Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premia, telefon i samochód to za mało. Jak motywują firmy?

0
Podziel się:

Rynek świadczeń pozapłacowych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Jego wartość szacowana jest na 8 mld złotych.

Premia, telefon i samochód to za mało. Jak motywują firmy?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Już blisko 95 proc. firm oferuje swoim pracownikom przynajmniej jedną formę wynagrodzenia, inną niż płaca zasadnicza. Wynika to z faktu, że wynagrodzenie przestało pełnić wystarczającą rolę motywacyjną. Nawet premie, które cieszyły się dużą popularnością, tracą na znaczeniu w związku z ich doraźnym i krótkookresowym charakterem.


Najbardziej podstawowymi i jednocześnie najczęściej stosowanymi świadczeniami rzeczowymi są telefony i samochody służbowe, które swoim pracownikom oferuje ponad połowa przedsiębiorstw.

Ponieważ coraz więcej osób nie traktuje ich jako wyróżnienie, ale jako narzędzie pracy, pracodawcy szukają innych rozwiązań. Ponad 40 proc. firm decyduje się na dofinansowanie wypoczynku - często warunkiem jest wzięcie 2 tygodni urlopu pod rząd - i przekazanie paczek świątecznych. Podobną popularnością cieszą się także nakłady na: rozwój pracownika, mianowicie: szkolenia merytoryczne, kursy interpersonalne, kursy językowe, czy dopłaty do studiów.

Według badań _ Wynagrodzenia i świadczenia pozapłacowe specjalistów w 2011 roku _ przeprowadzonych przez Advisory Group _ TEST _ Human Resources znacząco wzrosły nakłady na dodatkowe świadczenia zdrowotne (z 23 proc. do 43 proc.) oraz na sport i rekreację.

W 2010 roku 35 proc. firm decydowało się dopłacać swoim pracownikom do zajęć sportowych, obecnie jest ich 46 proc._ - Kiedy w 2007 roku wprowadzaliśmy nasze pierwsze produkty mieliśmy 300 klientów, dziś ich liczba wzrosła ponad 10-krotni _e - mówi Michał Skierski, rzecznik prasowy Benefit Systems SA, firmy działającej na rynku pozapłacowych świadczeń sportowych.

Czytaj więcej o rynku pracy
[ ( http://static1.iwoman.pl/i/art/174/t36014.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/psychologia/o;tym;nigdy;nie;rozmawiaj;w;pracy,212,0,945108.html) O tym nigdy nie rozmawiaj w pracy Prawie jedna czwarta osób ankietowanych przez firmę Adecco przyznała, że największym tematem tabu jest stan cywilny.
[ ( http://static1.iwoman.pl/i/art/160/t139936.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/psychologia/sekrety;dobrej;atmosfery;w;pracy,25,0,899097.html) Sekrety dobrej atmosfery w pracy Jako pracownik nie masz wpływu na wszystko, ale masz wpływ na siebie czyli na swoje zachowanie i reakcje na innych ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t112759.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/premie;na;podstawie;dokumentacji;zastepczej,58,0,881466.html) Premie na podstawie dokumentacji zastępczej Nie należy uwzględniać premii uznaniowych i innych składników wynagrodzenia, które przysługiwały warunkowo i wypłacane były w zmiennej wysokości.
firma
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)