Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

RPO, czyli Regionalne Programy Operacyjne. Firmy wykorzystają potencjał województw

1
Podziel się:

Unia Europejska daje szansę poszczególnym regionom Polski na rozwój gospodarczy i poprawę jakości życia mieszkańców. Na czym skorzystają lokalne firmy?

RPO, czyli Regionalne Programy Operacyjne. Firmy wykorzystają potencjał województw
(Vorwerk / Wikimedia Commons / Domena Publiczna)

Energetyka, cyfryzacja, komunikacja, innowacje, konkurencyjność i zatrudnienie to główne obszary zainteresowania województw, w ramach których przedsiębiorstwa mogą pozyskać dofinansowanie na swoją działalność. W puli Regionalnych Programów Operacyjnych znajduje się 31,28 miliardów euro. Mają służyć poprawie jakości życia mieszkańców i wykorzystaniu potencjału poszczególnych regionów.

Unia Europejska kładzie nacisk na rozwój lokalnego biznesu. Na wsparcie mogą więc liczyć przede wszystkim firmy z sektora MSP, których działalność spełnia warunki gospodarczych i społecznych priorytetów regionów. W tym celu, poszczególne województwa przygotowały listę regionalnych inteligentnych specjalizacji.

W skład tzw. RIS'ów wchodzą branże gwarantujące największe korzyści dla lokalnych obszarów. Wybór konkretnych dziedzin wynika przede wszystkim z zasobów naturalnych, infrastruktury przemysłowej czy potencjału ludzkiego. I tak w województwie małopolskim jedną z wybranych specjalizacji jest przemysł czasu wolnego (turystyki i rekreacji), a dla okolic Łodzi - przemysł włókienniczy i modowy.

Jakie działania mają szansę na dofinansowanie?

Aby firma mogła spodziewać się dotacji, powinna poprzez realizowany projekt podkreślać różnorodność terytorialną regionu oraz uwydatniać jego mocne strony. Najwyżej cenione działania to te, które wiążą się z innowacyjnością i konkurencyjnością rynkową oraz działalnością z zakresu badań i współpracy z instytucjami naukowymi. Przedsiębiorstwa muszą realizować inwestycje na terenie danego województwa, a w niektórych wypadkach posiadać w tych miejscach także siedzibę.

Większość programów RPO wspiera firmy, które przyczyniają się do ograniczenia zjawiska wykluczenia społecznego i zmniejszenia bezrobocia, tworząc nowe miejsca pracy. W tym przypadku liczy się jednak nie tylko pomoc pieniężna, ale przede wszystkim - doradztwo i szkolenia. Budowanie zaplecza merytorycznego pozwala m.in. na przygotowanie organizacji do zatrudnienia większej liczby pracowników.

Kursy tematyczne są też przeznaczone dla młodych osób, planujących dopiero rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Rozkręcenie biznesu wymaga wiedzy i przygotowania. Początkujący przedsiębiorcy mogą również skorzystać ze zwrotnych i bezzwrotnych instrumentów finansowych. Najpopularniejszą opcją są mikropożyczki na założenie firmy.

Cyfryzacja i rozwój technologii informatyczno-komunikacyjnej to naturalne następstwo postępu technologicznego. Zwiększenie dostępu do tego rodzaju usług dla firm to kolejny priorytet gospodarczy większości regionów. O dofinansowanie mogą się ubiegać przedsiębiorstwa w ramach partnerstw publiczno-prywatnych. Na zastrzyk gotówki mają szansę projekty, które dotyczą digitalizacji zasobów kulturowych, rozbudowy systemów teleinformatycznych i programów do polepszenia współpracy B2B (business-to-business) i B2C (business-to-customer).

Przydział środków pieniężnych w regionach

- RPO dolnośląskie - ok. 2,2 mld euro;

- RPO lubelskie - ok. 2,2 mld euro;

- RPO kujawsko-pomorskie - ok. 1,9 mld euro;

- RPO lubuskie - ok. 907 mln euro;

- RPO łódzkie - ok. 2,2 mld euro;

- RPO małopolskie - ok. 2,8 mld euro;

- *RPO mazowieckie *- ok. 2 mld euro;

- RPO opolskie - ok. 945 mln euro;

- RPO podkarpackie - ok. 2,1 mld euro;

- RPO podlaskie - ok. 1,2 mld euro;

- RPO pomorskie - ok. 1,8 mld euro;

- RPO śląskie - ok. 3,4 mld euro;

- RPO świętokrzyskie - ok. 1,3 mld euro;

- RPO Warmia i Mazury - ok. 1,7 mld euro;

- RPO wielkopolskie - ok. 2,4 mld euro;

- RPO zachodniopomorskie - ok. 1,6 mld euro;

Lubelszczyzna, Podkarpacie, Podlasie, Warmia i Mazury oraz województwo świętokrzyskie to obszary, które zostały dodatkowo objęte finansowaniem w ramach programu Polska Wschodnia. Celem programu są działania wspierające wzrost konkurencyjności i rozwój przedsiębiorstw zlokalizowanych w tych regionach o najniższym PKB.

Środki pieniężne dla RPO pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Perspektywa 2014-2020 zapewnia budżet w wysokości 31,28 miliardów euro.

baza wiedzy
zakładam firmę
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
maras21
6 lat temu
Typowe motto wyborcze polskiego politka - "Nikt wam tyle nie da, co ja mogę wam obiecać". I Polacy, jak barany w to wierzą.