Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szukasz kredytu? Możesz mieć problem przez podatki

0
Podziel się:

Forma opodatkowania często jest dla banku decydująca przy przyznawaniu firmie kredytu. Aby ją zmienić, przedsiębiorcy mają czas tylko do 20 stycznia.

Szukasz kredytu? Możesz mieć problem przez podatki
(Amaxim/Dreamstime)

Myśląc o zaciągnięciu kredytu dla firmy, nie zastanawiamy się nad sposobem rozliczania podatków. Tymczasem w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą forma opodatkowania ma duży wpływ na możliwość uzyskania kredytu oraz na jego wielkość. Formy opodatkowania nie można jednak zmieniać w dowolnym czasie.

Przedsiębiorcy, w tym także samozatrudnieni, mają do tego prawo tylko do 20 stycznia. Dlatego, rozważając zaciągnięcie kredytu w tym lub nawet następnym roku, warto pomyśleć o tym zawczasu.

Skala i liniowy ułatwią otrzymanie kredytu

Generalnie banki bez większych problemów kredytują przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.) lub liniowo (stała, niezależna od wysokości zarobków stawka 19-proc.) i prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t115555.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/ostatnia;szansa;na;nizszy;podatek,189,0,752573.html) Ostatnia szansa na niższy podatek
Bankowcy mają wtedy jasną sytuację: podstawą do wyliczenia zdolności kredytowej jest przychód pomniejszony o koszty uzyskania oraz obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne (jeśli nie zostały zaliczone w koszty). W taki sposób zdolność wyliczy większość banków. Niestety, na drodze do kredytu, a na pewno do jego wielkości, może stanąć skłonność Polaków do jak największej optymalizacji podatkowej, czyli obniżania w każdy możliwy sposób podstawy opodatkowania.

A owa podstawa to właśnie dochód, który interesuje banki. Im zatem większe koszty uzyskania przychodu, tym mniejsza szansa na pożyczenie pieniędzy lub kredyt w satysfakcjonującej kwocie. Część banków co prawda deklaruje, że w analizie finansowej bierze pod uwagę także przychód, ale przede wszystkim wspomagająco do dochodu (np. BNP Paribas Fortis, ING Bank Śląski)
. Tylko w nielicznych bankach decydujący może okazać się przychód – taką możliwość przewiduje na przykład debiutujący niedawno na rynku Idea Bank.

Problemy dla ryczałtowców

W dużo gorszej sytuacji są jednak osoby rozliczające się z fiskusem za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ich co prawda nie dotyczy optymalizacja podatkowa, bo nie mogą uwzględniać kosztów uzyskania przychodu, pojawia się jednak inny problem.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t77995.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/poreczenie;kredytu;powinno;byc;opodatkowane,21,0,684565.html) Poręczenie kredytu powinno być opodatkowane
Ryczałtowcy płacą podatki według określonych stawek procentowych (3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 17 proc. i 20 proc.), uzależnionych od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Prawie wszystkie banki, które odpowiedziały na ankietę Tax Care, deklarują, że udzielają kredytów ryczałtowcom (wyjątkiem jest Raiffeisen) i jest to z pewnością dobra wiadomość.

Zła jest taka, że banki zupełnie dowolnie podchodzą do sposobu wyliczania dochodu – zwykle biorą pod uwagę określony procent wykazywanego przez przedsiębiorcę przychodu, często kierując się także wysokością podatkowej stawki procentowej (im wyższa stawka, a tym samym wyższy podatek, tym większy procent przychodów).

Do tego uwzględniany procent nie jest zbyt wysoki – najczęściej banki przyjmują, że dochód stanowi 15-20 proc. przychodów. Tym samym szansa na to, że ryczałtowcy będą mieli odpowiednią zdolność kredytową przy kredytach w większych kwotach, nie jest zbyt duża.

Najtrudniej firmom na karcie podatkowej

Brak zdolności kredytowej może być także zmorą osób rozliczających się z fiskusem za pomocą karty podatkowej. Banki, i owszem, zapewniają, że udzielają kredytów przedsiębiorcom na karcie. Natomiast sama zdolność kredytowa wyliczana jest w następujący sposób: tzw. wymiar karty, czyli płacona co miesiąc stała, obliczona odgórnie przez urząd skarbowy kwota podatku, mnożona jest przez określoną liczbę (w zestawieniu Tax Care amalitycy BZ WBK biorą pod uwagę 7-krotność karty, a Gospodarczy Bank Wielkopolski – 10-krotność).

Jeśli ów mnożnik będzie zbyt niski, zdolność kredytowa staje pod dużym znakiem zapytania. Tym bardziej że same kwoty podatku – uzależnione od rodzaju działalności i liczby mieszkańców miejscowości, w której działa firma, a nie od wysokości przychodów – nie są z reguły wysokie i oscylują wokół kilkuset złotych miesięcznie.

Porównanie ofert
Nazwa banku Czy akceptowany jest ryczałt? Czy akceptowana jest karta podatkowa?
Bank BPH tak tak
Bank Millennium tak (15-30% przychodu*) tak
Bank Pocztowy tak (20% przychodu*) tak (8-krotność wymiaru karty* )
BNP Paribas Fortis nie (przy kredycie firmowym), tak (przy kredycie na cele prywatne) 40% przychodu* nie (przy kredycie firmowym) tak (przy kredycie na cele prywatne)
BZ WBK tak (15-20% przychodu) tak (7-krotność wymiaru karty)
DnB Nord tak (15-30% przychodu*) tak
Getin Noble Bank tak tak
Gospodarczy Bank Wielkopolski tak (20% przychodu rocznego z PIT-28) tak (10-krotność wymiaru karty)
Idea Bank tak tak
ING Bank Śląski tak tak
mBank tak tak (9-krotność wymiaru karty*)
MultiBank tak tak (9-krotność wymiaru karty)
Nordea tak tak
PKO BP tak (10-60% przychodu*) tak
Polbank tak tak
Raiffeisen nie nie
  • dane nieoficjalne, niepotwierdzone przez banki

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)