Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Transport w firmie. Jak zaoszczędzić?

0
Podziel się:

Oto kilka prostych rozwiązań, które zmniejszą wydatki na auta służbowe.

Transport w firmie. Jak zaoszczędzić?

Dla wielu firm koszty związane z paliwem należą do tych, które istotnie obciążają wynik operacyjny. Warto zatem zwrócić uwagę na to, jak można je ograniczyć. Wdrożenie prostych rozwiązań może przynieść wymierne korzyści.

Jedną z form optymalizacji kosztów związanych z użytkowaniem samochodów, zarówno ciężarowych jak i osobowych, jest precyzyjna kontrola wydatków na paliwo. Do tego pomocne mogą okazać się karty paliwowe, które nie tylko ułatwiają rozliczanie zakupu, dają pewne zniżki na paliwo, ale również znacznie redukują ryzyko nadużyć przy tankowaniu.

Jak działają karty paliwowe?

Karty paliwowe umożliwiają bezgotówkowy zakup towarów i usług na stacjach benzynowych. Warto również zaznaczyć, że taką kartą można również zapłacić za przejazd autostradą. Tego typu karty emitowane są przez sieci stacji benzynowych (np. Orlen, Shell, BP) albo niezależnych operatorów, którzy współpracują z takimi sieciami (np. UTA). Dokonując zakupu paliwa taką kartą, przedsiębiorca uzyskuje możliwość rozliczenia płatności z odroczonym terminem nawet do 45 dni.

Karty te powiązane są z systemami on-line, w których rejestrowane są wszystkie dokonane transakcje. Dzięki temu możliwe jest rozliczanie wszystkich dokonanych zakupów na podstawie jednej lub dwóch zbiorczych faktur wystawianych w ciągu miesiąca. To znacznie ułatwia rozliczanie kosztów za paliwo (kierowca nie musi każdorazowo pobierać faktury za tankowanie), ponieważ łatwiej zaksięgować jedną fakturę zamiast dziesiątek. Odciążenie księgowości firmy również wiąże się z pewnymi oszczędnościami.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/193/m248513.jpg ) ] (http://msp.money.pl/oszczedzanie/artykul/auto;w;firmie;-;kupowac;czy;leasingowac,34,0,1535266.html) *Auto w firmie - kupować czy leasingować? * Zobacz co warto wziąć pod uwagę zanim zdecydujesz jak sfinansować auto służbowe.
Karty poprawiają również bezpieczeństwo rozliczenia transakcji. Poza tym każda karta posiada kod PIN, co już na starcie utrudnia dokonanie zakupu przez osoby nieupoważnione, to dodatkowo są dedykowane do tankowania konkretnego pojazdu (karta z numerem rejestracyjnym na karcie), albo upoważniają danego kierowcę do zakupu paliwa (karta imienna). Dane o zakupach paliwa, które obejmują informacje o tym kto, kiedy i gdzie za jaką kwotę zatankował są gromadzone przez emitenta karty i udostępniane przedsiębiorcy. Dzięki temu firma może dokładnie określić ile kosztuje utrzymanie poszczególnych pojazdów czy też kierowców. Świadomość monitoringu kosztów może się również przyczynić do ograniczenia zbędnych wydatków dokonywanych przez kierowców.

Co ciekawe, karty paliwowe jeszcze do niedawna były adresowane wyłącznie do firm, posiadających liczną flotę samochodową. Jednak obecnie nawet mikroprzedsiębiorca może czerpać korzyści z użytkowania takiej karty, w tym również z oferowanych rabatów na paliwo.

Ile można na tym zaoszczędzić?

Zniżki cen paliw ustalane są indywidualnie. Jednak uzyskanie nawet 1% zniżki może dać atrakcyjne oszczędności. Dla przykładu koszt tankowania w firmie, która miesięcznie zużywa około 1.000 litrów benzyny PB95 wynosi 5.440 zł. Koszty te w skali roku wynoszą 65.280 zł. Jak łatwo obliczyć, 1% tej kwoty 652,80 zł. Im większa skala zużycia paliwa lub większy rabat, tym wyższe potencjalne korzyści.

