Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raporty ZUS RSA za pracownika na urlopie bezpłatnym

0
Podziel się:

Jeżeli przekazując dokumenty rozliczeniowe za październik, nie złoży tego raportu, nie może październikowego urlopu bezpłatnego wykazać w raporcie RSA składanym za listopad.

Raporty ZUS RSA za pracownika na urlopie bezpłatnym
(Prebranac/Dreamstime.com)

Pracodawca jako płatnik składek musi składać za pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym imienny raport ZUS RSA z kodem pracowniczym (01 10 xx) o okresie przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z kodem świadczenia przerwy 111.

Raport ten należy przekazywać za każdy miesiąc przebywania pracownika na urlopie bezpłatnym. Okres przerwy _ od do _ wykazany w raporcie nie może wykraczać poza miesiąc kalendarzowy, za który raport jest sporządzany. Nie może być ani wcześniejszy, ani późniejszy, musi więc dotyczyć wyłącznie miesiąca, za który składany jest raport.

Pracodawca za październik składa za niego raport ZUS RSA (z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx), w którym podaje:

  • okres 01.10.2011 – 31.10.2011 oraz
  • kod świadczenia/przerwy 111 (urlop bezpłatny).

Jeżeli przekazując dokumenty rozliczeniowe za październik, nie złoży tego raportu, nie może październikowego urlopu bezpłatnego wykazać w raporcie RSA składanym za listopad. Wówczas musi złożyć raport RSA za październik w trybie korekty. Raport ZUS RSA składa się również za listopad i grudzień.

Jeżeli pracownik przez cały miesiąc przebywał na urlopie bezpłatnym i w tym miesiącu nie otrzymał od pracodawcy wynagrodzenia, pracodawca składa za niego tylko raport ZUS RSA. Nie składa natomiast raportu ZUS RCA, z zerową podstawą wymiaru i zerowymi kwotami składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Raport ZUS RCA należy złożyć, gdy:

  • urlop trwa przez niepełny miesiąc albo
  • w trakcie tego urlopu pracownik otrzymuje wynagrodzenie, od którego istnieje obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Czytaj więcej o prowadzeniu kadr w firmie
Niewykorzystany urlop pracownika. Jakie konsekwencje? Pracodawca nie może narzucić pracownikowi wykorzystania zaległego urlopu w wyznaczonym przez prawo terminie. Rząd szykuje jednak zmiany.
Pracodawca może dofinansować wypoczynek pracowników Z funduszu mogą korzystać pracownicy i ich rodziny, byli pracownicy - emeryci, renciści i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania z ZFŚS.
Kiedy nie można skorzystać z urlopu na żądanie Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie, a jeśli w takiej sytuacji pracownik nie stawi się w pracy, może wobec niego wyciągnąć konsekwencje służbowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)