Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Większe ulgi dla firm za innowacyjność. Prezydent podpisał ustawę

6
Podziel się:

Firmy będą mogły korzystać z większych ulg na działalność badawczo-rozwojową, a naukowcy więcej zyskają z komercjalizacji swoich wynalazków - to spodziewane skutki ustawy o innowacyjności, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Większe ulgi dla firm za innowacyjność. Prezydent podpisał ustawę
(East News/ Bartosz KRUPA)

Jak zaznaczył prezydent, nowa ustawa dotyczy rozwoju w Polsce innowacyjności, "podniesienia poziomu innowacyjności, a tym samym - poprawy funkcjonowania polskiej gospodarki, poprawy funkcjonowania polskiej nauki, a przede wszystkim - poprawy naszej pozycji na świecie, jeżeli chodzi o wydatki inwestycyjne w działalność i jej skutki o charakterze innowacyjnym".

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim bierze udział m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz zespoły badawcze, których projekty są współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Podczas uroczystości Andrzej Duda podkreślił, że ustawa stanowi wsparcie dla przedsiębiorców, ale także dla "młodych naukowców, którzy pracują nad nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi". - To także wsparcie dla jednostek badawczych, w których te badania są prowadzone - dodał.

Zwrócił uwagę, że podpisana w środę ustawa zawiera system zachęt do tego, by "badania były prowadzone, komercjalizowane, wdrażane". - Aby mogły zacząć funkcjonować dla polskiej gospodarki, aby mogły zacząć funkcjonować - mam nadzieję - także w przestrzeni światowej poprzez ekspansję polskich przedsiębiorców na rynki zagraniczne - mówił prezydent Duda.

Ustawa przewiduje rozwiązania proceduralne, system udogodnień i ulg podatkowych dla młodych przedsiębiorców, dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ale też jednostek badawczych. - Są to pewne rozwiązania, które były już dotychczas, ale miały charakter krótkoterminowy. Obecnie są wydłużane, jak choćby możliwość rozliczania wydatków kwalifikowanych. To był do tej pory okres trzyletni, co w przypadku działalności - jak działalność start-upów - było okresem stanowczo zbyt krótkim, aby można było mówić o realizacji zysków. Ten okres zostaje przedłużony do sześciu lat. Jednocześnie jako alternatywa dla tego rozwiązania jest przewidziana możliwość otrzymania tzw. zwrotu wydatków poniesionych na działania inwestycyjne wysokości 19 proc. kwoty, która została wydana na działania o charakterze badawczym i rozwojowym - ocenił prezydent.

Andrzej Duda powiedział, że bardzo mocno wspiera działania młodych polskich przedsiębiorców, wspominając m.in. spotkanie z twórcami start-upów, które niedawno odbyło się w Pałacu Prezydenckim. - Chciałbym, aby było jak najwięcej ułatwień dla młodych polskich przedsiębiorców. (...) Chciałbym, aby młodzi ludzie uwierzyli w to, że możliwy jest rozwój w naszym kraju, że nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby móc realizować swoje życiowe cele - mówił Duda.

Rządowa nowelizacja niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, przygotowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) - nazywana małą, czy też pierwszą ustawą o innowacyjności - wprowadza system instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej.

Ustawa przewiduje zniesienie od 1 stycznia 2017 r. podatku dochodowego od własności intelektualnej wnoszonej do spółki. Nowe przepisy zakładają też możliwość odliczenia od podatku kosztów uzyskania patentu przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Ponadto ustawa zwiększa kwoty kosztów kwalifikowanych wydatków na badania i rozwój, które można odliczyć od podatku. Dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm odliczenia te wyniosą do 50 proc. Duże firmy będą mogły z kolei odliczyć nawet 50 proc. wydatków osobowych i 30 proc. pozostałych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

Nowe przepisy wydłużają z trzech do sześciu lat okres, w jakim przedsiębiorca będzie mógł odliczyć koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

W nowelizacji przewidziano również, że nowo powstające przedsiębiorstwa (tzw. start-upy) prowadzące działalność badawczo-rozwojową mogą się ubiegać o zwrot gotówkowy w wysokości 18 lub 19 proc. potencjalnego, ale niewykorzystanego odliczenia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
jajan
6 lat temu
pochyla się i podpisuje,nie czyta bo po co .robi co mu nakazano.
wynalazca
6 lat temu
A to przecież jest ta sama ustawa jaką zainicjował i wprowadził mimo prób jej zablokowania przez PIS Prezydent Komorowski Z mało znaczącymi poprawkami ale zawsze to powód do kolejnej ściemy marketingowej dla ludu który kupi kolejny sukces rządu :(
Max
6 lat temu
Spróbowałby nie podpisać . Zarazby go prezio zje..ł
Adam
6 lat temu
Biedni złodzieje...
Adam
6 lat temu
Biedni złodzieje...