Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

VAT-7 – deklaracja płatników VAT

0
Podziel się:

VAT-7 to deklaracja, do której złożenia zobowiązani są czynni płatnicy podatku VAT. Dlatego więc nie dotyczy ona osób, które zawiesiły prowadzenie działalności, a także przedsiębiorców zwolnionych podmiotowo z VAT.

Deklaracja VAT-7 obowiązuje czynnych podatników VAT
Deklaracja VAT-7 obowiązuje czynnych podatników VAT (WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News)

Kto składa VAT-7?

Deklaracja VAT-7 dotyczy podatników, którzy są wymienieni w Artykule 15. ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Oczywiście rodzaj działalności musi podlegać opodatkowaniu VAT. Taka działalność dotyczy przede wszystkim handlowców, producentów albo usługodawców, w tym rolników. Osoby wykonujące wolne zawody mogą skorzystać z ustawowego wyłączenia lub zadeklarować się jako czynni płatnicy podatku od towarów i usług. Drobni przedsiębiorcy nie mają obowiązku składnia comiesięcznych deklaracji. Daje to sporą dowolność, dzięki której samodzielnie wybrać można, czy chce się być płatnikiem tego podatku, przeanalizować plusy i minusy i na tej podstawie dokonać wyboru.

W jakich terminach składa się deklarację VAT-7?

Termin składania deklaracji VAT-7 jest uzależniony od sposobu rozliczania tego podatku od towaru i usług. Deklaracja ma za zadanie wykazanie transakcji, jakie odbyły się w danym okresie. Gdy podatnik zadeklarował rozliczenie miesięczne, także co miesiąc powinien przygotować* druk VAT-7*. Termin składania deklaracji upływa 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Dotyczy to dużych przedsiębiorców. Mali podatnicy mają możliwość rozliczania się z podatku VAT kwartalnie. W tym przypadku także obowiązuje data końcowa 25, ale w miesiącu następującym po danym kwartale (do 25 kwietnia, 25 lipca, 25 października i 25 stycznia). Jeżeli dzień rozliczenia przypada na sobotę, niedzielę lub święta, termin płatności przesuwa się na następny dzień roboczy.

Warto jest pamiętać, że nawet zerowa deklaracja VAT-7 musi zostać złożona w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Każdy dzień zwłoki w rozliczeniu się z podatku VAT to odsetki. Jeżeli odsetki nie przekraczają kwoty 8,70 zł (trzykrotności ceny pobieranej przez Pocztę Polską za przesyłkę poleconą), urząd nie nałoży na przedsiębiorcę konieczności ich opłacenia.

Jak wygląda deklaracja VAT-7?

Sama deklaracja VAT-7 jeszcze do niedawna mogła zostać złożona na kilka sposobów. Pierwszy to osobiste dostarczenie formularza do urzędu. Można było ją również wysłać listem poleconym. Obecnie jest to forma elektroniczna. Nie trzeba w tym celu posiadać bezpiecznego podpisu elektronicznego. Wystarczy pobrać aplikację ze strony Ministerstwa Finansów. Podać w niej trzeba dane takie jak numer NIP lub PESEL, imię, nazwisko, datę urodzenia oraz kwotę przychodu zadeklarowaną w zeznaniu rocznym.* Formularz VAT-7* można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów i stamtąd go pobrać. Można skorzystać również z oprogramowania księgowego.

Do jakiego urzędu złożyć deklarację VAT-7?

Dla osób fizycznych właściwym urzędem skarbowym będzie ten ze względu na miejsce zamieszkania, ten sam, w którym rozliczany jest podatek dochodowy. W przypadku osób prawnych jest to urząd odpowiedni ze względu na adres siedziby firmy.

Każdy czynny podatnik VAT, jeżeli tylko popełni błąd w swojej deklaracji, zobowiązany jest do złożenia odpowiedniej korekty. Korekta zostanie uznana za nieważną, jeżeli dojdzie do kontroli podatkowej. Wówczas zawieszone są uprawnienia do jej złożenia.

Przy składaniu korekty deklaracji VAT-7 w treści druku należy zaznaczyć jako cel złożenia formularza okienko korekta deklaracji. Obecnie nie jest konieczne składanie uzasadnienia złożenia korekty na formularzu ORD-ZU. Można to jednak zrobić.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)