Gdzie szukać oszczędności?

Oczywiście, rabaty na paliwo nie wyczerpują możliwości obniżenia tych kosztów. Każdy jest świadomy tego, że znacznie więcej można zaoszczędzić zmieniając styl jazdy na ekonomiczny. Jednak nie wszyscy przestrzegają zasad, które mogą pomóc zredukować zużycie paliwa nawet o 15%. W szczególności chodzi o:

1. Płynną jazdę i hamowanie silnikiem,
2. Jazdę na najwyższym możliwym biegu przy utrzymaniu niskich obrotów,
3. W miarę możliwości jak najwcześniejsza zmiana biegu na wyższy,
4. Rozważne użytkowanie elektryki samochodu,
5. Dbałość o stan techniczny pojazdu.

Oszczędności z jazdy ekonomicznej

Kierowcy często zapominają, że największą rolę odgrywa średni czas uzyskany na trasie. Dynamiczna jazda, czyli częste gwałtowne przyśpieszanie i hamowanie jest 3nieefektywne i może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 47%, a korzyści jeśli chodzi o czas mogą okazać się znikome.

W trakcie jazdy nierzadko kierowcy zmuszeni są do stania w korkach. Warto podkreślić, że samochód najwięcej paliwa zużywa podczas ruszania. Tak więc dużo bardziej efektywne jest płynne poruszanie się, nawet z minimalną prędkością niż zatrzymywanie się i ruszanie. Do przyspieszania zużywa się nawet o 20% więcej paliwa niż jadąc ze stałą, niską prędkością. Warto korzystać z tempomatów aby wspomóc płynną jazdę na trasie. Utrzymując stałą, optymalną prędkość, można obniżyć spalanie nawet o 10%.

Wielu kierowców nie zdaje sobie również sprawy z tego, że hamowanie silnikiem może przyczynić się do obniżenia spalania o 10%. Częstym błędem jest myślenie, że jazda na tzw. luzie jest oszczędna. Badania pokazują, że jazda na jałowym biegu może zwiększyć zużycie paliwa o 11%. Tak więc bardziej opłacalnym jest po prostu zdjęcie nogi z gazu.

Wytwarzana energia elektryczna przez samochód kosztuje. Korzystanie z klimatyzacji i podgrzewanych fotelów zwiększa nie tylko komfort jazdy, ale również spalanie. Utrzymywanie najniższej temperatury może spowodować wzrost zużycia nawet o 12%, podgrzewane fotele o dodatkowy 1%. Nie oznacza to jednak tego, aby za wszelką cenę unikać klimatyzacji. Komfort jazdy jest istotny, a dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że przy większych prędkościach jazda z opuszczonymi szybami może zwiększać spalanie nawet o 20%.

Serwisowanie i części samochodu

Przestrzeganie zasad ekonomicznej jazdy może dać mizerne efekty, jeśli samochód jest zaniedbywany. Brak regularnych serwisów, nieodpowiedni poziom olejów, brudne filtry, stare świece - te czynniki mogą spowodować wzrost spalania nawet o 10%. Wielu kierowców zapomina o tym, żeby regularnie sprawdzać ciśnienie opon. Być może dlatego, że niewielu zdaje sobie z tego sprawę, że jazda z ciśnieniem niższym o 20% niż te, zalecane przez producenta, wiąże się ze wzrostem spalania nawet do 20%.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/113/m292721.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/samochod;osobowy;w;firmie;jak;sfinansowac;inwestycje,56,0,1465144.html) *Jak sfinansować samochód osobowy w firmie? * Zakup auta nowego czy używanego? Jeśli używane, to jak długo? Diesel czy benzyna? Kredyt czy leasing? A może własna gotówka? Oto odpowiedzi.

