Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zgłaszanie w ZUS jednoosobowej firmy

0
Podziel się:

Osoby zakładające działalność gospodarczą muszą pamiętać o formalnościach związanych z rejestracją w ZUS.

Zgłaszanie w ZUS jednoosobowej firmy

*Osoby zakładające działalność gospodarczą muszą pamiętać o formalnościach związanych z rejestracją w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. *

Wbrew powszechnej opinii nie jest to wcale skomplikowane ani uciążliwe. Co trzeba zrobić - wyjaśnia Andrzej Radzisław z Departamentu Ubezpieczeń i Składek w Centrali ZUS.

Osoba, która zdecyduje się na założenie łasnej firmy musi załatwić formalności tym związane np. otrzymać numer EGON i NIP. Czy powinna zgłosić się także o Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Tak. Każdy kto rozpoczyna działalność gospodarczą musi zarejestrować się jako płatnik Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to *7 dni *od rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Powinien zgłosić się także jako osoba ubezpieczona. Zgłoszenia należy dokonać w terenowej jednostce ZUS właściwej ze względu na adres siedziby płatnika składek.

Jakie formularze trzeba wypełnić? *
W przypadku, gdy chodzi o jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca musi złożyć zgłoszenie płatnika składek oraz do ubezpieczeń
siebie jako ubezpieczonego.
Zgłoszenia płatnika składek dokonuje się na formularzu ZUS ZFA. Do dokumentu tego należy dołączyć kopię decyzji urzędu skarbowego o nadaniu
numeru NIP oraz kopię zaświadczenia urzędu statystycznego o nadaniu numeru REGON.
Zgłoszenia siebie jako osoby ubezpieczonej do ubezpieczeń społecznych dokonuje się na formularzu *
ZUS ZUA lub ZUS ZZA *(gdy osoba podlega
wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu).
Zgłoszenia płatnika składek można dokonać *
wyłącznie w formie papierowej,
tzn. na oryginalnym formularzu, pobranym w jednostce ZUS lub jako wydruk z aktualnej wersji programu „Płatnik", dołączając kopie decyzji o nadaniu numeru NIP i zaświadczenie o aktualnym numerze REGON. Pozostałe dokumenty ubezpieczeniowe można przekazać do ZUS poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego z aktualnej wersji programu "Płatnik" albo w formie papierowej.
* Czy po zarejestrowaniu się w ZUS trzeba później wypełniać jeszcze jakieś dokumenty? *
Płatnik rozliczający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia przekazuje do ZUS tylko deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA w terminie do *10. *dnia każdego miesiąca. Ponadto osoby te są zwolnione z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejne miesiące, jeżeli nic się nie zmienia w stosunku do danych wykazanych w ostatnio złożonej deklaracji.

Jakie składki są obowiązkowe? Czy można liczyć na jakieś ulgi? *
Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Dobrowolnie mogą podlegać ubezpieczeniu chorobowemu.
Jeżeli chodzi o *
ulgi
, to przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą, mogą w okresie pierwszych 2 lat jej prowadzenia płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ulga ta nie przysługuje osobom, które prowadzą lub w okresie ostatnich 5 lat kalendarzowych prowadziły firmę. Nie mogą z niej skorzystać również osoby pracujące na zasadzie samozatrudnienia u byłego pracodawcy.
Przedsiębiorca uprawniony do opłacania ulgowych składek oblicza je od kwoty stanowiącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (choć oczywiście może płacić więcej). Natomiast przedsiębiorcy, którzy nie spełniają warunków do przyznania ulgi za minimalną podstawę wymiaru składek muszą przyjąć kwotę stanowiącą 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Z dodatkowych ulg mogą również skorzystać osoby niepełnosprawne zakładające firmę, które legitymują się orzeczeniem o niepełnosprawności.

*Zakończenie działalności również wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jakimi? *
W przypadku zaprzestania prowadzenia jednoosobowej firmy, należy w ciągu 7 dni dokonać wyrejestrowania siebie jako ubezpieczonego - na formularzu ZUS ZWUA oraz jako płatnika składek - na formularzu ZUS ZWPA.

*Prawidłowe sporządzenie dokumentów i właściwe obliczenie wysokości składek może sprawiać pewne trudności. Czy początkujący przedsiębiorca może liczyć na pomoc ZUS? *
Oczywiście. Szczegółowe informacje na temat zasad podlegania ubezpieczeniom, rozliczania i opłacania składek, zasad wypełniania i przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS można uzyskać w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS (osobiście lub telefonicznie) oraz na stronie internetowej Zakładu, pod adresem: www.zus.pl.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ZUS
KOMENTARZE
(0)