Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ulgi i ułatwienia dla przedsiębiorców. Rząd określi, dla których

5
Podziel się:

Ulgi podatkowe i ułatwienia dla przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową, a także zmiany dotyczące komercjalizacji badań na uczelniach publicznych zaproponowano w projekcie nowelizacji dot. innowacyjności. We wtorek projektem zajmie się rząd.

Ulgi i ułatwienia dla przedsiębiorców. Rząd określi, dla których
(Pixabay/Domena publiczna)

Projekt zmian niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, którym we wtorek zająć się ma rząd, jest inicjatywą ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego.

Według uzasadnienia, projekt zawiera "pakiet rozwiązań, mających na celu stworzenie bodźców dla działalności innowacyjnej, w szczególności poprzez ulgi podatkowe, ustabilizowanie finansowania komercjalizacji wyników badań naukowych czy ułatwienia proceduralne".

Projekt nowelizacji przewiduje m.in. wprowadzenie instrumentów podatkowych, które wesprą prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej (B+R). Chodzi m.in. o zmiany w tzw. kosztach kwalifikowanych, czyli kosztach poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, które podatnik może częściowo odliczyć od podstawy obliczenia podatku. Są to m.in. wydatki na pracowników, ekspertyzy, czy nabycie materiałów, wyników badań naukowych, a także na wynajem aparatury badawczo-rozwojowej.

W projekcie zaproponowano, aby listę kosztów kwalifikowanych rozszerzyć o koszty uzyskania patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy i prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Projekt przewiduje także zwiększenie kwot kosztów kwalifikowanych. Obecnie jest to 30 proc. kosztów osobowych w dowolnym przedsiębiorstwie, a w przypadku pozostałych kosztów - 20 proc. w sektorze mikroprzedsiębiorstw i MŚP oraz l0 proc. w przypadku dużych przedsiębiorstw. Zawarte w projekcie rozwiązanie zakłada tymczasem, że mikroprzedsiębiorstwa i MŚP będą mogły odliczyć od podatku 50 proc. wszystkich kosztów kwalifikowanych.

Natomiast pozostałe, duże firmy będą mogły odliczyć 50 proc. wydatków osobowych i 30 proc. pozostałych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową. "Rozwiązania te mają zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w działalność B+R oraz wykazywania nakładów ponoszonych na innowacje" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Inną z proponowanych zmian jest wydłużenie okresu możliwości odliczania kosztów na działalność B+R - z trzech do sześciu lat. "Jeżeli podatnik poniesie za rok podatkowy stratę lub wielkość dochodu podatnika będzie niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, podatnik może dokonać odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w części - w zeznaniach w kolejnych trzech latach podatkowych (...). Projekt ustawy wydłuża z obecnych trzech do sześciu lat okres, w jakim można odliczyć koszty poniesione na działalność B+R" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Projekt noweli, którą zajmie się rząd zakłada również, że młode start-upy będą mogły zabiegać o przyznanie im zwrotu gotówkowego dla wydatków kwalifikowanych, które nie zostały objęte ulgą ze względu na zbyt niski dochód, niewystarczający do wykorzystania przysługującej ulgi.

Zmiany podatkowe to nie wszystko. Projekt noweli dotyczy też komercjalizacji w polskich uczelniach i instytutach. Jednostki naukowe zobowiązane zostaną do przeznaczania na komercjalizację wyników prac badawczo-rozwojowych 0,5 proc. środków przyznanych im na finansowanie utrzymania potencjału badawczego. Jednocześnie w uczelniach, w których funkcjonują centra transferu technologii, jednostki naukowe będą finansować ich działanie.

Nowe przepisy mają też dać uczelniom możliwość tworzenia więcej niż jednej spółki celowej.

Szykują się też zmiany dla naukowców pracujących na uczelniach publicznych, którzy chcieliby komercjalizować swoje innowacyjne rozwiązania: to wydłużenie okresu w jakim naukowcom przysługuje prawo do udziału w korzyściach z komercjalizacji (teraz to zaledwie 5 lat od dnia uzyskania pierwszych środków). Planowane są też modyfikacje w procedurze tzw. "uwłaszczenia naukowców" - naukowiec pracujący w szkole wyższej, jeśli jest zainteresowany komercjalizacją wyników swoich badań tam prowadzonych, będzie musiał powiadomić o tym swoją uczelnię w ciągu 14 dni od zgłoszenia informacji o wynikach badań.

Projekt wprowadza też możliwość objęcia finansowaniem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedsięwzięć związanych z systemem weryfikacji technologii środowiskowych (tzw. ETV). W uzasadnieniu zapowiedziano, że NFOŚiGW przeznaczać będzie na ten cel 1 mln zł rocznie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
wito49854
8 lat temu
Pomysły to towar powszechny, ale ich realizacja już nie. W normalnym kraju najbogatsi to przedsiębiorcy lub inwestorzy. Bez wiedzy finansowej i cech przedsiębiorczych nie ma szans na zamożność. Trzeba na to trochę czasu poświęcić. Słyszeliście o książce "Emery.tura nie jest Ci potrzzebna"? Jest o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, budowaniu majątku i inwestowaniu, a przede wszystkim motywuje, by wziąć życie w swoje ręce, zamiast czekać aż "samo się zrobi". Pokazuje praktyczne rozwiązania w Polsce.
cqcqcq
8 lat temu
Tak w Polsce trzeba być odważnym aby prowadzić biznes , tutaj niczego nie można przewidzieć a prawo każdego dnia moze być inne . Prezes wie wszystko...
xxx
8 lat temu
problem jest tylko jeden zwie sie RYCZAŁTOWY ZUS ,co roku zabija wiecej niż grypa
gbrb
8 lat temu
ZUS i podatki nas wykańczają!!!!!!
horror
8 lat temu
A dla reszty wyższy ZUS i podatki.