Warto również zwrócić uwagę, że lepszej jakości opony pozwalają uzyskać większą efektywność paliwową. Jest to związane z tzw. oporem toczenia, czyli energią utraconą przez opony podczas jej toczenia i odkształcania. Im mniejszy opór toczenia, tym mniejsza utrata energii. Właściwości opony można wyczytać z etykiet - te o najniższym oporze toczenia oznaczone są jako A, natomiast najwyższym G. Dla samochodów osobowych, różnica między klasami A i G oznacza zużycie paliwa niższe o 7,5%. W samochodach ciężarowych różnica ta może wzrosnąć nawet do 15%.

Jaka skala oszczędności?

Niestety, przestrzeganie wszystkich zasad ekonomicznej jazdy i dbanie o stan techniczny pojazdu nie powoduje tego, że oszczędności na spalaniu się kumulują. Można jednak oczekiwać, że w dłuższym terminie uda się osiągnąć wzrost efektywności paliwowej na poziomie 15%.

Dla przykładu w firmie, która miesięcznie zużywa około 1.000 litrów PB95, wzrost efektywności paliwowej o 15% oznacza zmniejszenie miesięcznego zapotrzebowania na paliwo o około 130,4 litrów benzyny. W skali roku to jest 1.565,2 litrów, co daje 8.514,78 zł oszczędności rocznie.

A może zmiana pojazdu?

Przejazd krótkiego odcinka kosztuje nieproporcjonalnie dużo paliwa. Dopiero po przejechaniu odcinka o długości większej niż 4 km, silnik osiąga odpowiednią temperaturę pracy przez co spalanie się normalizuje. Dlatego na krótsze dystanse warto zachęcić pracowników do przesiadki na skuter czy rower.

Najpopularniejsze skutery w mieście palą około 3l/100 km. Dla przykładu poruszanie się skuterem w promieniu 5 km od siedziby firmy będzie (10 km dziennie, 220 km w skali miesiąca) kosztować miesięcznie około 35,90 zł. Analogiczne przejazdy samochodem, którego spalanie w mieście wyniesie 10l/100km) są ponad trzykrotnie większe i wyniosą 119,68 zł. W lokalnych firmach kurierskich czy też w restauracjach oferujących dania na dowóz, skala tych oszczędności może być większa. Koszt zakupu skutera o pojemności 50 cc wynosi około 6.000 zł brutto, natomiast ubezpieczenie około 80 zł.

Przesiadka na rower niesie ze sobą jeszcze większe oszczędności. Jednak firmy promujące dojazdy rowerem do pracy nie zawsze kierują się tylko i wyłącznie własnymi korzyściami. Chodzi o dodatkowy czynnik, jakim jest samopoczucie i motywowanie pracowników. Coraz więcej firm decyduje się na dodatkowe wynagradzanie firmowych rowerzystów. Tak więc codzienny wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie nie tylko na samopoczucie i zdrowie, ale również na portfele – firmy i pracowników. Nie zawsze jest jednak możliwy do wykorzystania.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak tanio wypromować firmę? Oto 5 sposobów Jak przebić się z własną ofertą w gąszczu reklam, aby nie wydać zbyt wiele na marketing i promocję?
Ta ustawa ułatwi życie przedsiębiorcom Ustawa nakłada obowiązek określenia i udostępnienia wzorów pism w formie dokumentów elektronicznych dla określonych procedur administracyjnych.
Mocno rośnie liczba zarejestrowanych aut W całej UE w kwietniu zarejestrowano 1 089,226 tys. pojazdów.
Finanse i podatki w firmie. Jak się rozliczać? Oto co warto wiedzieć na temat sposobów prowadzenia księgowości.
Prowadzisz firmę? Zobacz, gdzie szukać oszczędności Na jakie oszczędności możemy liczyć zmieniając dostawcę prądu, telefonu czy internetu?
firma
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)