Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa zlecenie. Urlop i prawa pracownika

0
Podziel się:

Umowa zlecenie to dość popularna forma współpracy. Jej zapisy nie podlegają obowiązkom, które związane są z kodeksem pracy. Dzięki temu koszty zatrudnienia zleceniobiorcy są znacznie niższe. Przy okazji też zupełnie inaczej podchodzi się do kwestii urlopu.

Przepisy dotyczące umowy zlecenia zawarte są w kodeksie cywilnym
Przepisy dotyczące umowy zlecenia zawarte są w kodeksie cywilnym (Fotolia)

Zapisy umowy zlecenie podlegają kodeksowi cywilnemu, a nie kodeksowi pracy. Nie znaczy to jednak, że praca może być wykonywana całkowicie bez ograniczeń. Jedną z podstawowych zasad jest konieczność zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Dodatkowo umowa zlecenie musi być sporządzona w formie pisemnej, a jej warunki muszą zaakceptować obie strony.

Umowa zlecenie zakłada w swojej konstrukcji, że zadania w niej wymienione wykonywane będą na rzecz zleceniodawcy. To, co wyróżnia się od zapisów umowy o pracę, jest swoboda w ustalania miejsca i czasu, w którym będzie wykonywane zadanie. Umowa zlecenie objęta jest także przepisami o płacy minimalnej. Mimo to jest tańsza od umowy o pracę. Dlaczego? Zleceniodawca nie musi ponosić dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika na etacie. Chodzi tu np. o wynagrodzenia za urlop czy ekwiwalent urlopowy. Taka umowa nie pozwala też na dłuższe „przytrzymanie pracownika”, który chce odejść z pracy. Zleceniobiorca może taką umowę zerwać z dnia na dzień.

Płaca minimalna

Jak już wspomnieliśmy, umowa zlecenie nie podlega przepisom o urlopie. W przypadku umowy zlecenia nie ma czegoś takiego jak urlop. Strony mogą dowolnie się umówić czy zleceniobiorca będzie mógł skorzystać z dni wolnych i czy będą one płatne. Nie można jednak w żadnym momencie użyć określenia urlop.

Takie pojęcie jest bowiem zarezerwowane dla umowy o pracę. Przy okazji warto powiedzieć, że skoro umowa zlecenie daje możliwość wykonania zlecenie w dowolnym miejscu i czasie, to jeśli zleceniobiorca wykona zadanie szybciej, będzie miał niejako dni wolne, które będą rozliczone w ramach zlecenia.

Istotną sprawą jest podleganie umowy zlecenie przepisom o płacy minimalnej. W przypadku takiej umowy stawka godzinowa musi odnosić się do minimalnego wynagrodzenia. W 2018 roku ta stawka nie może być niższa niż 13,70 zł brutto. Co za tym idzie, zleceniobiorca musi wpisać ewidencję godzin pracy.

ZUS przy umowie zlecenie

ZUS trzeba rozliczyć przy większości umów zlecenia. Nie ma takiego obowiązku jeśli zleceniobiorca ma rozliczone składki ubezpieczenia społecznego w ramach innego tytułu do ubezpieczenia. Wtedy trzeba opłacić wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczeniem nie trzeba obejmować studenta, który ma nie więcej niż 26 lat. Żeby takiego zleceniobiorcę zgłosić do ZUS-u, zleceniodawca musi w ciągu 7 dni od podpisania umowy dokonać odpowiednich formalności w ZUS. W przypadku gdy jeden zleceniobiorca oprócz umowy zlecenia ma umowę o pracę z tym samym podmiotem, to będzie traktowany jak pracownik. Wtedy należy mu się urlop w ramach umowy o pracę.

Jeżeli umowę podpiszemy z emerytem lub rencistą, to zawsze trzeba zgłosić ją do ZUS-u, tak długo aż będą obejmowały swoją wartością kwotę najniższego wynagrodzenia. Każda pozostała nie będzie już objęta obowiązkiem ubezpieczenia w ZUS.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)