Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Rachunek do umowy zlecenia. W jakiej formie należy go wystawić?

3
Podziel się:

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna, którą reguluje Kodeks cywilny, a nie Kodeks pracy. Zadaniem jej podpisania jest zobligowanie zleceniobiorcy do wykonania jakiegoś konkretnego zlecenia na rzecz zleceniodawcy. Podpisać ją mogą między sobą osoby fizyczne, a także osoby prawne. Po jej wykonaniu konieczny jest rachunek do umowy zlecenia.

Zazwyczaj to zleceniodawca przygotowuje rachunek do umowy zlecenia, a następnie obie strony podpisują dokument
Zazwyczaj to zleceniodawca przygotowuje rachunek do umowy zlecenia, a następnie obie strony podpisują dokument (iStock.com, BernardaSv)

Czym wyróżnia się umowa zlecenie?

Umowa zlecenie to przede wszystkim możliwość bardzo swobodnego kształtowania obowiązków w jej ramach. Nie ma w niej określonych dobowych oraz tygodniowych limitów czasu pracy. Nie ma przy niej także obowiązku istnienia płatnych zwolnień lekarskich oraz urlopów wypoczynkowych. Zarówno termin, jak i miejsce pracy może być także dowolnie ustanowione. Zleceniobiorca w swoich obowiązkach może być zastąpiony przez osobę trzecią.

W przypadku umowy zlecenia, zleceniobiorca w jej ramach zobowiązuje się do wykonywania przez jakiś czas działań na rzecz zleceniodawcy. Wypełnienie tych zadań, bez względu na efekt, jest dopełnieniem zlecenia.

W sytuacji, kiedy zbyt wiele elementów umowy zlecenia nosi znamiona pracy na etacie, należy ze zleceniobiorcą podpisać umowę o pracę.

Umowa zlecenie nie ma przewidzianego okresu wypowiedzenia, może zostać wypowiedziana w dowolnym momencie jej trwania, przez obie strony. W umowie zleceniu zawrzeć można termin jej wypowiedzenia.

W przypadku umowy zlecenia odprowadza się najczęściej wszystkie składki do ZUS-u (ubezpieczenie chorobowe jest w tym przypadku dobrowolne). Ale na przykład za studenta do 26 roku życia nie ma obowiązku odprowadzania tych składek.

Czym jest rachunek do umowy zlecenia?

Rachunek do umowy zlecenia wystawia zleceniobiorca po wykonaniu przez niego obowiązków na warunkach określonych w danej umowie. Najczęściej to jednak zleceniodawca zajmuje się przygotowaniem rachunku, który druga strona tylko podpisuje.

Rachunek do umowy zlecenia ma określone elementy, które powinny się w nim znaleźć. To przede wszystkim data zawarcia umowy zlecenia i jej kolejny numer, który umożliwia identyfikację. Niezbędne jest podanie stron umowy wraz z ich danymi. Podana na rachunku kwota to wartość brutto, od której dopiero odprowadzane są wszystkie należne w danej sytuacji składki do ZUS. Odjąć od niej należy także koszty uzyskania przychodu, które zazwyczaj wynoszą 20 proc. lub 50 proc. w przypadku przekazania praw autorskich do dzieła.

Na rachunku do umowy zlecenia wykazuje się również zaliczkę na podatek dochodowy. Podsumowaniem tych wyliczeń jest kwota netto należna do wypłaty. Na dole dokument podpisać muszą obie strony.

Wystawienie rachunku do umowy zlecenia

Rachunek do umowy zlecenia wystawić można w formie elektronicznej, nie musi koniecznie być papierowy. Jednak praktyka pokazuje, że zachowanie formy pisemnej wraz z podpisami, stanowi ważny element dowodowy w przypadku pojawienia się jakichś wątpliwości.

Składki, jakim podlega zleceniobiorca, są bardzo różne, dlatego przed wyliczeniem kwoty netto do wypłaty należy je dokładnie poznać. Jeżeli wynagrodzenie wypłacone ma zostać w gotówce, na rachunku do umowy zlecenia powinna znaleźć się adnotacja potwierdzająca odbiór pieniędzy. Jeżeli ma się to odbyć w formie przelewu, dobrze jest zawrzeć numer rachunku bankowego, na jaki ma być przekazana kwota za wykonanie zlecenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Kaziu
4 lata temu
Proszę o podanie podstawy prawnej, w której zawarty jest obowiązek wystawiania przez zleceniobiorcę rachunku po wykonaniu zlecenia. Moim zdaniem, taka podstawa nie istnieje!
Tomwawa
5 lata temu
Pracowalem w firmie x na zleceniu, rachunki do umowy przedstawial Zleceniodawca. Jak sie okazalo podpisalem o zanizonej wartosci brutto i wezwalem do korekt. Zleceniodawca nie reaguje. Jak go przymusic do korekt?
Jola
5 lata temu
Proszę mi wytłmaczyć jak to się sprawa przedstawia jak płacę sama składki do ZUs i podadek od zlecenia .Zaznaczam że mam działalność gospodarczą. Biorę zleczenie i mam na zleceniu kwotę 1850€ brutto ale rozmawiam zZleceniodawca że na rękę powinnam mieć 1850 €bo sama odprowadzam wszystkie składki. Kiedy powiedziałam że skoro mam 1850€na rękę to jak powinno być wpisane na umowie netto czy brutto proszę o odpowiedż.