stanie nadającym się do bezpośredniego spożycia stanowi usługę związaną z wyżywieniem, która korzysta z obniżonej do 8 procent stawki VAT.

Zdaniem WSA w Rzeszowie, jedynie sprzedaż gotowych (tj. przygotowanych, przyprawionych, ugotowanych) posiłków i dań, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 10.85.1, zamrożonych lub pakowanych (np. próżniowo lub w puszkach) i etykietowanych z przeznaczeniem na sprzedaż w stanie nieprzetworzonym korzystać może z 5 % stawki podatku od towarów i usług. _ Towary te, niezdatne do bezpośredniego spożycia w formie nieprzetworzonej - wymagają przed dokonaniem konsumpcji (a po nabyciu) wykonania dodatkowych czynności (m.in. obróbki termicznej) _. W rezultacie, zasadniczego znaczenia w ocenie czy mamy do czynienia z dostawą towaru czy z wykonaniem usługi, której przedmiotem jest produkt spożywczy - jest wystąpienie dodatkowych czynności (przetworzenia) wykonanych przed sprzedażą oraz dokonanych przed spożyciem przez samego nabywcę.

Zdaniem Autorów, powyższy wyrok należy ocenić pozytywnie. Uznaje on bowiem za właściwe postępowanie podatników świadczących usługi gastronomiczne, którzy kwalifikują sprzedaż posiłków na wynos jako świadczenie usług, a nie dostawę towarów. Jednocześnie, rozstrzygnięcie zawarte w ww. orzeczeniu daje przejrzystą i jednoznaczną odpowiedź na istniejące wątpliwości organów podatkowych w zakresie opodatkowania ww. czynności, a tym samym pozwala na jednorodne rozliczenie transakcji związanych z gastronomią na gruncie ustawy o VAT.

Czytaj więcej w Money.pl
Woda dla pracowników a podatek VAT Podczas upałów pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia pracownikom wody do picia. Czy w takim wypadku trzeba wystawiać fakturę wewnętrzną?
Kolejny absurd VAT do likwidacji. Kto zyska? PSL opowiada się za propozycją deregulacyjną ministerstwa gospodarki, według której z VAT miałyby być zwolnione darowizny żywności dokonywane przez handlowców.
Rząd majstruje przy VAT. Będzie drożej Zabroni również odliczać paliwo do firmowych samochodów na kolejny rok. Co jeszcze proponuje?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)