Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Składki ZUS dla influencera. Zmiana dla blogerów w rozliczaniu się z fiskusem

13
Podziel się:

Bloger czy youtuber reklamujący produkty w sieci jest w opinii fiskusa zleceniobiorcą. Oznacza to, że jego wynagrodzenie będzie pomniejszone o składki ZUS, ale za to będzie mógł odliczyć 20 proc. kosztów.

Zmiany oznaczają więcej formalności dla zleceniodawców i niższe wynagrodzenie dla blogerów
Zmiany oznaczają więcej formalności dla zleceniodawców i niższe wynagrodzenie dla blogerów (pixabay/ CC0 Public Domain)

Według skarbówki pieniądze zarobione przez blogerów na reklamowaniu produktów to przychód z działalności wykonywanej osobiście, do której stosuje się przepisy o zleceniu. To zmiana, ponieważ we wcześniejszych interpretacjach skarbówka uznawała, że to przychody z tzw. innych źródeł. O sprawie napisała "Rzeczpospolita".

O interpretację przepisów poprosił serwis, który pośredniczy między influencerami i reklamodawcami. Płacą mu firmy, które chcą się zareklamować w internecie, a serwis zleca prowadzenie kampanii influencerom. Ci z kolei wrzucają określoną treść na swojego bloga, kanał na Youtube, czy konto w mediach społecznościowych. Serwis chciał wiedzieć, jak rozliczać wynagrodzenie, które im za to wypłaca.

Okazuje się, że tu nastąpiła zmiana i trzeba stosować przepisy o zleceniu. Co to w praktyce oznacza? Serwis jest płatnikiem i musi w ciągu roku odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczki na PIT. Po zakończeniu roku musi wystawić zleceniobiorcy informację na druku PIT-11, a nie jak wcześniej PIT-8c. Musi też odprowadzić składki na ZUS. Dla serwisu oznacza to więcej formalności.

Bloger natomiast zapłaci podatek według stawek 18 i 32 proc. Jednak jego wynagrodzenie będzie pomniejszone o składki na ZUS.

W zamian uzyska możliwość odliczenia od przychodów zryczałtowanych 20 proc. kosztów.

a

internet
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Mistrz Polika...
7 lat temu
Czy zus to fiskus ?
hophop
7 lat temu
Ustawy o uzywaniu ' mozgu ' nalezy stworzyc gdyz to cos co dzis brakuje urzednikom. Drodzy urzednicy ! mozg to takie cos w glowie co jest dzis zapomnianym organem.
typ
7 lat temu
hahahahahahahahahahaah, takie coś tylko w polandii
we
7 lat temu
najwazniejsze ze pisowcy rozszerzyli dla 200000 zydów w izraelu prawo do emerytury choziaz oni nie przepracowali ani jednego dnia w Polsce. A ukraincy otrzymają emeryturę po 1 roku pracy.
Etermit
7 lat temu
pierwsze słyszę o czymś takim jak influenser czy youtuber 8-O co to za wynalazki w tym głupim świecie?