Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Większe prawa dla uczących się pracowników

0
Podziel się:

Osoba podnosząca kwalifikacje zawodowe dostanie płatny urlop albo będzie zwolniona z całości czy części dnia pracy.

Większe prawa dla uczących się pracowników
(Fesus/Dreamstime)

*Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe dostanie płatny urlop albo będzie zwolniony z całości czy części dnia pracy. Trwają prace nad ustawą zmieniającą kodeks pracy. *

Jak informuje e-prawnik.pl, celem noweli jest regulacja w ustawie- a nie w rozporządzeniu, jak dotychczas - najważniejszych praw i obowiązków, przysługujących w sytuacji podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika.

Projekt jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że _ W kodeksie pracy należało zobowiązać pracodawców do udzielenia pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe płatnego urlopu lub zwolnienia z całości lub części dnia pracy _.

W efekcie opracowany projekt wprowadza te same reguły dotyczące urlopów i zwolnień zarówno dla pracowników, którzy postanowili podnieść swoje kwalifikacje z własnej inicjatywy jak i dla tych, których na doszkolenie wysłał pracodawca.

E-prawnik.pl podkreśla, ze w porównaniu z dotychczasowymi przepisami proponuje się _ urealnienie _ zwolnień z całości lub części dnia pracy. Zamiast określać je w dniach, zaproponowano by przysługiwały one _ na czas trwania _ zajęć oraz _ na czas niezbędny by punktualnie na nie przybyć _.

Projekt proponuje też pozostawienie urlopów szkoleniowych na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów eksternistycznych, egzaminu maturalnego czy potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (po 6 dni) oraz urlopu na przygotowanie pracy dyplomowej i przystąpienie do egzaminu dyplomowego (10 dni na ostatnim roku studiów).

Zgodnie z projektem, pracownik podnoszący swoje kwalifikacje może liczyć także na dodatkowe świadczenia. Pracodawca pokryje bowiem koszty naszego dojazdu do szkoły, odda za podręczniki i pokryje opłaty za kształcenie. Obie strony zobowiązane są jednak do podpisania umowy, która określi szczegółowo wzajemne prawa i obowiązki stron.

| Rozliczanie kosztów: |
| --- |
| Podobnie jak dotychczas pracodawca będzie mógł zażądać od pracownika zwrotu poniesionych kosztów jedynie w dwóch przypadkach: * jeżeli z nieuzasadnionej przyczyny przerwiemy naukę * po szkoleniu rozwiążemy stosunek pracy. Nie będziemy zobowiązani zwrócić pieniędzy za naukę, gdy wypowiemy pracę z powodu jej szkodliwości (potwierdzone orzeczeniem lekarskim), utraty zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy czy przeprowadzki do innej miejscowości w związku ze zmianą miejsca zatrudnienia małżonka. |

praca
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)