Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sponsoring pozwoli obniżyć podatek. Masz ostatni moment

0
Podziel się:

Tylko wsparcie finansowe pozwala obniżyć podatek. Dotyczy to zarówno podatku dochodowego, jak i VAT-u.

Sponsoring pozwoli obniżyć podatek. Masz ostatni moment
(damircudic/iStockphoto)

Chcesz obniżyć kwotę podatku, jaki Twoja firma ma do zapłaty za 2011 rok? Zostań sponsorem. Wesprzesz lokalną działalność, a przy okazji zareklamujesz swój biznes. Ale uwaga! Tylko wsparcie finansowe pozwala obniżyć podatek. Dotyczy to zarówno podatku dochodowego, jak i VAT-u.

Wcielenie się w rolę sponsora nie musi oznaczać wielkich wydatków. Nawet kilka tysięcy złotych przekazane lokalnemu klubowi sportowemu, gminnemu centrum kultury, czy dziecięcemu zespołowi tanecznemu może pomóc tym podmiotom. Jeśli sponsoring będzie dobrze przemyślany, faktyczny koszt po stronie przedsiębiorcy może być o prawie połowę mniejszy od wydanej kwoty - wynika z szacunków Tax Care.

Takie wnioski płyną z analizy konsekwencji podatkowych, jakie będzie mieć przekazanie 5000 zł w ramach sponsoringu. Przyjęliśmy, że przedsiębiorca jest opodatkowany liniowo (19 proc.) i jednocześnie jest podatnikiem VAT. Przekazuje wspomnianą kwotę organizacji, która również jest podatnikiem VAT.

Rzeczywisty ciężar wsparcia o połowę mniejszy


Jeśli pomoc będzie mieć formę pieniężną, a przedsiębiorca otrzyma jej ekwiwalent w postaci reklamy (na przykład na koszulkach klubowych, boisku, biletach czy plakatach), będzie mógł zaliczyć wydatek 4 065 zł do kosztów uzyskania przychodu. W efekcie zmniejszy swój podatek o 772 zł. Jeśli dodatkowo sponsorowany jest podatnikiem VAT i wystawi fakturę za świadczoną usługę reklamy, sponsor będzie mógł odliczyć wykazany na niej VAT, czyli w naszym przypadku 935 zł. W sumie więc przedsiębiorca, który udzieli wsparcia w formie sponsoringu zmniejszy swoje zobowiązania o 1707 zł. A to oznacza, że efektywny ciężar sponsoringu wyniesie nie 5000 zł, a 3293 zł.

Rozlicznie umowy sponsoringu po stronie sponsora
Rodzaj sponsoringu Barterowy Pieniężny
Jeśli wartość świadczeń jest jednakowa; *Zmniejszony podatek wyliczony przy założeniu opodatkowania 19-proc. podatkiem liniowym.
Wartość świadczeń Usługa reklamowa 5000 zł Zakup koszulek dla zawodników klubu 5000 zł Usługa reklamowa 5000 zł Przekazane wsparcie 5000 zł
Przychód po stronie sponsora 4 065 zł 0 zł
Koszty uzyskania przychodu 4 065 zł 4 065 zł
Wartość podatkowa 0 zł* PIT – mniejszy o 772 zł** VAT – 935 zł do odliczenia

Sponsoring, jako rodzaj usługi reklamowej, sprzyja umacnianiu dobrego wizerunku sponsora, zapoznaje szerszy krąg odbiorców z nazwą lub nawet ofertą firmy. Sponsoring stanowi umowę dwustronnie zobowiązującą. Oznacza to, że zarówno sponsor, jak i sponsorowany są zobowiązani do wzajemnego świadczenia. Sponsor uzyskuje określone umową usługi reklamowe. W zamian zobowiązuje się ponieść określone wydatki lub przekazać rzeczy albo świadczyć usługi, które będą służyć działalność sponsorowanego. W ten sposób można wesprzeć np. klub sportowy, który umieści logo sponsora na koszulkach zawodników i na boisku. Sponsoringiem można też objąć lokalny zespół muzyczny, który będzie reklamował swojego sponsora na biletach czy plakatach zapowiadających koncert.

Sponsoring rzeczowy bez wpływu na podatek

Jeśli sponsor przekazuje sponsorowanemu określone rzeczy lub świadczy usługi powstanie u niego przychód do opodatkowania w wysokości równowartości świadczonej usługi lub przekazanych towarów. Tak powstały przychód zmniejszy koszty, jakie poniósł w związku z tym świadczeniem. Znajdzie się w tym także wartość usługi reklamowej świadczonej przez sponsorowanego. Jeśli wzajemne świadczenia mają tą samą wartość, sponsoring jest neutralny podatkowo.

Sponsoring w formie porozumienia barterowego (sponsorowany świadczy usługę reklamy a sponsorujący w zamian przekazuje towary lub świadczy usługi) nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla tych, przedsiębiorców, którym zależy na obniżeniu podstawy opodatkowania. Jeśli zależy nam by przy okazji sponsoringu zyskać podatkowo należy sponsorowanego wesprzeć finansowo. W takiej sytuacji przekazane pieniądze będą stanowiły koszt związany z _ zakupem _ reklamy. Nie powstanie natomiast przychód. Dla sponsora czynność ta nie jest opodatkowana VAT, gdyż nie świadczy on żadnej usługi ani też nie dokonuje sprzedaży.

Czytaj więcej o prowadzeniu firmy w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t35121.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/problemy;finansowe;te;dzialania;pomoga;firmie,241,0,988145.html) Problemy finansowe? Te działania pomogą Ustawy podatkowe przewidują różne możliwości zmniejszenia ciężaru zobowiązań na rzecz fiskusa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t115549.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/co;mozna;zyskac;na;firmowym;sponsoringu,194,0,966082.html) Co można zyskać na firmowym sponsoringu? Każdy hojny i jednocześnie racjonalnie działający przedsiębiorca postawi pytanie, czy dobroczynna działalność wpłynie na wysokość podatków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t35120.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/to;najlepszy;czas;na;zwiekszenie;kosztow,84,0,948308.html) To najlepszy czas na zwiększenie kosztów Im wyższe koszty uzyskania przychodu, tym niższa podstawa opodatkowania, a w efekcie - mniejsze zobowiązania przedsiębiorcy wobec fiskusa.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)