Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Rekrutacja w firmie. Kiedy zatrudnić headhuntera?

0
Podziel się:

Rekrutacja pracowników na wysokie stanowiska to żmudny i wymagający proces. W poszukiwaniu odpowiednich kandydatów może pomóc headhunter. Kiedy warto go zatrudnić?

Rekrutacja w firmie. Kiedy zatrudnić headhuntera?
(Squaredpixels/iStockphoto)

Poszukiwanie odpowiednich kandydatów na niektóre stanowiska w firmie wymaga zaangażowania i konkretnych umiejętności. Nie zawsze znajdzie się na miejscu ktoś, kto będzie w stanie wybrać właściwą osobę i samodzielnie przeprowadzić rekrutację. W takiej sytuacji przyda się pomoc profesjonalisty. Kiedy warto pomyśleć o zatrudnieniu headhuntera?

Usługi headhunterskie mogą rozwiązać problem skomplikowanego procesu zatrudnienia, ale jak każdy wynajem zewnętrznej firmy, nie należą do najtańszych opcji. Zanim więc przedsiębiorstwo zdecyduje się na pomoc specjalisty, powinno dobrze przeanalizować, czy takie działanie jest naprawdę konieczne.

Nabór na wyższe stanowiska wiąże się zazwyczaj z szeregiem szczególnych wymagań (np. specjalistyczne wykształcenie, doświadczenie), dlatego znalezienie odpowiednich osób może sprawiać trudności, a dopasowanie potencjalnego pracownika do wyznaczonych kryteriów bywa nawet graniczące z cudem.

Headhunter wykorzystuje do tego przydatne umiejętności, pozostając przy tym osobą postronną reprezentującą jedynie wizerunek firmy na zewnątrz. Dąży do skutecznej i efektywnej selekcji kandydatów oraz dobiera ich w taki sposób, aby inwestycje w rozwój wydawała się opłacalna.

Headhunter zorganizuje rekrutację od początku do końca

Umiejętność nawiązywania kontaktów, kreatywność, spryt i znajomość rynku to cechy, bez których zawodowy headhunter nie obejdzie się w swojej pracy. Za ich pośrednictwem dokłada wszelkich starań, aby pozyskać odpowiednią osobę na zlecone stanowisko, kiedy tradycyjne metody rekrutacyjne zawodzą. Profesjonalista ma sposoby na dotarcie do kandydatów i przekonanie ich do pracy w konkretnym przedsiębiorstwie.

Łowcy głów przeprowadzają rekrutację w sposób rzetelny i wytrwały. Jeśli okaże się, że kandydat odpowiadający wszystkim oczekiwaniom z jakiegoś powodu zacznie nagle utrudniać kontakt ze sobą, dalsze próby zaproszenia go do bezpośredniej rozmowy będą wymagały podjęcia sporego wysiłku. Pracownik firmy może się zniechęcić, ale wyspecjalizowany doradca personalny zrobi wszystko, aby doprowadzić rekrutację do końca.

Brakuje czasu na proces zatrudnienia?

Nie tylko posiadane umiejętności przemawiają na korzyść profesjonalnego doradcy. Dodatkowym ułatwieniem jest także wymiar czasu, który może on poświęcić na poszukiwanie kandydatów na stanowisko. Pracownik działu HR w docelowej firmie, oprócz telefonów do potencjalnych pracowników (nie mówiąc nawet o długotrwałych poszukiwaniach specjalisty), wykonuje jeszcze mnóstwo innych obowiązków w trakcie swojego dnia pracy.

Działalność headhuntera polega natomiast właśnie na poszukiwaniu dyrektorów, menadżerów i specjalistów na wysokich szczeblach, zazwyczaj po to, by zasilić kadrę zarządzającą. Pracuje osiem godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu, a czasem dodatkowo poświęca na to czas w weekendy. Stara się przekonać profesjonalistów do zmiany dotychczasowego pracodawcy.

Znajomość rynku daje więcej możliwości

Łowcy głów znają odpowiednich ludzi na odpowiednim miejscu. W praktyce oznacza to, że utrzymują bezpośrednie kontakty np. z menadżerami zarządzającymi zasobami ludzkimi w różnych firmach, którzy mają na biurkach kilkadziesiąt dokumentów aplikacyjnych. Być może wśród nich znajdują się doskonali kandydaci do wypełnienia wakatu? Profesjonalni doradcy wiedzą, w jaki sposób nawiązać z nimi kontakt.

Dobre stosunki z właściwymi ludźmi poszerzają też spektrum postrzegania realiów w konkretnej branży. Headhunterzy bywają często włączeni w procesy rekrutacyjne w różnych korporacjach, gdzie mają okazję zobaczyć, jakie trendy panują aktualnie na rynku i które stanowiska są obecnie najbardziej oblegane. Dodatkowo, poznanie wymogów panujących w różnych firmach może pomóc w przeniesieniu tych wytycznych na łamy współpracującej organizacji.

Kim jest headhunter i jakie narzędzia wykorzystuje w swojej pracy? Przeczytaj tutaj.

baza wiedzy
zakładam firmę
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)