Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ulgi podatkowe na innowacje będą większe

11
Podziel się:

Minister nauki zapowiada większe ulgi na innowacje. Wicepremier Jarosław Gowin deklaruje kolejną ustawę o innowacyjności. Ma ona zastąpić projekt przyjęty w mijającym tygodniu przez rząd. Celem tych regulacji jest lepsza współpraca naukowców i przedsiębiorców.

Ulgi podatkowe na innowacje będą większe
(Mariusz / Gazeta Lubuska/Eastnews)

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin poinformował, że na przełomie sierpnia i września będzie znany katalog przeszkód dla komercjalizacji wynalazków. Dzięki niemu do końca tego roku ministerstwo przygotuje docelową ustawę o innowacyjności. Wicepremier Gowin przypuszcza, że ze względu na skomplikowanie, będzie ona procedowana przez wiele miesięcy. Docelowe rozwiązania mogą wejść w życie od 2018 roku.

Wicepremier dodaje, że zwiększą się ulgi podatkowe dla firm finansujących badania naukowe. Przytacza przykład Węgier, gdzie można odpisać 200 procent kosztów przeznaczonych na badania. Wicepremier jest zdania, że polski budżet nie udźwignie takiego obciążenia. Ministerstwo nauki skłania się ku rozliczeniu 100 procent wydatków poniesionych na badania naukowe oraz ich komercjalizację od 2018 roku.

Rząd w mijającym tygodniu przyjął projekt tak zwanej małej ustawy o innowacyjności. Projekt resortu nauki zakłada podniesienie limitu odliczenia kosztów osobowych z 30 do 50 procent. Na podobnym poziomie będzie odliczenie kosztów materiałowych dla małych i średnich firm. Duże przedsiębiorstwa będą mogły odliczyć 30 procent takich kosztów.
Według projektu uczelnie będą przeznaczać pół procent dotacji na utrzymanie potencjału badawczego na komercjalizację wynalazków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Rep
8 lat temu
Ja to już nie rozumiem wszyscy politycy mówią jakie to duże pieniądze rząd ma na inwestycje innowacyjne, ale wydaje mi się, że to słynne powiązanie instytutów to tylko sposób by za pieniądze UNI finansować instytuty. Całe tony papierów biurokraci wymyślają, a przecież wystarczą dwie kwalifikacje: 1. Masz patent - to masz dofinansowanie bez pomocy koniecznej instytutu. 2. Kupujesz roboty to samo, ponieważ roboty utrzymują wszędzie bezrobotnych.
kkk
8 lat temu
I tak w Polsce nic nie opłaca się produkować Polak wymyśla po czym obcy kapitał przejmuje pomysł bo na się nie opłaca
dziadzia 44
8 lat temu
Czy można wierzyć prostytutce politycznej ?
Wacio
8 lat temu
A na kropitko kropiące święconą wodą przez interent to ile mógłbym kasy dostać. No bo nie wiem czy brać się za robotę.
zzz
8 lat temu
Bez zgody biurwy nie można postawić hali. Biurwa się nie zgadza bo nie chcę dać łapówy. Bez hali nie będzie innowacji bo na najem nikogo nie stać.