Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Wpływy z akcyzy od samochodów osobowych. Wiceminister podał nowe dane

33
Podziel się:

Obecnie stawka akcyzy od samochodów osobowych z silnikami o pojemności poniżej 2000 cm sześciennych wynosi 3,1 proc., natomiast stawka podatku akcyzowego od samochodów wyposażonych w większe silniki wynosi 18,6 proc.

Wpływy z akcyzy od samochodów osobowych. Wiceminister podał nowe dane
(East News)

Dochody budżetu państwa z akcyzy od samochodów za jedenaście miesięcy ubiegłego roku wzrosły do 2,07 mld zł, podczas gdy w całym 2015 roku wyniosły 1,894 mld zł - poinformował podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji finansów wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

- W roku 2014 dochody budżetu z tytułu akcyzy wyniosły 1,642 mld zł, w roku 2015 było to 1,894 mld zł. Natomiast za roku 2016 chciałbym podać dane bez ostatniego miesiąca, dlatego że nie jestem jeszcze upoważniony do podania danych za grudzień. Wpływy za jedenaście miesięcy 2016 roku wyniosły 2,07 mld zł - powiedział wiceminister.

- A zatem stawka tego podatku akcyzowego, nawet nie zmieniana, gwarantuje coraz większe wpływy każdego roku. Warto nadmienić też fakt, że Polska jest krajem w którym nabywane samochody obarczone są tym podatkiem i ich właściciele płacą tą daninę w sposób jednorazowy, natomiast wiele sąsiednich krajów ma system podatkowy zbudowany inaczej, tak że samochody opodatkowane są co roku - dodał.

Wiceminister przyznał, że rząd nie planuje wprowadzenia zmian w tym podatku. - Na dzień dzisiejszy rząd nie ma stanowiska co do tego, w jaki sposób modyfikować ten podatek, uznając że dochody do budżetu państwa z tego tytułu są dość stabilne i rosnące - stwierdził.

Wiceminister przypomniał, ze dochody z akcyzy zaplanowane w tegorocznym budżecie to 69 mld zł. - Z tego punktu widzenia owe około 2 mld zł są istotne, ale rząd dzisiaj nie jest pod żadną presją czasu co do uzyskania tutaj jakichś dodatkowych dochodów - tłumaczył.

Obecnie stawka akcyzy od samochodów osobowych z silnikami o pojemności poniżej 2000 cm sześciennych wynosi 3,1 proc., natomiast stawka podatku akcyzowego od samochodów wyposażonych w większe silniki wynosi 18,6 proc. Podatkiem akcyzowym objęte są samochody po raz pierwszy rejestrowane w Polsce zarówno nowe, jak i używane sprowadzone zza granicy. Podstawa opodatkowania uzależniona jest od wartości samochodu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
akjs
6 lat temu
wzrosła bo rząd wywołał panikę informacjami o nowych dużo wyższych stawkach akcyzy już zapomnieliście o tym dlatego pod koniec roku sprowdzono i opłacono ogromną ilość samochodów na zapas a cwaniacy podatku nie podnieśli dlatego wpływy w tym roku spadną
romeoal
6 lat temu
no i bedzie na 500+. A opozycja się zamartwia.
aaabbbccc
6 lat temu
"A zatem stawka tego podatku akcyzowego, nawet nie zmieniana, gwarantuje coraz większe wpływy każdego roku." - to po co to zmieniać? "Warto nadmienić też fakt, że Polska jest krajem w którym nabywane samochody obarczone są tym podatkiem i ich właściciele płacą tą daninę w sposób jednorazowy, natomiast wiele sąsiednich krajów ma system podatkowy zbudowany inaczej, tak że samochody opodatkowane są co roku" - jest wiele krajów, w ktorych ludzi stać na nowe samochody po odłożeniu z kilku wypłat. Jest wiele krajów, w których ludzi w ogóle na nic nie stać. Po co te brednie?
mig
6 lat temu
no jaki rząd ? ludzie przecież to wszystko idzie na polskie drgi przedszkola żłobki a tu tępok mówi żeby rejestrować auta za granicą żeby dorabiać inny kraj? Przepraszam ale to jakiś kr-etyn.
dokarmiacz św...
6 lat temu
PiS zapewne manewr z ogłoszeniem podatku akcyzowego powtórzy pod koniec roku lub w połowie przyszłego.W ten o to sposób bez wysiłku Skarb Państwa zyska kolejne mld wpływu bo handlarze na potęgę zaleją rynek kolejnymi samochodami.Nikt tu nie mówi już o wrakach o ekologii-to wszystko to polityczny populizm-fikcja i obłuda.Liczy się kasa,kasa misiu kasa.
...
Następna strona